آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184939
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 10:32
تعداد بازدید : 817

تیرماه اتفاقی نمی افتد

تغییر تعرفه تلفن ثابت، پس از تصویب دولت

رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران و معاون وزیر ارتباطات، صحبت های روز گذشته وزیر ارتباطات را اصلاح کرد و گفت: تعرفه های جدید تلفن ثابت از ابتدای ماه (امروز) اعمال نمی شود.

فناوران - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از اعلام افزایش 50 درصدی نرخ تلفن ثابت اعلام کرد افزایش این نرخ از ابتدای ماه اعمال می شود. این در حالی است که افزایش تعرفه ها صرفا مصوبه رگولاتوری را دارد و باید به تصویب دولت هم برسد.
این در حالی است که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هفته گذشته در یک جدول تعرفه ای، نرخ های جدیدی را برای خدمات اینترنت و تلفن ثابت تصویب کرد. اگرچه جزییات این مصوبه تاکنون از سوی این کمیسیون اعلام رسمی نشده است اما وزیر ارتباطات از افزایش ۵۰ درصدی نرخ مکالمات درون شهری (۴۵ ریال به ازای هر دقیقه مکالمه) خبر داده است.
در همین حال برات قنبری رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در پی اعلام نرخ جدید تلفن ثابت از سوی وزیر ارتباطات گفت: ما تابع نظر کمیسیون تنظیم مقررات هستیم و تعرفه های جدید را پس از ابلاغ، اجرایی می کنیم.
قنبری با بیان این که اینکه پیشنهاد مخابرات برای تغییر نرخ های مخابراتی، علاوه بر افزایش نرخ مکالمه، افزایش آبونمان و حق اتصال را نیز شامل می شد، به خبرگزاری مهر گفت: ما تابع مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هستیم و توقع نداشتیم که کمیسیون عینا با پیشنهاد ما موافقت کند.
وی با بیان اینکه منافع مخابرات یک طرف قضیه است و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، منافع عام را در نظر می گیرد، ادامه داد: در پکیج تعرفه ای اینترنت و تلفن، تعرفه ها به نحوی تعیین شد که مردم نیز ضرر نکنند. بر این اساس ما به عنوان یک سند بالادستی، این مصوبه را اجرایی می کنیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه جزییات زیادی از مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در اختیار ندارم افزود: در این پکیج هم افزایش قیمت و هم کاهش قیمت در بخش تلفن و اینترنت دیده شده است و به زودی از سوی دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اطلاع رسانی می شود. در این زمینه وزارت ارتباطات برای تایید نهایی دولت، با شورای اقتصاد نیز جلساتی داشته است.
وی در مورد اعمال نرخ های جدید تلفن در قبوض مشترکان که به گفته وزیر ارتباطات از اول تیرماه اجرایی می شود، تاکید کرد: محاسبه نرخ های جدید پس از ابلاغ به مخابرات، در قبوض مشترکان انجام خواهد شد و تا زمانی که مصوبه به صورت کامل ابلاغ نشود، سایر موارد قطعی نیست.
عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی گفت: برآیند افزایش تعرفه تلفن ثابت و کاهش تعرفه اینترنت در سبد اقتصادی خانوار تفاوت چندانی نخواهد داشت.
 روایت عضو کمیسیون تنظیم مقررات از تغییرات تعرفه ای
هم زمان با توضیحات رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفت: تعرفه تلفن ثابت در برخی بخش ها به ویژه بخش شهری افزایش یافته و در برخی بخش ها ثابت مانده و تعرفه های اینترنت در دو بخش انتقال و ظرفیت طبق جداول متعددی کاهش یافته است.
احمد معتمدی گفت: تعرفه های تلفن ثابت در سال های گذشته ثابت مانده بود و این وضع شرکت های مخابراتی را به شرایط بدی دچار کرد که در نتیجه، ارایه خدمات مخابراتی دچار اختلال می شد.
وی افزود: در سال های گذشته تلفن ثابت به شرایط 10 سال قبل تنزل پیدا کرد. در حالی که 10 سال پیش واگذاری تلفن ثابت تقریبا در تمام کشور به روز شده بود، در سال های اخیر به دلیل هزینه بر بودن، در توسعه سرمایه گذاری انجام نشد و بار دیگر برای تلفن ثابت صف انتظار ایجاد شد.
عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به این شرایط، نظر اغلب اعضای کمیسیون، جبران ثبات تعرفه های 10 ساله و حتی در برخی موارد کاهش تعرفه های مخابرات بود به نحوی که فشار چندانی به وضعیت اقتصادی خانوار وارد نشود که پیش بینی می کنیم، این تغییر قیمت ها به نفع کشور باشد.
وی گفت: در مجموع با کاهش قیمت های اینترنت و افزایش تعرفه های تلفن ثابت پیش بینی می کنیم برآیند این تغییرات در سبد اقتصادی خانوار برای مردم تفاوت چندانی نداشته باشد.
معتمدی گفت: کاهش قیمت نیاز به تایید دولت ندارد، اما تمامی افزایش قیمت ها باید توسط دولت تایید شود که از این رو این مصوبه نیز پس از اخذ مجوز دولت اجرایی خواهد شد.
براساس این گزارش شنیده شده در این مصوبه علاوه بر افزایش 50 درصدی مصوبه، حداقل کارکرد نیز برای هر خط در دو بخش شهری و روستایی تعیین شده اما ظاهرا تغییری در میزان آبونمان رخ نداده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :