آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185928
تاریخ انتشار : 15 تیر 1395 10:53
تعداد بازدید : 775

انتقاد شدید مرکز پژوهش‌های مجلس از عملکرد سازمان تنظیم مقررات

رگولاتوری مانع رقابت سالم در حوزه ارتباطات شده است

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی عملکرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پرداخت.

فناوران- براساس نظر مرکز پژوهش های مجلس بسیاری از سامانه های لازم برای نظارت بر عملکرد اپراتورها از سوی سازمان تنظیم مقررات ایجاد نشده است.
همچنین طرح های پایش فضای فرکانسی که اجرای آنها به پیش از تشکیل این سازمان (سال 1380) برمی گردد، به رغم اهمیت شان در حفظ امنیت، کیفیت و ثبات خدمات وابسته به طیف های فرکانسی همچنان نیمه تمام هستند.
این سازمان در برخورد با فعالیت های خارج از پروانه نیازمند ایجاد سازوکارهای استاندارد نظارتی و اطلاع رسانی مردمی است و باید نسبت به افزایش سرعت واکنش سازمان تنظیم مقررات در رسیدگی به تخلفات فرکانسی اقدام شود.
همچنین سازمان مذکور تنها بر 6/1 درصد از گردانندگان شبکه های رادیویی کشور اشراف قانونی دارد که این موضوع نشانگر عدم تحقق یکی از رسالت های اصلی این سازمان است.
 لزوم درج مصوبات در روزنامه رسمی
مرکز پژوهش ها در این گزارش تاکید کرده است: سازمان موردنظر در مسوولیت دبیرخانه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نسبت به انتشار مصوبات در وبگاه رسمی سازمان اقدام می کند اما کیفیت خدمات جست وجوی مصوبات سازمان قابل مقایسه با روزنامه رسمی نیست و علاوه براین انتشار جداگانه مصوبات نهادهای مختلف در مراجع مختلف موجب سردرگمی بخش خصوصی و مردم در دستیابی به مصوبات و آشنایی با حقوق و تکالیف شان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شده است.
بنابراین انتقال مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به سامانه الکترونیکی روزنامه رسمی ضرورت دارد.
 غیرقانونی بودن ورود سازمان IT به فعالیت های رگولاتوری 
این گزارش ورود سازمان فناوری اطلاعات به فعالیت های دبیرخانه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات را نیز موضوعی خلاف قانون دانسته که احتمالا در آینده موجب تداخل نهادی خواهد شد.
براساس این گزارش استفاده نکردن از برخی رویه های بین المللی در امر تدوین مقررات از سوی دبیرخانه سازمان تنظیم مقررات موجب شده است بسیاری از مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات به اصلاح مصوبات قبلی بپردازند.
یکی از موارد قابل استفاده از تجربیات بین المللی انتشار پیش نویس مصوبات در وبگاه رسمی مجموعه و دیگری استانداردسازی نحوه جلب مشارکت بخش خصوصی و مردم در تدوین پیش نویس مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات است.
 رگولاتوری، مانع رقابت سالم
در این گزارش آمده است سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در تهیه و پیشنهاد تعرفه ها به کمیسیون تنظیم مقررات عملکرد چشمگیری داشته اما در برخی از موارد سازمان مانع از شکل گیری رقابت سالم میان اپراتورها یا به نتیجه عکس منجر شده است.
مثلا تصمیم سازمان در ارزان کردن هزینه اینترنت با حذف بسته های تخفیفی از سوی اپراتورها همراه شد یا تصمیم سازمان در لغو بسته های تخفیف مکالمه علاوه بر اینکه سابقه بین المللی نداشت، موجب از بین رفتن رقابت و عدم النفع مردم شد.
 رگولاتوری تهران
براساس این گزارش عملکرد سازمان در تدوین استانداردها تنها در شهر تهران قابل قبول بوده و سازمان در تدوین استانداردهای مرتبط که در مراکز استان های دیگر به تصویب رسیده اند، نقشی نداشته است.
علاوه بر رویه های اداری، تایید استاندارد سازمان تنظیم مقررات به گونه ای است که واردکنندگان قانونی تلفن همراه را در رقابت با قاچاقچیان دچار مشکل کرده است.
ضرورت دارد سازمان نسبت به تسهیل فرآیندهای اخذ تاییدیه استاندارد اقدامات لازم را انجام دهد.
در زمینه وصول مبالغ حق الامتیاز و جریمه ها، سازمان با عدم تمکین برخی اپراتورها مواجه است و نظر به اینکه مقابله با تصمیمات مجموعه تنظیم مقررات برای اپراتورها هزینه ای ندارد، مخالفت با تصمیمات سازمان و مصوبات کمیسیون ادامه یافته است.طبق اساسنامه سازمان باید گزارش های سالانه از وضعیت عملکرد بخش منتشر کند؛ اما سازمان تاکنون گزارشی منتشر نکرده و اقدامات این سازمان در حمایت از بخش خصوصی داخلی به انتشار فهرست کالاهای ساخت داخل محدود شده است.
سازمان با کشورهای همسایه قراردادهای عدم تداخل و همکاری فرکانسی منعقد می کند که البته تداخل فرکانسی همچنان در نقاط مرزی وجود دارد و هزینه های ناخواسته و غیرقانونی به مردم مناطق مرزی تحمیل می کند.
این سازمان باید علاوه بر همکاری دقیق با نهادهای رگولاتوری کشاورهای همسایه برای احقاق حقوق شهروندان ایرانی، اپراتورهای داخلی را نیز به افزایش حضورشان در مناطق مرزی مکلف کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :