آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18456
تاریخ انتشار : 6 آذر 1391 9:24
تعداد بازدید : 738

وضعیت دیتاسنترهای دولتی

در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات وقتی نظارت است با 10 ها مسوول و نهاد مواجهیم که هر کدام بخش را به سمتی می کشند و موازی کاری می کنند و در نتیجه کارها روی زمین می ماند. وقتی هم که نظارتی نیست همه با هم راه می افتند و چرخ را از نو اختراع می کنند.

علی شمیرانی

در نمونه‌ای از وضع مورد اشاره، اخیرا یکی از مشاوران وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت با اشاره به اینکه 60 درصد دیتاسنترهای دولتی، عجله‌ای و غیرحرفه‌ای ساخته شده‌است، اعلام کرده که این دیتاسنترها سالانه هزینه‌های بسیار گزافی روی دست دولت می‌گذارد. این در حالی است که نهادهای مختلف دولتی اقدام به تجهیز و راه‌اندازی دیتاسنترها کرده‌اند و البته همچنان بخش عمده‌ای از سایت‌های داخلی در خارج از کشور میزبانی می‌شود. علت این امر نیز می‌تواند قیمت بالاتر و کیفیت پایین‌تر دیتاسنترهای داخلی باشد. آن‌هم دیتاسنترهایی که با هزینه‌هایی سنگین طراحی شده و به گفته مشاور وزارت صنعت و تجارت 60درصد این دیتاسنترها کارایی ندارد و در 40درصد بقیه، تنها 20 درصد ظرفیت پر شده است.
این سوال که کدام نهاد متولی صدور مجوز دیتاسنترهای دولتی است که خب سوال دیرهنگام و کم‌فایده‌ای است. اما اینکه یک نهاد – و نه چند نهاد- اقدام به شناسایی تمامی دیتاسنترهای دولتی کند و نسبت به استفاده از ظرفیت‌های موجود اقدامات لازم را به عمل آورد، تا حدودی قابل تامل و عملیاتی است.
به هر تقدیر اگرچه از تحریم‌های ناگهانی سایت‌های ایرانی روی دیتاسنترهای خارجی خبری نیست، اما با توجه به حرکت کشور به سمت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، لزوم کاهش هزینه‌های دسترسی، افزایش سرعت، امنیت و کیفیت دسترسی به اطلاعات، جا دارد تا ظرفیت مراکز داده ساخته شده، به نحوی وارد بازار تقاضای داخلی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :