آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18452
تاریخ انتشار : 6 آذر 1391 9:17
تعداد بازدید : 1041

با اعلام فهرست نهایی اولویت‌های 10‌گانه واردات روی داد

ابهام درباره جایگاه IT در فهرست اولویت های وارداتی

با اعلان فهرست نهایی اولویت های 10 گانه واردات، بر ابهامات در مورد وضعیت واردات کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات افزوده شد.

فناوران- گفته می‌شود پس از غربالگری انجام شده در فهرست اولویت‌های 10‌گانه کالاهای وارداتی این فهرست نهایی شده است. بر این اساس اولویت‌های 10گانه به جای خود باقی است. اما برخی تغییرات در آنها صورت گرفته است.
گفته شده حداکثر تغییرات انجام شده در این فهرست 20 درصد است. بر این اساس برخی کالاها از اولویتی به اولویت دیگر منتقل شده‌اند. همچنین برخی کالاهای همسان که پیش از این در اولویت‌های متفاوت قرار داشتند هم‌اکنون به یک اولویت منتقل شده‌اند.

توضیحات صافدل
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران درباره نهایی شدن فهرست اولویت‌های 10 گانه گروه‌های کالایی واردات توضیح داد: براساس تقسیم‌بندی در کارگروه تخصصی، دو گروه اول و دوم شامل کالاهای اساسی، داروهای انسانی و تجهیزات پزشکی کماکان در اولویت‌های تعریف شده قبلی قرار دارند.
وی افزود: در غربالگری که طی چند ماه اخیر در اولویت‌بندی‌ها صورت پذیرفت، این فهرست از نظم و سلسله مراتب کارشناسی بهتری برخوردار شد. به این ترتیب در اولویت سوم، گروهی از کالاها به عنوان گروه مواد پایه تولید صنعتی و کشاورزی، اقلامی مانند ن‍ژادهای مولد دامی، یا گروهی از کالاهایی که اقلام پایه حوزه صنعت اعم از پایه صنعت در حوزه فلزات یا محصولات شیمیایی به شمار می‌روند، به صورت متمرکز جای گرفته‌اند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: گروه چهارم با عنوان مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی شامل محصولاتی همچون انواع هیدروکربورها یا رنگرزی و سنگ‌سازی است. همچنین محصولاتی که برای مرکب‌های چاپ و انواع محصول مربوط به فیلم و زینگ استفاده می‌شوند به طور متمرکز در یک گروه با عنوان گروه چهارم کالایی شناخته شده‌اند.
رییس کل سازمان توسعه تجارت درباره گروه پنجم اولویت‌های وارداتی در ویرایش نهایی گفت: این گروه مواد و قطعات واسطه‌ای را دربر می‌گیرد.
صافدل گفت: با توجه به تقسیم‌بندی جدید، پنج گروه اولیه به طور عمده کالاهایی از جنس مواد اولیه هستند.
رییس کل سازمان توسعه تجارت درباره فهرست اولویت‌های گروه شش نیز گفت: این گروه شامل قطعات و اجزای منفصله خودرو و اصطلاحا در گروه کالایی سی کی دی و اس کی دی ‌ (به صورت اجزا و قطعات) قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه گروه هفت نیز شامل گروه کالاهای نیمه ساخته‌ اس کی دی ‌و مونتاژ‌ است، افزود: کالاهایی که بخشی از آنها مکمل یا مونتاژ شده است، در ترکیبی از گروه شش و گروه‌های بالاتر قرار می‌گیرد.
به گفته صافدل گروه هشتم شامل کالاهای سرمایه‌ای، ماشین‌آلات صنعتی با ترکیب ساخته شده، آماده مصرف است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در دو گروه انتهایی، گروه 9 شامل کالاهای نهایی بادوام و گروه 10 کالاهای نهایی و مصرفی غیر ضرور یا غیرنیاز، دسته‌بندی شده‌اند‌.
وی با طرح این موضوع که ثبت سفارش اولویت هشتم از روز گذشته (دوشنبه 29 آبان ماه) در مرکز مبادلات ارزی آغاز شده است، گفت: قرار شده که ارز مورد نیاز گروه هشت در این مرکز تامین شود.
رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: گروه هشتم در شکل جدیدی دسته‌بندی شده که شامل انواع ماشین‌آلات خط تولید و کارگاهی و ماشین‌آلات تجهیز کارگاهی است.
صافدل در پاسخ به این پرسش که قرار است برخی اقلام مورد نیاز در گروه 9 قرار گیرد و بنابراین ثبت سفارش آنها ممنوع نشده، بنابراین آیا کالاهای ممنوع واردات در اولویت 10 قرار گرفته‌اند، گفت: اقلام این اولویت در دست بررسی است و به طور قطع ممنوعیت‌ها دراین گروه قرار می‌گیرد.
وی افزود: برخی از کالاهایی که طی چند روز گذشته بررسی شده بودند و نظر کمیته تخصصی روی آنها قطعیت پیدا کرد به گروه بالاتر منتقل شد و طبق روال عادی با شرایط عمومی مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات ثبت سفارش آنها فراهم شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در مورد مابقی کالاهای گروه 10، باید بگویم به معنای این است که فعلا ثبت سفارشی در مورد این گونه کالاها صورت نمی‌گیرد و پس از نهایی شدن نظرات کارشناسی تصمیم قطعی در مورد آنها اتخاذ می‌شود.
وی گفت که از جمله اهداف عمده اولویت‌بندی‌ها، نظام تخصیص ارز در مرکز مبادله ارزی، سیاست‌های تجاری کشور، شرایط عمومی استانداردها و فنی مدیریت واردات و در مواردی در نظام ترجیحات تعرفه‌ای با دیگر کشورهاست.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به علت تغییر و اصلاح اولویت‌بندی‌ها گفت: مبنای اولویت‌بندی‌ها براساس ترکیبی از شدت نیاز بازار داخلی، ‌توان تولید بازار داخلی و ترکیبی از سلسله مراتب ماده اولیه،‌ قطعه کالای نیمه ساخته و نهایتا کالای ساخته شده و ماشین‌آلات سرمایه‌ای خط تولید پلکانی طراحی شد.
وی با تصریح اینکه ممکن است در برخی گروه‌های قبلی به صورت متمرکز، کل گروه‌ها در یک ساختار گروه‌بندی شده، متمرکز نشده باشند، گفت: براساس اولویت‌بندی جدید که تقریبا می‌توان گفت 80 درصد همان ساختار قبلی است و به لحاظ نگاه ارزی تفاوتی ندارد، ما فقط در اولویت یک و دو هیچ تغییری نداشتیم و کماکان با ارز مرجع واردات انجام می‌شود، اما مابقی اولویت‌های سوم تا نهم حتی تا اولویت دهم، تفاوتی در نرخ ارز رخ نداده، بنابراین نگاه ما تامین ارز نبوده بلکه هم‌خوانی با سلسله مراتب ماده اولیه تا کالای آماده مصرف رعایت شده است.

IT در کدام اولویت؟
با نگاه به اعلام فهرست جدید کالاهای وارداتی و توضیحات صافدل نمی‌توان به جایگاه فناوری اطلاعات پی برد. پیش از این در برخی رسانه‌ها از قرار گرفتن فناوری اطلاعات در اولویت چهار و پنج خبر داده شده بود. اما با توضیحات صافدل به نظر می‌رسد فناوری اطلاعات قطعا در اولویت چهارم و احتمالا در اولویت پنجم جایی ندارد.
شاید بهترین گمانه‌زنی این باشد که کالاهای مختلف یارانه در اولویت‌های مختلف پخش شده باشند، اما شنیده شده کالاهای مشابه در یک گروه طبقه‌بندی می‌شوند.
شاید بهترین گمانه‌زنی گروه نه کالایی باشد که کالاهای ساخته شده بادوام در آن قرار گرفته و هرچند از دریافت ارز محرومند، اما واردات آنها ممنوع نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :