آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185483
تاریخ انتشار : 9 تیر 1395 11:20
تعداد بازدید : 797

حفظ موقعیت مداری ایران منوط به ارسال سریع ماهواره است

اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) دو موقعیت مداری برای پرتاب دو ماهواره مخابراتی و پخش همگانی رادیو و تلویزیون کشورمان را تثبیت کرد.

مهر- محمدهمایون صدر، معاون سازمان فضایی ایران با تشریح نحوه حفظ و تثبیت جایگاه کشور در مدار زمین برای پرتاب ماهواره های داخلی گفت: حفظ نقاط مداری تاکنون طوری بیان شده که ابهام آور بوده اما باید بدانید که ثبت موقعیت مداری هر کشور در مدار زمین متفاوت بوده و انواع مختلفی را شامل می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون دو موقعیت مداری از سوی اتحادیه جهانی مخابرات در مدار ۲۴.۱۹ درجه و ۳۴ درجه برای ایران به ثبت رسیده و تثبیت شده است، ادامه داد: این دو موقعیت برای ماهواره ملی مخابراتی و ماهواره پخش همگانی رادیو و تلویزیون است و هر زمان که برنامه های ساخت این ماهواره ها آغاز شد، می توانیم از این موقعیت ها استفاده کنیم.
معاون سازمان فضایی ایران با بیان اینکه یک سری موقعیت های مداری نیز وجود دارد که امتیاز آن را در اختیار گرفته ایم تا بتوانیم روزی از آن بهره برداری کنیم، گفت:  شرط بهره برداری از موقعیت مداری این است که در آنجا ماهواره قرار داده شود.
صدر افزود: مقررات ITU دیگر مانند سابق نیست که بتوان نقطه مداری را ثبت کرد و به طور دایم برای یک کشور باقی بماند. بنابراین ثبت نقطه مداری یک سرقفلی محسوب می شود و کشورهایی که موقعیت مداری دارند، باید از آن بهره برداری کنند. کشورها به محض اینکه زمان عمر ماهواره شان به پایان می رسد، حتما باید برای ماهواره بعدی برنامه ریزی کنند.
وی گفت: در صورتی که کشورها قصد نداشته باشند در نقطه مداریشان ماهواره قرار دهند، طی تفاهمنامه همکاری با سایر کشورها، آن امتیاز را به صورت موقت در اختیار کشورهای دیگر قرار می دهند. بنابراین پروسه خیلی پیچیده تر از آن است که ما بگوییم موقعیت مداریمان را برای همیشه حفظ می کنیم.
معاون سازمان فضایی ایران با بیان اینکه حفظ نقطه مداری در وهله اول متکی به قراردادن ماهواره در آن جایگاه است، گفت: از سوی دیگر ثبت نقطه مداری با اجازه بهره برداری از آن متفاوت است و هم اکنون ما در مسیری قرار داریم که اجازه بهره برداری از آن موقعیت می تواند برای ما فراهم شود.
صدر افزود: ثبت نقطه مداری به تنهایی به معنای اجازه بهره برداری نیست و چنانچه بخواهیم اجازه بهره برداری از نقطه مداری برای ما تحقق پیدا کند، باید هرچه سریع تر ماهواره مخابراتی را در موقعیت ثبت شده قرار دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :