آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18478
تاریخ انتشار : 6 آذر 1391 10:4
تعداد بازدید : 2229

دوباره کاری فارسی

آخرین روز از نمایشگاه تلکام 2012 یکی از مسوولان همراه اول اعلام کرد که این اپراتور با همکاری دانشگاه صنعتی شریف سیستم عاملی برای تلفن های همراه تولید خواهد کرد که نام آن سیستم عامل آندرویید فارسی
است.

شبنم کهن چی

لازم است به چند نکته توجه کنیم. اول اینکه پروژه تولید سیستم‌عامل ایرانی تلفن‌های هوشمند از سوی یک شرکت با همکاری دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی از سال 1388 کلید خورد و کد منبع آن به صورت متن‌باز و رایگان منتشر شده است.
 برای تولید این سیستم‌عامل تلفن همراه هم که «فارسی‌تل» نام گرفته، از خروجی‌ پروژه‌های متن‌بازی مانند پروژه سیستم‌عامل لینوکس، پروژه آندرویید شرکت گوگل و پروژه فری‌بی‌دی بنیاد گنو استفاده شده
 است.
بنابراین اگر از موازی‌کاری چشم‌پوشی کنیم، این اقدام نشانه بی‌توجهی نسبت به رخدادهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور یا حداقل دوباره‌کاری است.
نکته دیگر توجه به مفهوم “تولید ایرانی” است که این روزها مورد استفاده بسیاری از تولیدکنند‌گان قرار می‌گیرد.
حداقل در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات چسباندن برچسب تولید “ایرانی” و “ملی” به محصولات مونتاژ یا بومی‌سازی شده تبدیل به یک عادت شده است.
همراه اول اعلام کرده است که “سیستم‌عامل آندرویید فارسی” تولید می‌شود، اما اتفاقی که می‌افتد، این است که سیستم عامل، بومی‌سازی و به زبان فارسی ترجمه شود، سپس اپلیکیشن‌های فارسی از سوی همراه اول به مشترکان فروخته شود.  


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :