آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184943
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 10:39
تعداد بازدید : 1216

افزایش تمایل کاربران به خرید محصولات دست دوم

بازی های دلار کار دست بازارکنسول های بازی داد

بازار خرید و فروش کنسول های بازی و تجهیزات جانبی در سال های اخیر تحت تاثیر نوسان نرخ دلار آزاد و رشد قیمت ها با کاهش چشمگیر تقاضا مواجه شده است.

مریم عسگری
رکود حاکم بر بازار این کالا در حدی بوده است که برخی از عرضه کنندگان کنسول های بازی به فروش کالاهای دیگر پرداخته و گروهی نیز کنسول های بازی را زیرمجموعه کالاهای صوتی و تصویری قرار داده اند.
به گفته فعالان بازار، اتفاق دیگری که در بازار این کالا و در کل تجهیزات سرگرمی دیجیتال رخ داده است، کاهش چشمگیر واردات و همچنین سفارشی شدن کنسول های بازی، به ویژه نمونه های گران قیمت است.
میرزایی، یکی از فعالان بازار در این زمینه می گوید: در دو سال گذشته میزان تقاضا برای کنسول های بازی در حدود 70 درصد کاهش یافته و می توان گفت که بازار این کالا به شدت کوچک شده است. به گفته وی، در کنار این اتفاق بازار تجهیزات جانبی، حتی تجهیزات ارزان قیمت هم از رونق افتاده است. با این حال این بازار مخاطبان خاص و محدود خود را دارد.
یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره می گوید: با کاهش تقاضا برای کنسول های بازی، شاهد رشد نسبی تقاضا برای نمونه های کارکرده این کالا هستیم که این نمونه ها بیشتر در شبکه های اجتماعی و فروشگاه های مجازی به فروش می رسند. 
وی می افزاید: حتی کسبه بازار از محل فروش نرم افزارهای بازی سودی نمی برند، زیرا این بازار هم در دست دستفروشان است و آنها بابت فروش بازی های غیر مجاز سود می برند. البته وی معتقد است که با کاهش چشمگیر تقاضا برای کنسول های بازی، کسب و کار دستفروشان نرم افزارهای بازی هم بی رونق شده است.
کارشناسان نیز با تایید این موضوع می گویند: بر اساس بررسی های صورت گرفته قیمت کنسول های بازی نسبت به پیش از نوسان نرخ دلار آزاد در حدود دو برابر شده است و همین موضوع عامل اصلی کاهش شدید میزان تقاضا از بازار این کالاست.
آنها می گویند: در شرایط فعلی که خریداران کالاهای کامپیوتری توان خرید کالاهای اساسی و مورد نیاز خود را ندارند، شاید رونق بازار تجهیزات گران قیمت سرگرمی انتظار زیادی باشد. به گفته کارشناسان، به نظر نمی رسد رونق به بازار تجهیزات سرگرمی دیجیتال نزدیک باشد، چرا که این کالا در رده کالاهای غیر ضروری و لوکس است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :