آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185759
تاریخ انتشار : 13 تیر 1395 11:15
تعداد بازدید : 1001

گمرک بسته حمایت از تولید و صادرات را تهیه کرد

پیش بینی تسهیلات جدید گمرک و استاندارد برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان

نسخه جدید بسته حمایت از تولید و صادرات گمرک در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی منتشر شد.

فناوران- یکی از مهم ترین بندهای نسخه جدید بسته حمایتی گمرک، ثبت الکترونیکی اطلاعات شرکت های تولیدی در سامانه جامع گمرکی و ارایه خدمات هوشمند به تولیدکنندگان در سریع ترین زمان ممکن است.به دنبال راه اندازی کارشناسی مجازی (متمرکز) واردات از طریق سامانه جامع گمرکی، حدود 250 شرکت تولیدی شناسایی و مقرر شد اظهارنامه های مرتبط با شرکت های مذکور در مسیر سبز قرار گرفته و بلافاصله و بدون هرگونه کارشناسی به مرحله صندوق و پرداخت هزینه های مربوط هدایت شوند.
پس از صدور پروانه الکترونیکی، محموله های مرتبط با اظهارنامه در درب خروج مورد بررسی اجمالی قرار گرفته و بدین‎ترتیب در حداقل زمان ممکن تشریفات گمرکی پایان می پذیرد. این فهرست اولیه بوده و در صورت تمایل، هریک از شرکت های تولیدی می توانند جهت بهره مندی از تسهیلات هوشمند سامانه جامع گمرکی مدارک و مستندات خود را به معاونت فنی و امور گمرکی ارایه کنند تا پس از بررسی و تایید از تسهیلات سامانه جامع گمرکی بهره مند شوند.
 افزایش مهلت ضمانت نامه های بانکی
همچنین براساس نسخه جدید بسته حمایت از تولید گمرک، مهلت سررسید ضمانت نامه های بانکی برای مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله (CKD) و قطعات موردنیاز واحدهای تولیدی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، ماشین آلات راهسازی، تجهیزات کارگاهی و معدنی افزایش یافته و تا اواسط بهمن ماه سال جاری تعیین شده است.
نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی کالای ترخیصی از دیگر تسهیلات گمرک به واحدهای تولیدی است و بر این اساس حداکثر مهلت استفاده از این تسهیلات برای مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله و قطعات یدکی موردنیاز واحدهای تولیدی 6 ماه تعیین شده است.
حذف مهلت سررسید ضمانت نامه برای کالاهای ورود موقت موضوع ماده 51 قانون امور از دیگر تسهیلاتی است که گمرک به واحدهای تولیدی ارایه می کند. اعطای تسهیلات بانکی در راستای بند(ت) ماده (38) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور برای پذیرش حداقل اسناد گمرکی نیز از دیگر تسهیلاتی است که برای حمایت از تولیدکنندگان پیش بینی شده است.
 تسهیلات گمرک برای صادرکنندگان
در این بسته حمایتی تسهیلاتی هم برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده که مواردی از آن قبلا اجرایی شده بود و تسهیلات جدیدی در این نسخه به آن اضافه شده است. براساس این بسته حمایتی و مطابق با ماده (20) بند (ث) ماده (38) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، ورود موقت مواد اولیه و کالاهای متعلق به واحدهای تولیدی دارای پروانه تاسیس یا پروانه بهره‎برداری جهت پردازش موضوع ماده (51) قانون امور گمرکی در حکم کالای مجاز تلقی و به میزان تضمین برای ترخیص موقت کالاهای مزبور صرفا معادل حقوق ورودی و سایر مبالغ متعلق به ورود قطعی خواهد بود.ضمنا امکان صدور کالاهای دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان استاندارد میسر شد.
 ارایه تسهیلات ویژه به فعالان اقتصادی مجاز
اما یکی از مهم ترین برنامه‎های راهبردی گمرک در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی ارایه تسهیلات به فعالان اقتصادی مجاز (AEO) است، به طوری که اگر اشخاص حقیقی و حقوقی در خدمت تولید بوده و فعالیت های اقتصادی شفافی دارند، مشمول تسهیلات 17 گانه خواهند بود که در این بسته حمایتی به تفصیل توضیح داده شده است.
 تسهیلات گمرک و استاندارد 
بر اساس این گزارش، همچنین به منظور حمایت از تولید و تسهیل در امور صادرکنندگان، گمرک و سازمان استاندارد تسهیلات جدیدی ارایه می کنند. با توجه به این بسته حمایتی امکان صدور کالاها بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان درخصوص صادرکنندگان (دارنده گواهی صادرکننده برتر از سازمان استاندارد) و کالاهای دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر فراهم شده است.همچنین امکان ورود کالاها بدون نیاز به اخذ مجوز موردی از سازمان استاندارد نیز فراهم شده و واحدهای تولیدی که مستقیما به موجب بند (ت) از ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت‎پذیر و آیین‎نامه آن مبادرت به واردات مواد اولیه و تجهیزات حد واسط و اجزا و قطعات ماشین آلات خط تولید در حد نیاز سالانه آنها و شمول استاندارد اجباری می کنند، پس از اخذ یک بار مجوز از سازمان استاندارد می‎توانند در موارد بعدی با ارایه گواهینامه ثبت مواد اولیه / حد واسط ( همان کالا با همان مشخصات ) پس از تایید سازمان استاندارد با رعایت سایر مقررات کالای خود را وارد کنند.
ضمنا شرکت‎های بازرگانی صرفا با ارایه قرارداد بین شرکت و واحد تولیدی با تاریخ قبل از ثبت سفارش می توانند مبادرت به واردات کالاهای یادشده کنند. واحدهای تولیدی که مستقیما کالاهای سرمایه‎ای و ماشین آلات خط تولید خود را با تایید دستگاه ذی‎ربط وارد می‎کنند و کالاهای ورود موقت ( مشمول استاندارد اجباری) نیز به تشخیص گمرک مطابق مندرجات مواد 50 و 51 قانون امور گمرکی از شمول کنترل و نظارت سازمان استاندارد معاف خواهند بود.
اینکه چه کالایی با چه ارزشی و به کجا صادر می شود، خدمت جدیدی از گمرک به صادرکنندگان است تا هریک از تولیدکنندگان و صادرکنندگان به صورت آنلاین این اطلاعات را دریافت و در صورت امکان نسبت به برنامه ریزی جهت صادرات به همان کشورها اقدام کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :