آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184947
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 10:43
تعداد بازدید : 602

کاهش شعب بانک‎ها از وعده تا اجرا

دو سال از ابلاغ بخش‏نامه کاهش شعب بانک‏ها توسط بانک مرکزی می‏گذرد و هنوز آماری از عملکرد بانک‎ها در این حوزه منتشر نشده و کسی هم ظاهرا پیگیر ماجرا نیست. اما به نظر کارشناسان این مساله از دو جهت بسیار دارای اهمیت است. نخست اینکه کاهش 20 درصدی شعب بانک‎ها در حالی در این بخشنامه مورد تاکید قرار گرفته است که اگر اجرایی شود با توجه به تعداد بالای شعب بانک‎های دولتی و بزرگ تاثیر بسیار بالایی در کاهش هزینه‎های آنان دارد.

منصور اولی
چراکه هزینه‎های بانک‏ها در سال‎های اخیر بالا رفته و مجبور شده‎اند از طریق افزایش قیمت تمام شده پول این هزینه‎ها را پوشش دهند. لذا با کاهش تعداد شعب بانک‎ها می‏توان امیدوار بود که بخشی از این هزینه‎ها کاهش یابد و بانک‏های بزرگ بتوانند نرخ سود تسهیلات‎شان را به صورت واقعی کاهش دهند. 
از منظر دوم، کارشناسان توجه مدیران بانک‏ها را به هزینه‎های گزافی که در سال‎های اخیر به روا و ناروا در حوزه گسترش خدمات بانکداری الکترونیکی متقبل شده‎اند جلب می‏کنند و از آنها می‎پرسند گسترش این خدمات در سطح فعلی آیا نباید نتیجه‎ای هم در برداشته باشد؟ کاهش 20 درصدی شعب خصوصا از سوی بانک‎های بزرگ کوچک‎ترین انتظاری است که می‏شود از اثرات این همه هزینه برای ارایه خدمات الکترونیکی داشت. 
اما این مهم در این سال‎ها اتفاق نیفتاده که هیچ، ارایه خدمات نوین حتی نتوانسته روند رو به رشد گسترش شعب بانک‎های بزرگ را متوقف کند. کارشناسان بر این باورند که بانکداری دنیا به صورت پرشتاب به سمت بانکداری بدون شعبه پیش می‎رود و عهد بانکداری شعبه محور رو به اتمام است و نظام بانکی کشور ما هم با توجه به هزینه‎های بالایی که چه در سطح حاکمیتی و چه در سطح بانک‎ها برای بکارگیری تکنولوژی‎های نوین کرده است باید در این مسیر قرار بگیرد و اگر نه با سرعت بانکداری دنیا، حداقل آهسته‎تر در این مسیر حرکت کند. اما واقعیت این است که بانکداری ایران با وجود همه این هزینه‎ها هنوز حتی به این مسیر وارد نشده است. 
کارشناسان بر این باورند تصمیم‎گیران و سیاست‎گذاران این حوزه باید هر چه سریع‎تر علت این مشکل را ریشه‎یابی و ریل‎گذاری مناسب را برای افتادن ماشین بانکداری ایران در مسیر درست انجام دهند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :