آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185844
تاریخ انتشار : 14 تیر 1395 11:6
تعداد بازدید : 909

فیلم «آغاز» به واقعیت می پیوندد

با یافته های جدید محققان کالج دانشگاهی لندن، در آینده شاید بتوان با مراجعه به دکتر، خواستار دریافت خاطرات و تجربیات جدید در مغز شد.

ایسنا- محققان دانشکده علوم رایانه کالج دانشگاهی لندن توانسته اند با کاشت پیام های ساده نیمه خودآگاه در مغز افراد، «یادگیری القاء شده» را بررسی کنند. درست مانند آنچه که در فیلم «آغاز» (inception) که نام آن را تلقین هم گذاشته اند، اتفاق می افتد.
در فیلم سینمایی اینسپشن (Inception)، شخصیت فیلم با بازی لئوناردو دی کاپریو در خاطرات دیگران اختلال ایجاد می کند تا ایده های جدیدی را در ذهنشان بیافریند. شرکت کنندگان در این تحقیق بدون آگاهی در مورد چیزی که برای آن تعلیم می دیدند، یاد گرفتند که تصویر دارای نوارهای سیاه و سفید را قرمز ببینند و با مشاهده خطوط کج، آن را بیشتر قرمز ببینند تا سبز.
این افراد در حالی که در دستگاه FMRI قرار داشتند، شروع به بازی کردند. حین بازی، مغز این افراد اسکن می شد و بازی مذکور به آن ها فیدبک می داد. پس از آن، داوطلبان ارتباطات جدید مغزی تولید کردند.
این فرآیند «نوروفیدبک» نام دارد که از اطلاعات دستگاه FMRI برای آگاه سازی فرد از رویدادهای درون مغزش استفاده می کند. این شیوه مشابه روشی است که از ضربان قلب برای تنظیم سرعت دویدن استفاده می شود اما در عوض در رویکرد جدید، فرد فعالیت مغزی خود را کنترل می کند.
از شرکت کنندگان خواسته شد حین آزمایش به رنگ ها فکر کنند و برای دیدن چیزی در ذهن شان تلاش نکنند. همچنین از آنها خواسته شد تا فقط فعالیت مغزی شان را تنظیم کنند و این کار 500 بار تکرار شد.
این افراد زمانی که حین تنظیم فعالیت مغزی شان، رنگ قرمز را حتی در زمان مشاهده نوارهای سیاه و سفید عمودی می دیدند، نمره بالاتری دریافت می کردند. پس از 500 دور آزمایش، این اثر برای سه تا پنج ماه باقی ماند.
محققان تصور می کنند این نوع اینسپشن نوروفیدبکی می تواند در آینده به درمان اختلالاتی مانند افسردگی و اوتیسم کمک کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :