آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184848
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1395 11:14
تعداد بازدید : 658

نگرانی از تمدید انحصار اپراتور فیبرنوری ایرانیان‏نت

سعادت: دولت باید پای تعهدات پروانه‎های FCP بایستد

دیماه سال ۹۱ پروانه اپراتور چهارم ارتباطات کشور برای بهره‎برداری از خدمات فیبرنوری صادر شد که براساس آن قرار بود این اپراتور بعد از ۲۴ ماه و در پایان سال ۹۳ حداقل یک میلیون پورت منصوبه در کلان شهرها داشته باشد و تا آن زمان نیز به دلیل حفاظت از این پروانه، برای آن انحصار در نظر گرفته شد. اما با وجودی که این اپراتور که ۲۰ درصد سهام آن در اختیار دولت است، موفق به ارایه خدمات در این بخش نشد. به همین جهت وزارت ارتباطات بار دیگر با تمدید پروانه آن تا مردادماه سال ۹۵ موافقت کرد. هم اکنون نیز شنیده‎‏ها حاکی از آن است که به دلیل اجرایی نشدن این پروژه در موعدد مقرر، وزارت ارتباطات قرار است بار دیگر با تمدید انحصار این اپراتور موافقت کند تا با سرمایه‏گذاری یک اپراتور خارجی، این پروژه در کشور اجرایی شود.

فناوران- این درحالی است که اواخر سال گذشته، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به ۱۳ شرکت مجوز خدمات ارتباطات ثابت (FCP) داد که در این پروانه، به این اپراتورها اجازه داده شد تا پس از پایان انحصار اپراتور ایرانیان نت، خدمات دسترسی بر بستر فیبرنوری را به مردم بدهند. هم اکنون و در آستانه اتمام دوره حفاظت ایرانیان نت، اپراتورهای جدید بازار اینترنت، نگران تمدید مجدد این دوره از سوی وزارت ارتباطات هستند. از این رو رییس سازمان نظام صنفی رایانه‏ای به همراه مدیران برخی از شرکت‏های FCP روز گذشته نشستی خبری در محل نظام صنفی رایانه‎ای تهران  برگزار و مراتب نگرانی خود را از این موضوع اعلام کردند.
در این نشست تاکید شد که دولت باید تا آخر پای تعهدات و شرایط پروانه‎هایی که واگذار می‎کند، بایستد اگر این چنین نباشد، اعتماد بخش خصوصی به سرمایه‎گذاری‏ها در کشور از بین می‏رود زیرا گمان می‎کنند پروانه‏های رگولاتوری مدام تغییر می‏کند.
 ضرورت پایان انحصار فیبرنوری
ناصرعلی سعادت با تاکید بر اینکه دوره حفاظت پروانه شرکت ایرانیان‏نت به عنوان اپراتور فیبرنوری در کشور مردادماه به پایان می رسد، خواستار اتمام این انحصار و فراهم کردن شرایط رقابتی لازم برای بخش خصوصی شد.
وی افزود: طی ۱۲ سال پیش، بحث ارایه خدمات اینترنت و ارایه دیتا در چارچوب قوانین ارایه می شد و با توجه به تعهدات بخش دولتی و به خصوص کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی با به پایان رسیدن دوره حفاظت این شرکت، بخش خصوصی باید بتواند در این زمینه رقابت کند.
او اضافه کرد: با شکل گیری پروانه FCP، بخش ارایه خدمات دیتا، ارتباطات تلفن ثابت، بی سیم ثابت و فیبر نوری در قالب پروانه FCP دیده شد؛ همچنین در سال گذشته ۲۷ تقاضا برای این پروانه آمد که ۱۸ عدد مورد تایید قرار گرفت و ۱۳ شرکت این پروانه را گرفتند، اما باید توجه داشت که ارتباطات ثابت بدون فیبر معنا ندارد. 
سعادت گفت: در حال حاضر 13 شرکت FCP با پرداخت 20 میلیارد تومان حق لایسنس وارد فضای ارتباطات ثابت با در اختیار داشتن حق ارایه فیبرنوری شده‎اند.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی بدین معناست که سرمایه گذاری باید توسط مردم صورت بگیرد و استفاده از منابع نفتی کم شده و منابع مردمی جایگزین آن شود. 
 تمدید انحصار فیبرنوری خلاف قانون
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‏ای با بیان اینکه تمدید انحصار ایرانیان‏نت خلاف قوانین موجود در کشور و حتی خلاف پروانه این اپراتور است، ابراز کرد: علاوه بر این سیاست‎های کلی اصل 44 و قوانین اقتصاد مقاومتی می‏گوید اقتصاد کشور باید متکی بر مردم و بخش خصوصی باشد.
وی با تاکید بر اینکه اگر خدشه ای در پروانه ای که به شرکت های خصوصی داده شده، وارد شود اعتماد بخش خصوصی و سرمایه گذاری از بین می رود ادامه داد: این پروانه ها 10 ساله است و نیاز به بیش از پنج سال سرمایه گذاری دارد. بنابراین برای اینکه شرکت ها با اطمینان خاطر در این زمینه سرمایه گذاری کنند، باید مطمئن باشند که تغییری در قرارداد حاصل نمی شود تا بدین ترتیب فضا برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شود.
 نگران سرمایه‏گذاری MTN نیستیم
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای با تاکید بر اینکه قطعا تمدید انحصار ایرانیان‏نت نمی‏تواند صحت داشته باشد، گفت: ما به هیچ عنوان مخالف ورود MTN به پروژه فیبرنوری ایران نیستیم بلکه مخالف تصمیمات خلاف قانون مانند تمدید انحصار هستیم.
وی تصریح کرد: بخش‎خصوصی می‏تواند با هر شرکت خارجی برای پیشبرد اهدافش مذاکره کند، اما نباید به این معنی باشد که چون MTN می‎خواهد وارد کشور ما شود برای ما قانون تازه‎ای وضع کند.
سعادت افزود: جایی ندیده‏ام MTN رسما اعلام کند خواستار سرمایه‏گذاری در فیبرنوری ایران باشد و از جمهوری اسلامی ایران خواسته باشد تا دوره انحصار را افزایش دهد. 
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در مورد نگاه مثبت دولت و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی پیمان کار دولت نیست، بلکه نیاز است برای توسعه ملی سرمایه گذاری شود و بخش خصوصی جز آرامش خاطر و عمل به تعهدات چیزی نمی خواهد. بنابراین تمدید دوره حفاظت یک شرکت نمی تواند درست باشد و به اعتبار کمیسیون تنظیم مقررات  ارتباطات لطمه می زند.
 اپراتورهای FCP آماده ارایه فیبرنوری به منازل
در ادامه این نشست محمدرضا کریمی رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‏ای نیز گفت: پروانه صادر شده برای اپراتور جدید بازار اینترنت، امکان ارایه خدمات در لایه زیرساختی فیبرنوری را می‎دهد و بر این اساس اپراتورها می‎توانند با استفاده از این بستر، خدمات چندرسانه ای را بر بستر فیبرنوری به منازل ببرند.وی با بیان اینکه هم اکنون شبکه‏سازی در این زمینه انجام شده است، افزود: هم‏اکنون تجهیزات این سرویس در تهران تا مراکز مخابراتی آماده شده است و در صورت موافقت مخابرات برای استفاده از داکت های مخابراتی، می‎توانیم فیبر را انتقال دهیم. از سوی دیگر این تجهیزات به زودی در شهرهای کرج، شیراز و مشهد نیز آماده می‎شود که در صورت مجوز شهرداری برای استفاده از منابع و حفاری، آمادگی شبکه‏سازی خواهیم داشت.
رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‎ای ادامه داد: در صورت این شفاف‎سازی و تعامل با اپراتورهای FCP، امکان شبکه‎سازی در حوزه دسترسی فیبرنوری به سرعت انجام می‏شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :