آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185937
تاریخ انتشار : 15 تیر 1395 11:14
تعداد بازدید : 790

نتیجه کاهش قدرت خرید و واردات کالاهای غیر ضروری به بازار

لوکس ها از چشم خریداران افتادند

در یک سال اخیر و به ویژه از آغاز سال 95 که قیمت کالاهای گوناگون افزایش و در مقابل قدرت خرید مصرف کنندگان کاهش یافت، بازار خرید و فروش برخی از کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی که به نوعی لوکس و فانتزی به حساب می آمدند بی رونق تر از قبل شده است.

مریم عسگری
می توان گفت که کاهش تقاضا برای کالاهای  لوکس و گران قیمت به کاهش شدید حجم واردات، حتی واردات سفارشی این کالاها و در نهایت کمیاب شدن آنها در بازار منجر شده است.در این زمینه می توان به تبلت و نوت بوک هایی اشاره کرد که بدنه آنها از کربن، پوست برخی از خزندگان یا حتی طلا و سنگ های قیمتی ساخته شده است. 
برخی گجت های پوشیدنی نظیر اکسسوری مخصوص بانوان نیز در ماه هایی که از سال جدید می گذرد به شدت در بازار کمیاب شده اند. گجت هایی همچون گردنبند و حلقه های هوشمند که نه تنها ضامن تناسب اندام کاربران خود بودند، بلکه به دلیل طراحی خاص توسط یک طراح شناخته شده و یدک کشیدن یک برند خاص قیمتی گران داشتند.همچنین شاهد کاهش چشمگیر عرضه انواع کیف های چندکاره با برندهای مطرح که وظیفه حمل و محافظت از نوت بوک و دوربین و تبلت و چند کالاهای دیجیتالی و کامپیوتری را دارند هستیم. کیف هایی که در بیشتر موارد قیمتی بیشتر از 3 میلیون تومان دارند و بیشتر به صورت سفارشی وارد بازار می شدند.
از اینها گذشته در بازار کالاهای دیجیتالی نیز عرضه انواع دوربین و تجهیزات عکاسی حرفه ای به شدت کاهش یافته است. کاهش حجم واردات و عرضه انواع آی مک و مک بوک های گران قیمت اپل و همچنین برندهای گران قیمتی چون آلین ویر و تجهیزات جانبی برندهایی چون ریزر به بازار ایران از اتفاقات دیگری است که ناشی از کاهش قدرت کاربران ایرانی است.
به گفته فعالان بازار، این اتفاق تنها در حوزه کالاهای گران قیمت رخ نداده است و هر کالایی که به هر دلیل در رده کالاهای لوکس و غیر اساسی حوزه آی تی و دیجیتال قرار گیرد در بازار کمیاب شده است. نمونه اش همین قاب عکس های دیجیتالی که تا همین سال گذشته بسیار مورد توجه خریداران قرار داشتند. یا کنسول های بازی و ابزارهای مکمل که به صورت کلی لوکس به حساب می آیند.
به گفته آنها، این اتفاق ناشی از کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان و در پی آن افت واردات این محصولات به بازار است.
کارشناسان نیز با تایید این موضوع می گویند: حتی اگر این محصولات وارد کشور هم شوند تقاضا برای آنها وجود ندارد. چرا که خریداران توان خرید کالاهای اساسی را از بازار ندارند، چه برسد به کالاهای لوکس.
به گفته کارشناسان، البته برخی خریداران خاص همچنان مخاطب این کالاها هستند که معمولا نیاز خود را از بازار خارج کشور تامین می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :