آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184938
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 10:32
تعداد بازدید : 1002

رییس کمیسیون اینترنت نظام صنفی رایانه‎ای تهران:

قیمت لینک STM1 از پشت مرز به داخل 5 برابر می شود

رفع انحصار تامین اینترنت کشور و مشارکت بخش‎خصوصی در واردات اینترنت به کشور، همواره یکی از خواسته‎های فعالان این بخش بوده است. سدی که به زعم بسیاری تاکنون مهم‎ترین عامل گرانی اینترنت در کشور بوده است.


فارس- محمدرضا کریمی رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران گفت: در سال‏های اخیر، یک تعاونی ایرانی اقدام به احداث فیبرنوری و فراهم کردن لینک پهنای باند اینترنت بین الملل در جنوب کشور کرد. در این زمینه ملی کار شد؛ زیرا با توجه به فعالیت شرکت های خارجی و دلال‎ها که در رساندن اینترنت به ایران فعالیت دارند احساس نیاز به حضور یک شرکت ایرانی در این رقابت حس می‏شد.
وی افزود: از روز نخست ورود یک شرکت ایرانی به این بازار، قیمت اینترنت ارایه شده به شرکت زیرساخت در لب مرز ورودی ایران به نصف کاهش یافت.کریمی تصریح کرد: در لب مرز شرکت های خارجی تامین کننده اینترنت، بازار تضمین شده ای به نام ایران داشتند که علیرغم اینکه این شرکت های بزرگ می‏توانستند قیمت‏ها را ارزان تر کنند اما همه با هماهنگی هم از این بازار منتفع می شدند و در این بین تنها منافع ملی ایران به نحو مطلوب تامین نمی‎شد.
رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران ادامه داد: اما زمانی که یک شرکت ایرانی وارد شد شرکت های خارجی با دامپینگ تلاش کردند مانع از حضور آن در بازار شوند. علاوه بر این، در آن زمان عملا روی کابل هایی به ایران سرویس ارایه می شد که عمر مفیدشان گذشته بود و ماجراهای لنگر کشتی و کابل دریایی اینترنت به یک اصطلاح رایج تبدیل شده بود.
وی درباره شرایط اقتصادی برای تامین کننده ایرانی بخشی از پهنای باند کشور، توضیح داد: اکنون علیرغم رشد تصاعدی نیاز به پهنای باند در کشور از 4 هزار و 200 گیگ ظرفیتی که این شرکت ایرانی تهیه کرده کمتر از یک درصد زیر بار است. البته توقع هم نداشتیم ظرف یک یا 2 سال سرمایه گذاری انجام شده بازگردد.
کریمی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه به عنوان یکی از تامین کنندگان اینترنت کشور در لب مرز حضور دارید، آیا موضوعاتی که درباره قیمت ارزان اینترنت بین الملل در پشت مرز ایران بیان می شود، صحت دارد، گفت: موضوعاتی که به دفعات درباره نرخ اینترنت بین‏الملل در پشت مرز اعلام می شوند صحیح است. یک لینک STM1 (معادل 155 مگ) پشت مرز حدود 5 میلیون تومان (3 تا 4 هزار دلار) قیمت دارد که تاکنون به قیمت 27 میلیون تومان در کشور فروخته می شد و مابه التفاوت این رقم، هزینه های شرکت انتقال و پالایش و ... است که اضافه می شود.
اما بنا بر اظهارات کارشناسان، قیمت اینترنت در ایران در مقایسه با دیگر کشورها گران است اما مسوولان وزارت ارتباطات می‏گویند اینترنت در ایران نسبت به سایر کشورها ارزان است، اما واقعیت مقایسه قیمت اینترنت ایران با نرم جهانی چگونه است.
رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‎ای استان تهران در پاسخ به این موضوع گفت: ایران در بخش اینترنت در سرویس به کاربر نهایی ارزان ترین و در پهنای باند اختصاصی (منبع) گران ترین اینترنت را دارد.
وی تشریح کرد: برای مقایسه قیمت اینترنت، باید درآمد سرانه و عرف هزینه‏های دیگر سبد خانوار را به علاوه قیمت سرویس در دیگر کشورها در نظر گرفت. متوسط قیمت سرویس اینترنت در ایران ماهانه 20 هزار تومان (5 دلار) است و قیمت هر گیگ حجم اضافه حدود 1 دلار است که در این مقایسه قیمت سرویس 5 یا 6 دلار در ماه (صرف نظر از کیفیت) نرم مناسب و تقریبا ارزان است. بنابراین هزینه اینترنت در سبد اقتصادی خانوار ایرانی زیاد نیست.وی ادامه داد: مشکل مردم کیفیت سرویسی است که با این هزینه ارایه می شود.
کریمی ادامه داد: ایران در قیمت منبع گران ترین اینترنت جهان را دارد که این تفاوت میزان سود در بازار اینترنت را نامتوازن کرده است.
رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‏ای استان تهران گفت: سود چند صد درصدی در بخشی از زنجیره اینترنت و سود 15 درصدی در بخشی دیگر، قیمت اینترنت در کشور را نامتوازن کرده است و سود این صنعت در کل زنجیره یکسان پخش نمی‎شود که رشد نامتوازن در صنعت را در آینده در پی خواهد داشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :