آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185613
تاریخ انتشار : 12 تیر 1395 10:54
تعداد بازدید : 715

بازار کامپیوتر در هفته‌ای که گذشت

دلار 3 هزار و 530 تومانی بازار را جذاب کرد

اواخر هفته گذشته رکوردزنی نرخ دلار آزاد و عبور آن از رقم 3هزار و 530 تومان، بازار خرید و فروش کالاهای گوناگون ازجمله کامپیوتر و دیجیتال را شوکه کرد.

مریم عسگری
بررسی ها نشان می دهد که قیمت ها در بازاری که مدت ها در مقابل نوسان نرخ دلار خنثی عمل کرده بود، 15 تا 20 درصد افزایش یافت و برخلاف انتظار روز پنجشنبه شاهد مراجعه خریداران یا بهتر بگوییم بازدیدکنندگان به بازار بودیم.
فعالان بازار می گویند: بیشتر مراجعان در پی آگاهی از روند تغییرات قیمت و البته برخی نیز نگران رشد بیشتر قیمت ها در روزهای آینده بودند. 
به گفته آنان، به نظر می رسد طولانی شدن زمان رکود و تحقق نیافتن خواسته خریداران در رابطه با کاهش قیمت ها موجب شده مصرف کنندگان برای خرید آنچه به آن نیاز دارند، راهی بازار شوند.
اما کارشناسان بر این باورند که غیر از رشد نرخ دلار و در پی آن افزایش قیمت، نزدیکی به پایان ماه رمضان هم این انگیزه را نزد برخی ایجاد کرده است که سری به بازاری بزنند که مدت ها از آن بی خبر بوده اند. 
به گفته کارشناسان، این امیدواری وجود دارد که پس از ماه رمضان و در صورت بازگشت نرخ دلار به زیر 3 هزار و 500 تومان شاهد بروز برخی تغییرات مثبت در بازار کامپیوتر باشیم. به گفته کارشناسان، این رشد قیمت موقتی است و پس از ماه رمضان شاهد بازگشت نرخ دلار به رقم قبلی خواهیم بود. 
یک کارشناس بازار ارز هم در این باره می گوید: روند صعودی نرخ دلار از روز دوشنبه آغاز شد و در روز چهارشنبه، افزایش تقاضا در آستانه عید فطر، اخبار کاهش نرخ سود بانکی و انفجار در استانبول ترکیه از عواملی بود که موجب روند افزایشی و فاصله گیری دلار از مرز 3هزار و 500 تومان شد. 
به این ترتیب در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه دلار در بالاترین نرخ در طول ماه های گذشته قرار داشت و بازار خرید و فروش ارز به هم ریخت. 
به گفته کارشناسان بازار کامپیوتر، واضح است که رشد نرخ دلار موقتی است، اما به نظر می رسد که فعالان بازار از این اتفاق به نفع خود استفاده کرده و با افزایش قیمت ها درصدد جلب توجه به سمت بازار کامپیوتر برآمده اند؛ چراکه پس از مدتی، کاهش قیمت کالاهای کامپیوتری (در صورت کاهش نرخ دلار و بازگشت به نرخ کمتر از 3 هزار و 500 تومان) می توانند خریداران را به خرید کالا مجاب کنند. 
به گفته آنها، البته در شرایط فعلی هیچ‎چیز قابل پیش بینی نیست و همه چیز بستگی به شرایط سیاسی و اقتصادی و تصمیم گیری های داخلی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :