آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184860
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1395 11:30
تعداد بازدید : 664

شارژرهای خورشیدی برای گوشی پناه جویان

گروهی از دانشمندان شارژری خورشیدی برای پناه جویان در یونان ابداع کرده اند که آنها می توانند به راحتی و به طور رایگان گوشی های خود را شارژ کنند.

آنا- گوشی های هوشمند برای مهاجران از اهمیت بالایی برخوردار است اما یافتن برق در کمپ های پرجمعیت کار دشواری است و علاوه بر پرداخت هزینه برای شارژ کردن گوشی، باید مدت ها در صف منتظر بمانند تا با آشنایان خود تماس بگیرند.
گروهی از دانشمندان دانشگاه «ادینبورو» اسکاتلند نوعی ایستگاه شارژ موبایل طراحی کرده اند که نیروی خود را از خورشید کسب می کند. این شارژر برای پناه جویانی طراحی شده است که در یونان به سر می برند.
دانشمندان دو ایستگاه را در کمپ های مهاجران در یونان برقرار کرده اند که با یک ساعت جذب نور خورشید، می تواند برق 12 شاخه را تأمین کند. به این ترتیب، روزانه بیش از 240 نفر می توانند از هر ایستگاه برای شارژ گوشی خود استفاده کنند.
ایده ساخت این ایستگاه شارژر خورشیدی در بازدید سال گذشته یکی از سازندگان آن از جزیره «ساموس» یونان شکل گرفت. او که شاهد جنگ و فرار حدود یک میلیون پناه جو از خانه و کاشانه خود بود، تصمیم به ساخت این ایستگاه شارژ خورشیدی گرفت.
بسیاری از پناه جویان از گوشی های هوشمند خود برای ارسال پیام و یافتن مسیر خود از طریق گوگل مپز استفاده می کنند تا بتوانند مسیر درست را به شمال اروپا پیدا کنند. طبیعتا استفاده از گوشی، مستلزم شارژ دوباره آن است و از این رو با مشکل مواجه هستند.
مهندسان سپس با همکاری کمپانی فناوری خورشیدی یونان اقدام به طراحی و ساخت ایستگاه شارژ خورشیدی تلفن همراه کردند که نوعی امید در یونان به شمار می رود.
آنها در حال ساخت سه ایستگاه دیگر نیز هستند تا بتواند پاسخگوی نیاز پناه جویان باشد. به این طریق می توانند بودجه ساخت آن را با استفاده افراد از اینترنت تأمین کنند. مهندسان طرح امیدوارند که این ایستگاه را در ده ها کمپ در سراسر یونان توزیع کنند.
نخستین ایستگاه شارژر خورشیدی در کمپ Kara Tepe واقع در «لسبوس» نصب شده است. مهندسان امیدوارند که روزی بتوانند تمام منطقه را با انرژی خورشیدی پوشش دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :