آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184542
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1395 11:15
تعداد بازدید : 1364

مراقب دستگاه های کپی رمز کارت بانکی باشید

کلاهبرداری یا سرقت اطلاعات حساب و کارت‎های بانکی مشتریان بانک ها از جمله موضوعاتی است که در سال‎های اخیر با رشد استفاده از فناوری‎های نو بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

فناوران - هر چند که ابعاد این مساله هنوز آنقدرها هم زیاد نیست و با یک سری مراقبت‎های ساده شاید هیچ دارنده کارت بانکی هیچگاه با چنین مشکلی مواجه نشود، اما به هر ترتیب آشنایی با شیوه‎های جدید کلاهبرداری و سرقت اطلاعات یک الزام برای استفاده کنندگان از کارت‎ها و سایر فناوری‎های نوین بانکی است. 
بعد از اینکه پدیده فیشینگ یا ایجاد سایت‎های مشابه سایت اصلی بانک‎ها داغ شد و در این مورد هشدارهای فراوان داده شد حالا در محافل خبری از پدیده اسکیمینگ یا کپی اطلاعات کارت بانکی سخن به میان آمده است. لذا کاربران بانک‏ها بهتر است با این پدیده بیشتر آشنا شوند و حواسشان را در زمان استفاده از خدمات بانکی بیشتر جمع کنند. 
 کپی رمزها چگونه انجام می شود
آنطور که خبر می‎رسد به تازگی دیده شده که دستبردها به حساب های بانکی از سوی دستگاه های کپی رمز به رواج یافته و افرادی که در این زمینه به پلیس مراجعه می کنند مدعی هستند که در چند مرحله از حساب بانکی شان برداشت شده و این در حالی است که کارت عابر بانک در داخل جیب شان بوده است. مالباخته ها ادعا می کنند که از طریق پیامکی که به گوشی تلفن همراه شان آمده متوجه برداشت از حساب شان شده اند.این گونه سرقت ها به گونه ای است که سارقان و کلاهبرداران، با استفاده از دسترسی به شماره کارت و کپی کردن از روی کارت های بانکی افراد، می توانند در سریع ترین زمان ممکن کارت های بانکی افراد را خالی کنند. 
این نوع کلاهبردای که در اصطلاح بانکی و فنی Card Skimming (کارت اسکیمینگ) گفته می شود به معنای کپی برداری غیرقانونی از اطلاعات کارت های بانکی افراد است. کلاهبرداران بعد از دریافت اطلاعات کارت فرد با استفاده از خواندن اطلاعات نوار مغناطیسی که در پشت کارت بانکی قرار دارد، اقدام به تهیه کپی از کارت بانکی کرده و از آن در تراکنش های بانکی استفاده می کنند. 
مجرم این اطلاعات را هنگام مراجعه کاربر به دستگاه خودپرداز یا کارتخوان های فروشگاهی، بدون اینکه فرد متوجه شود از او سرقت می کند. مجرم به کمک یک اسکیمر که روی ورودی کارت دستگاه قرار گرفته اطلاعات کارت را می خواند و به وسیله دوربین کوچکی که بالای دستگاه خودپرداز نصب کرده رمز فرد را سرقت می کند، سپس اقدام به کپی کارت وی می کند. در بعضی موارد حتی دوربین هم برای خواندن رمز فرد استفاده نمی شود. در عوض از یک کیبرد جعلی روی کیبورد اصلی استفاده می شود که ترتیب فشردن کلیدها را ذخیره می کند.
یکی دیگر از دستگاه هایی که می تواند اطلاعات نوار مغناطیسی کارت شما را کپی کند دستگاه خرید فروشگاهی یا همان POS است که قابلیت نصب اسکیمر را دارد. همچنین در صورتیکه برای دسترسی به دستگاه خودپردازی که در یک محوطه بسته قرار دارد لازم باشد که برای باز کردن در ورود به این محوطه از کارت بانکی استفاده شود، می توان این دستگاه ها را در آن قسمت نیز قرار داد؛ به عبارت دیگر هر دستگاهی که شما کارت بانکی خود را روی آن استفاده می کنید می تواند روی کارت شما اسکیمینگ انجام دهد. 
  نهراسید و کمی مراقب باشید 
البته این پدیده به آسانی هم قابل رواج نیست چرا که دستگاه‎های کارتخوان توسط دارندگان آن محافظت می‏شوند و همچنین دستگاه‎های خودپرداز هم توسط بانک‎ها مورد مراقبت قرار می‎گیرد، توصیه‎ای که به کاربران می‎شود این است که اگر هنگام استفاده از دستگاه عابر بانک متوجه حالت غیر عادی در کیبورد شدند کمی احتیاط کنند و حتی المقدور از استفاده از دستگاه‏های کارتخوان سیار پرهیز کنند مگر اینکه این دستگاه سیار متعلق به رستوران‎ها و آشپزخانه‎های ارسال کننده غذا یا فروشگاه‎هایی باشند که فرد از آن شناخت دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :