آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184849
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1395 11:15
تعداد بازدید : 662

از 30 ریال به 45 ریال

افزایش 50 درصدی تعرفه مکالمه تلفن ثابت از فردا اعمال می شود

تعرفه تلفن ثابت 15 ریال بیشتر شد و این تعرفه از ابتدای ماه آینده اعمال می شود.

فناوران- تغییر اعضای هیات مدیره مخابرات کاری کرد کارستان. این تغییر به معنای پایان یافتن اختلافات مدیریتی میان مالکان عمده شرکت مخابرات ایران و دولت بود و وزیر ارتباطات، تمام توجیهات گذشته برای ممانعت از افزایش تعرفه را کنار گذاشت و بدون معطلی حکم به تغییر تعرفه تلفن ثابت داد.
این افزایش نیز نه به صورت پله ای که ناگهانی بود، تا به این ترتیب از ماه آینده مشترکان قبض هایشان 50 درصدی سنگین تر شود.
 دلایل افزایش تعرفه
وزیر ارتباطات در مورد دلایل افزایش تعرفه تلفن ثابت توضیح داد: با توجه به ضرر و زیانی که در تلفن ثابت وجود دارد، تعرفه هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت از 30 ریال به 45 ریال افزایش می یابد و از اول ماه آینده اجرایی می شود.
محمود واعظی پس از نشست برررسی وضعیت بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: در زمان هم کدسازی تلفن ثابت این تصور وجود داشت که با توجه به تعرفه 30 ریالی تلفن ثابت، مشترکان این تلفن را به تلفن همراه که تعرفه ای 18 برابری دارد، ترجیح می دهند.
وی گفت: متاسفانه مردم به تلفن ثابت روی نیاوردند و عملا تلفن ثابت با ضرر و زیان روبرو شد و ما با افزایش تعرفه تلاش کردیم بخشی از این زیان را جبران کنیم.
واعظی افزود: در شرایط کنونی نیز یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه حدود 14 برابر یک دقیقه مکالمه با تلفن ثابت است، بر این اساس افزایش در نظر گرفته شده برای تلفن ثابت چندان زیاد نیست و امیدواریم شرکت مخابرات با این افزایش تعرفه در بحث سرمایه گذاری فعال عمل کند.
واعظی افزود: در شرایط کنونی نیز یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه حدود ۱۴ برابر یک دقیقه مکالمه با تلفن ثابت است، بر این اساس افزایش در نظر گرفته شده برای تلفن ثابت چندان زیاد نیست و امیدواریم شرکت مخابرات با این افزایش تعرفه در بحث سرمایه گذاری فعال عمل کند.
این در حالیست که علت اصلی مخالفت وزیر ارتباطات با افزایش تعرفه تلفن ثابت (تا قبل از تغییر هیات مدیره جدید) دفاع از حقوق مردم و کاربران عنوان می شد.
 چند اشکال فنی در ترابردپذیری
وزیر ارتباطات درباره ترابردپذیری تلفن همراه نیز گفت: این پروژه بسیار سنگین است و قرار بود در 27 اردیبهشت عملیاتی شود البته آنچه مربوط به زیرساخت ها بود آماده شده و به صورت آزمایشی نیز راه اندازی شده است، با این حال چند اشکال فنی وجود دارد که تلاش داریم این اشکالات را میان سه اپراتور برطرف کنیم و در آینده نزدیک اجرایی شدن این طرح را اعلام خواهیم کرد.
وی درباره جلسه خود با فعالان بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز افزود: بخش دولتی در حوزه ارتباطات باید کوچک شود و ما تلاشمان باید در جهت حمایت و بستر سازی برای توسعه بخش خصوصی باشد.وزیر ارتباطات با بیان صدور پروانه های مختلف برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: اکنون افزایش فعالیت بخش خصوصی در توسعه خدمت رسانی به مردم و اشتغال زایی موثر بوده است.
واعظی افزود: تلاش داریم با کاهش قیمت پهنای باند و ایجاد تفکیک در پهنای باند داخلی و بین المللی زمینه ای را فراهم آوریم تا قیمت استفاده برای مردم به خصوص در بخش پهنای باند داخلی کاهش یابد.
وی گفت: ما شرکت های دانش بنیان را برای تولید محتوای داخلی و نوشتن اپلیکیشن های جدید تشویق می کنیم و می کوشیم تا خدمت رسانی جدید به مردم ارایه شود.
واعظی ارزیابی خود را از نشست با فعالان بخش خصوصی مثبت ارزیابی کرد و افزود: برگزاری این نوع جلسات باعث می شود امکان بررسی و رفع مشکلات بخش خصوصی بیشتر فراهم شود.
 در مورد فیبر نوری قولی نداده بودم!
وی درباره کشیده شدن فیبر نوری به درب منازل با بیان اینکه هیچ زمان قول نداده بودم از ابتدای امسال فیبر نوری به درب منازل برود، گفت: این کار به سرمایه گذاری بسیار عظیمی نیاز دارد تا بتوان آن را اجرا کرد.
واعظی سرمایه گذاری مورد نیاز را حدود 70 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: دولت قرار نیست در این پروژه سرمایه گذاری کند و این امر به بخش خصوصی واگذار شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اکنون و با حمایت از یک شرکت داخلی که پروانه اختصاصی برای واگذاری و بردن فیبر نوری به منازل دارد، تلاش می شود با مذاکره با شرکت های خارجی و داخلی سرمایه لازم فراهم شود.
وی ابراز امیدواری کرد در نیمه دوم امسال این کار با سرعت بیشتری شروع شود.
 گزارشی از حادثه شهران
 واعظی به وقوع حادثه انفجار گاز در منطقه شهران و قطع ارتباط شهروندان این منطقه پرداخت و گفت: کمیته بحران با وقوع حادثه، در وزارت ارتباطات تشکیل جلسه داد و اقدام های بسیار خوبی انجام شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که حدود 2.5 کیلومتر از فیبرنوری شرکت مخابرات ایران در مرکز شهید کاظمیان در آتش سوخته بود افزود: بلافاصله نسبت به وصل این فیبر از روی زمین اقدام شد.
وی به از رده خارج شدن 260 هزار شماره همراه اول در این مرکز پرداخت و ادامه داد: در یک همکاری بسیار نزدیک که اپراتور همراه اول و ایرانسل با هم داشتند، اپراتور دوم اجازه داد همه مشترکان همراه اول از رومینگ استفاده کنند.
واعظی گفت: روند اتصال به تدریج انجام شد و در نهایت اقدام های موثری در این باره صورت گرفت.
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات به تشکیل جلسه ای در روز شنبه با موضوع بررسی علل حادثه پرداخت و گفت: از همکاران خود خواسته ایم تا ضعف ها را مشخص کنند و در دستورالعملی که برای مراکز حساس فرستاده ایم تاکید شده یک مرکز نباید از یک مسیر پشتیبانی شود بلکه باید مسیری دیگر هم در نظر گرفته شود تا کمتر شاهد این حوادث باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :