آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184493
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1395 10:59
تعداد بازدید : 843

دبیرکل مجمع واردات هشدار داد:

فشار مالیاتی حایت بنگاه های اقتصادی را به خطر انداخته است

دبیرکل مجمع واردات گفت: فشار دولت، تنها روی بنگاه های شفاف و شناسنامه دار متمرکز شده است. در صورتی که بسیاری از بنگاه های زیرپله ای و خاکستری در حاشیه امن و بدون پرداخت حقوق دولت، مشغول به فعالیت هستند و زور دولت به آنها نمی رسد.


فارس- محمد آقایی گفت: درآمدهای مالیاتی که دولت برای پیشبرد اهداف خود پیش بینی کرده تنها در شرایطی قابل تحقق هستند که بنگاه های اقتصادی، سودآوری داشته باشند و این به معنای آن است که دولت نباید در شرایط رکود اقتصادی، فشار مالیاتی بر بنگاه های اقتصادی را مضاعف سازد.
وی افزود: همه می دانیم که درآمدهای نفتی کشور کاهش پیدا کرده است، ولی نباید این موضوع بهانه ای باشد، برای آنکه خودمان، تیشه به ریشه بنگاه های اقتصادی بزنیم و تکلیف بیش از توان به آنها تحمیل کنیم.
آقایی تصریح کرد: آنچه بر سر «ارج» آمد، صرفا در کمین بنگاه‏های صنعتی و تولیدی نیست، بلکه شرکت های بازرگانی و بنگاه‎های فعال در عرصه تجارت خارجی نیز وضعیت چندان بهتری ندارند و در صورتی که دولت بخواهد کاهش درآمدهای نفتی خود را از طریق افزایش فشار مالیاتی بر این بنگاه‎ها جبران کند، پایانی جز داستان «ارج» در انتظار آن‎ها نخواهد بود و این هشداری است که باید جدی گرفته شود.
دبیرکل مجمع واردات به این نکته نیز پرداخت که واردکنندگان شناسنامه دار مخالف مالیات ستانی دولت از شرکت ها نیستند و آن را حق دولت و پرداخت مالیات را وظیفه خود می دانند، اما سازمان امور مالیاتی باید بداند که فشار مضاعف بر بنگاه ها نتیجه ای جز به مخاطره افتادن حیات شرکت‎ها نخواهد داشت.
وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی باید نگاه کسب مالیات بلند مدت نسبت به بنگاه های بخش خصوصی داشته باشد و اساسا در مالیات ستانی، اولویت را تداوم فعالیت بنگاه ها بداند، نه اینکه حتی به بهای فروپاشی بنگاه های کوچک یا تازه تاسیس بیش از هر چیز به دنبال شناسایی درآمد بیشتر برای دولت باشد.
آقایی در پایان تصریح کرد: نباید از این نکته غفلت کرد که فشار دولت، تنها روی بنگاه های شفاف و شناسنامه دار متمرکز شده است و نتیجه چنین چالشی، این می شود که بار آنها را باید بنگاه های رسمی و شناسنامه دار بر دوش کشیده و مالیات فعالیت های غیر شفاف ها را هم باید شفاف‎ها پرداخت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :