آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18484
تاریخ انتشار : 6 آذر 1391 10:17
تعداد بازدید : 424

با ارایه طرحی به دولت

نحوه گشایش اعتبار ارزی صنایع بازنگری می شود

عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت از تدوین طرحی برای بازنگری در نحوه گشایش اعتبار صنایع در مرکز مبادلات ارزی خبر داد و گفت: طبق این طرح به جای پرداخت ۱۰۰ درصد اعتبار، ۵۰ درصد آن در مرحله اول پرداخت خواهد شد.

خبرگزاری فارس- حسین سلیمی گفت: قبلا برای استفاده از ارز مرجع، تولید‌کنندگان 10درصد مبلغ کل کالای وارداتی را پرداخت می‌کردند و پس از دریافت اسناد، 90 درصد بقیه مبلغ پرداخت می‌شد. ولی در شرایط فعلی در مرکز مبادلات باید صددرصد مبلغ کالا یک‌باره پرداخت شود که این موضوع کمبود نقدینگی را برای واحدهای تولیدی به همراه دارد.
وی افزود: با توجه به افزایش مبلغ لازم برای گشایش اعتبار و دسترسی نداشتن صنایع به نقدینگی بالا، میزان واردات نسبت به قبل کاهش یافته و علاوه بر این، کمبود منابع ارزی نیز باعث کاهش سرعت تخصیص ارز شده است.
سلیمی با بیان اینکه در شرایط فعلی گشایش اعتبار و واردات کالا دو یا سه برابر قبل زمان نیاز دارد، گفت: این موضوع در اتاق بازرگانی مورد بحث قرار گرفت و قرار شد طرحی تدوین شود که براساس آن به جای اینکه صنایع صددرصد مبلغ اعتبار را در روز درخواست پرداخت کنند، حداقل 50 یا 20 درصد آن را بپردازند تا فشار کمتری بر نقدینگی واحدها وارد شود.
وی گفت: این پیشنهاد در کمیسیون‌های مختلف اتاق بازرگانی در حال بررسی است و امیدواریم طی ماه جاری نهایی و به دولت ارایه شود.
عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت افزود: در این طرح ممکن است یک مشکل وجود داشته باشد. آن هم این است که پرداخت 50 درصد باقی‌مانده ارز باید با نرخ روز مرکز مبادلات صورت گیرد که در این صورت ممکن است این نرخ کمی افزایش یابد، به همین دلیل روی پرداخت مرحله دوم ارز تاثیرگذار است. اما بررسی‌ها نشان داد که تاثیر این موضوع در مقایسه با بلوکه شدن نقدینگی صنایع برای دو یا سه ماه در مرکز مبادلات، رقم قابل توجهی نیست و می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :