آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184861
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1395 11:31
تعداد بازدید : 668

تحلیل مدرس علوم ارتباطات از وضعیت شبکه‌های اجتماعی در کشور

فیس بوک در ایران مُرد!

مدرس علوم ارتباطات در مورد استقبال مردم از شبکه اجتماعی تلگرام گفت: با این شرایط باید اذعان کرد که مرگ فیس بوک در ایران رقم خورده است.

فارس- عباس اسدی گفت: با سخت شدن دسترسی به فیس بوک و ایجاد همزمان شبکه های اجتماعی موبایلی، شاهد بودیم که در ایران مخاطبان به یکباره از فیس بوک به وایبر و سپس تلگرام مهاجرت کردند.
این مدرس علوم ارتباطات ادامه داد: اکنون اگر به اکانت فیس بوک خود سر بزنید مشاهده می کنید که دوستان شما مدتهاست که مطلب جدیدی ننوشته اند و به عبارتی همه اکانت خود در فیس بوک را بدون تعطیل کردن، رها کرده اند.
وی گفت: تلگرام توانست با بروز کردن امکانات خود، تمامی آنچه مخاطبان می خواستند را در اختیار آنها قرار دهد و با توجه به فیلتر نبودن و دسترسی آسان مخاطبان به آن، مشتریان بی شماری جذب کند. اسدی همچنین در مورد گوگل پلاس نیز یادآور شد: با توجه به فیلتر نبودن گوگل پلاس، همچنان بر خلاف فیس بوک عده ای از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند اما می توان با جرأت گفت که این شبکه نیز تقریبا کارکرد خود را از دست داده است.
وی با مقایسه سال های 86 تا 89 با زمان حال گفت: آن زمان همه صحبت از جنبش فیس بوکی می کردند و ما دیدیم که این شبکه قادر بود جریان سازی قوی ایجاد کند اما اکنون مرگ فیس بوک در ایران رقم خورده و عملا این شبکه کارایی خود را از دست داده است.
این مدرس علوم ارتباطات ادامه داد: دلیل این امر این است که فیس بوک مخاطبان ایرانی را از دست داده است. وی در مورد استقبال از فیس بوک در خارج از ایران گفت: همان گونه که در آمار و اطلاعات وجود دارد، بیشترین استفاده کنندگان تلگرام ایرانی هستند و این نرم افزار در اروپا و آمریکا مشتری ندارد، ضمن اینکه دسترسی به فیس بوک هرگز در اروپا و آمریکا دشوار نشد. بنابراین این شبکه توانست مخاطبان خود را در بیشتر نقاط جهان حفظ کند.
اسدی در مورد احتمال بازگشت مخاطبان به فیس بوک گفت: دسترسی به فیس بوک بسیار سخت شده و برای استفاده از آن نیاز به سطح مشخصی از تحصیلات است در حالی که از تلگرام در دورترین نقاط روستایی کشور که اینترنت وجود دارد، با هر سطح سوادی استفاده می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :