آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18477
تاریخ انتشار : 6 آذر 1391 10:0
تعداد بازدید : 631

با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

مجمع تشکل های دانش بنیان تولید و صادرات ایجاد می شود

تفاهم نامه همکاری مشترک با هدف ایجاد مجمع تشکل های دانش بنیان تولید و صادرات بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منعقد شد.

فناوران- این تفاهم‌نامه با هدف توسعه‌ بهینه‌ کسب‌وکارهای فناوری پیشرفته و دانش محور و خلق ارزش افزوده‌ بیشتر برای کشور و کمک به ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب‌و‌کار به امضا رسید.
از محورهای همکاری این تفاهم‌نامه می‌توان به ایجاد شبکه‌های اطلاع‌رسانی و بانک‌های جامع اطلاعات تولیدات و صادرات دانش محور و شناسایی تولیدکنندگان و صادرکنندگان مربوطه، تدوین برنامه‌ استراتژیک توسعه تولید و تجارت فناورانه و دانش‌محور و همکاری در برگزاری نشست‌ها، سمینارها و کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و نمایشگاه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز چاپ کتب، مقالات و نشریات مورد نیاز طرفین اشاره کرد.
برگزاری نمایشگاه‌های مشترک سالانه، دوره‌های آموزشی تخصصی و تورهای تخصصی در زمینه فناوری‌های نو و تجاری سازی محصولات دانش‌بنیان، همکاری فعال و موثر در کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کمیسیون‌های تخصصی دولت، کارگروه توسعه صادرات و سایر مراجع تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر، بازنگری قوانین و مقررات مربوطه و ارایه راهکارهای مناسب برای اصلاح آنها و یا تدوین لوایح مشترک، حمایت اثربخش از تشکل‌های تخصصی دانش‌بنیان و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان تولید و صادرات، حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دانش‌بنیان و هدایت منابع به سمت آن، هماهنگی تورهای فناوری منطقه‌ای برای اعزام شرکت‌های دانش‌بنیان به مراکز تخصصی و شرکت‌های موفق در سطح منطقه و توسعه تجارت الکترونیکی در مجاورت تولید و صادرات محصولات دانش‌بنیان از جمله وظایف مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بر اساس این تفاهم‌نامه‌ی همکاری است.
گفتنی است، در حالی تفاهم‌نامه همکاری مشترک با هدف ایجاد مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان تولید و صادرات امضا شده است که دو ماه پیش مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات با برگزاری انتخاباتی، نام مجمع، ترکیب اعضا و هیات رییسه خود را به نفع تشکل‌های دانش‌بنیان تغییر داد.
در آن زمان اعلام شد که مجمع تشکل‌ها از این پس با نام مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و دانش‌بنیان فعالیت خواهد کرد. هرچند نام این تشکل در سایت اتاق ایران تنها پسوند فناوری اطلاعات را یدک می‌کشد، اما پیوستن تشکل‌های جدید فعال دانش‌بنیان به این مجمع و حتی انتخاب آنها به عنوان هیات رییسه و غیبت اکثر اعضای یارانه‌ای و موسس این مجمع در هیات رییسه جدید، نشان از چرخش سیاست‌های مجمع تشکل‌ها دارد.
البته در آن زمان هم بحث حمایت از شرکت‌های فناوری اطلاعات دیگر داغ نبود و همه از کمک به تشکل‌های دانش‌بنیان صحبت می‌کردند. موضوعی که تا به امروز نیز ادامه داشته و به نظر می‌رسد امضای تفاهم‌نامه صرفا مهر تاییدی بر چرخش دانش‌بنیانی مدیران جدید مجمع تشکل‌ها باشد. به ویژه آنکه حتی نام این صنف نیز به نام مجمع تشکل‌ها بسیار شبیه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :