آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184772
تاریخ انتشار : 30 خرداد 1395 11:2
تعداد بازدید : 696

نمی دانستند یا پنهان کردند؟ هر دو جرم است!

علی اصلان شهلا- کلیدی ترین و هشدارآمیزترین قسمت اطلاعیه سپاه در مورد دستگیری هکر سایت های ایرانی را می توان این بخش دانست: «در حالی که برخی مقامات و منابع خبری مدعی شده بودند که این هکر تنها توانسته مدیریت بخش اطلاع رسانی سایت های هک شده را در اختیار بگیرد، اما بررسی کارشناسان فنی این مرکز، نشان دهنده این است که وی با استفاده از ضعف امنیتی، به اطلاعات زیادی دسترسی داشته ولی به دلیل انگیزه های خاص، از پیاده سازی و سرقت این اطلاعات خودداری کرده است.» همین عبارت کوچک نشان دهنده موارد فاجعه آمیزی است:

1- مدیران و مسوولان فنی دستگاه های هک شده یا اصلا متوجه نشده اند یا نه تنها به مردم که به دستگاه های امنیتی هم به دروغ اعلام کرده اند که دسترسی به اطلاعات مهم اتفاق نیفتاده است. به نظر می رسد در هر دو صورت سهل انگاری یا پنهان کاری، جرمی صورت گرفته باشد. از سوی دیگر دور از ذهن نیست که هکری اطلاعات را به سرقت برده باشد و تغییری در صفحه اول سایت ها هم به وجود نیاورده باشد و دوستان هم صدایش را درنیاورده باشند. در اینجا باید مقامات امنیتی با قدرت وارد ماجرا شده و پیگیر موضوع باشند.
2- تخمین اولیه مقامات که اعلام کردند این حملات، حمله های ساده ای بوده و تنها به تغییر شکل صفحات سایت ها اکتفا شده و هکر قدرت چندانی نداشته است، ساده انگارانه و دور از واقعیت بوده و باید دقت بیشتری در تیم های کارشناسی صورت بگیرد.
3- ضعف امنیتی سایت های ایرانی مشهود و غیر قابل انکار است. در واقع ما باید ممنون مافیا هکینگ تیم باشیم که از خود ردی به جا گذاشت و معلوم نیست چند تیم هکری از این ضعف بودن آنکه نشانی از خود به جا گذاشته باشند، استفاده کرده اند. یا حداقل این که اگر به جای این فرد، نفر دیگری قصد سواستفاده از این اطلاعات را داشت آن وقت چه می شد؟ حالا که ضعف مشهود امنیت سایت های ایرانی، مشهودتر شده است، آیا برنامه ای برای بهبود وضعیت آنها وجود دارد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :