آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18469
تاریخ انتشار : 6 آذر 1391 9:44
تعداد بازدید : 608

معاون وزیر ارتباطات:

بخش خصوصی در شبکه زیرساخت سرمایه گذاری کند

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به تشکیل کنسرسیوم ایپک میان عمان، ایران، روسیه، انگلستان و آذربایجان اظهار امیدواری کرد ظرف سه ماه آینده با بهره برداری از ظرفیت های اولیه ، حجم مناسبی از ارتباطات دنیا از این طریق ترانزیت شود.

ایسنا- محمود خسروی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان این مطلب گفت: یکی از رویکرد‌های اصلی ما در شرکت زیرساخت این بوده است که زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را ایجاد کرده و توسعه دهیم.
وی دست‌یابی به جایگاه ویژه در سطح منطقه را از دیگر اهداف شرکت ارتباطات زیرساخت برشمرد و افزود: برای ارتقای شبکه موجود، نیاز به آن است که درگاه‌های بین‌المللی ما افزایش یابند تا اگر زمانی در یک مسیر اختلالی ایجاد شد، مشکلی در زمینه‌ دسترسی به اینترنت در کشور وجود نداشته باشد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در ادامه با یادآوری اینکه طی سال‌های اخیر با فعالیت‌های شرکت زیرساخت ظرفیت شبکه دیتای کشور از حدود 43 گیگ به حدود 500 گیگ رسیده و بیش از 10 برابر افزایش داشته است، گفت: با این شرایط شبکه‌ای کاملا قابل اعتماد ایجاد شده و حال لازم است که در مراحل بعدی شبکه‌های مختلفی در شهرها و استان‌ها ایجاد شود و از زیرساخت‌های ایجاد شده بهره‌برداری لازم انجام شود.
خسروی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت خاص جغرافیایی ایران اشاره و گفت: ایران در زمینه بین‌الملل هم نقش و حضور فعالی در سطح منطقه داشته و ما در زمینه ارتباطات وضعیت خاصی داریم.
وی افزود:‌ اکنون ارتباط دنیا بین شرق و غرب از طریق دریای سیاه و کانال سوئز اتفاق می‌افتد و برای اینکه ارتباطات بین‌الملل دنیا در سطح شرق و غرب دست‌خوش مشکل نشود، ما پیشنهاد کردیم از مسیر دریایی ایران نیز استفاده شود که این ارتباط تنها از طریق کشور‌های ایران و ترکیه قابل دسترسی خواهد بود و به این ترتیب از طریق ایران و ترکیه اتصال به اروپا انجام می‌شود.
معاون وزیر ICT گفت: در همین زمینه کنسرسیومی به نام ایپک میان عمان، ایران، روسیه، انگلیس و آذربایجان ایجاد شده و قرار‌دادهایی بسته شده است که در حال حاضر امور اجرایی آنها دنبال می‌شود و ما امیدواریم ظرف سه ماه آینده ظرفیت‌های اولیه‌ این بخش به بهره‌برداری برسد و حجم مناسبی از ارتباطات دنیا از این طریق ترانزیت شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به کنسرسیوم‌های دیگری که در حال شکل‌گیری است، اشاره کرد و با تاکید بر اهمیت حضور بخش خصوصی افزود: اکنون از بخش خصوصی دعوت شده است برای سرمایه‌گذاری در کابلی که از بمبئی به چابهار می‌آید و از طریق شبکه زیرساخت داخلی به دریای مازندران و روسیه وصل می‌شود حضور پیدا کند.
خسروی گفت: البته هسته اولیه این بخش شکل گرفته و در حال حاضر پیگیری‌های لازم انجام می‌شود تا با کمک و هماهنگی‌های بین‌المللی ما این امر میسر شود و ما بتوانیم بخش عمده‌ای از ترانزیت را برقرار کنیم.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه در گذشته ارتباطات بین‌الملل ایران تنها از طریق کابل جاسک صورت می‌گرفت و پهنای اینترنت تنها از این طریق تامین می‌شد، یاد‌آور شد: در حال حاضر هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد و با افزایش تعداد درگاه‌های اینترنت دیگری مشکلی برای تامین پهنای باند باقی نمانده است.
وی گفت: در شرایطی که هنوز شبکه‌ اصلی ترانزیت ما راه نیفتاده ظرفیت ما از 23 STM1 بهSTM1 110 رسیده است و این میزان ترانزیت بین‌الملل می‌تواند شرایطی ایجاد کند که ایران به عنوان یکی از هاب‌های منطقه تبدیل شود.
خسروی افزود: در این زمینه و برای ارتقای شبکه‌ موجود اقدامات مختلفی صورت گرفته و اکنون در مرحله‌ عقد قرار‌داد هستیم.
وی گفت: با توجه به تکالیف سنگینی که در برنامه‌ پنجم توسعه برای وزارت ارتباطات در نظر گرفته ما نیز در تلاش هستیم که ظرفیت‌های زیرساختی را حتی تا 10 برابر افزایش دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :