آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184468
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1395 10:23
تعداد بازدید : 809

پیش‌بینی‌های الون ماسک در مورد هوش مصنوعی و آینده فناوری

سایبورگ شده ایم و خبر نداریم

الون ماسک، نخبه ای است که هم در حوزه خودروسازی و هم در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کند. این فرد همیشه یک گام از همه جلوتر است و به دنبال موضوعاتی است که شاید بقیه حتی به ذهن شان هم خطور نکرده باشد. وی به تازگی در کنفرانس Code که در کالیفرنیا برگزار شد، اظهارنظرهای جالبی در مورد فضا و دنیای فناوری کرده است.


 ایمپلنت های مغزی در برابر هوش مصنوعی 
یکی از دغدغه های اخیر الون ماسک ترس از پیشی گرفتن هوش مصنوعی و احتمال تسلط آنها روی انسان ها، نظیر آنچه در فیلم نابودگر دیده ایم، است. موضوع اینجاست که اگر هوش مصنوعی به فناوری هوشمندتری از انسان تبدیل شود، آن وقت تکلیف چیست؟
الون ماسک راهکاری را در این زمینه ارایه داد و گفت که فناوری کاشت «شبکه های عصبی» در مغز انسان، مغز را از قابلیت های دیجیتال بالاتری بهره مند می کند. ماسک با اشاره به این فناوری که تازه پا به عرصه حضور گذاشته، گفت: این ایده می تواند انسان ها را به موجوداتی فوق هوشمند تبدیل کند. 
به گفته او، ایجاد یک لایه عصبی جدید در مغز انسان، ظرفیت ورود و خروج اطلاعات و توانایی ما در پردازش و تبادل آنها را افزایش خواهد داد. کاشت این شبکه همچنین می تواند از طریق تزریق توسط سرنگ و بدون انجام عمل جراحی صورت بگیرد. 
وی در این مورد گفت: ما هم اکنون قادر به درک و برقراری ارتباط با انبوه اطلاعاتی هستیم که هر لحظه دریافت می کنیم، اما نمی توانیم اطلاعات را در این حد تولید و ارایه کنیم. کاشت شبکه عصبی، این امکان را برای ما ایجاد کند که اتصالات و ارتباطات دیجیتالی ایجاد کنیم و بر محدودیت های زیست شناختی انسانی فائق بیاییم.
 از بین رفتن مرز واقعیت و خیال در بازی ها
بازی های ویدیویی یکی از مواردی هستند که با پیشرفت فناوری ها به خوبی همراه شده اند و هر بار با ظهور یکی از همین فناوری ها، غوطه وری ما در بازی های مجازی بیشتر شده است. از جمله این تحول ها تعبیه شدن حسگرهای حرکتی در کنسول های بازی بود که در بازی حرکات ما شناسایی و در نهایت مای مجازی وارد بازی می شد. بعد از آن هم فناوری واقعیت مجازی است که کاملا ما را در فضای سه بعدی بازی می برد و ما را غرق در خود می کند. 
ماسک به شدت معتقد است که ما به زودی زندگی در یک جهان شبیه سازی شده را تجریه خواهیم کرد. به گونه ای که بازی های ویدیویی روزی غیر قابل تشخیص از واقعیت خواهند شد. کیفیت این بازی های ویدیویی زمانی آنقدر بالا خواهد رفت که تمیز دادن آنها از واقعیت غیرقابل ممکن بشود. 
ماسک در این باره گفت: 40 سال پیش شاهد بازی pong بودیم و حالا یعنی 40 سال بعد، بازی فوتورئالستیک و شبیه سازی سه بعدی را داریم و هر روز شاهد پیشرفت های بیشتری در این زمینه هستیم. اگر پیشرفت ها با این سرعت ادامه پیدا کنند، زمانی می رسد که این بازی ها قابل تشخیص از واقعیت نخواهند بود.
 خودران ها، تا دو سال دیگر 
هرچند هنوز هم بسیاری از فناوری ها و مسایل فنی خودروهای بدون راننده در مرحله آزمایشی هستند، اما ماسک می گوید که مشکل اساسی این خودروها مرتفع شده است و فقط باید یک سالی را هم برای اخذ مجوز از مراجع قانونی صرف کرد. زیرا مجریان قانون می خواهند از عملکرد این خودروها مطمئن شوند و اطلاعات مربوط به راندن این خودروها در میلیون های کیلومتر را بررسی کنند.
وی همچنین افزود: ما کمتر از دو سال با ارایه خودروهای کاملا خودران فاصله داریم.
 خودروی اپل، 4 سال دیگر
الون ماسک در ادامه پیش بینی هایش گفت: انتظار داریم که خودرو الکترونیکی شرکت اپل که شایعاتی درمورد آن شنیده شده، اما تأیید نشده است، تا سال ۲۰۲۰ به مرحله تولید برسد. وی افزود: من بر این باور هستم که شرکت اپل پروژه خودروسازی خود را زودتر از آنچه انتظار می رود، آغاز خواهد کرد.
 سایبورگ شده ایم
در این کنفرانس از ماسک سوال شد که برای جلوگیری از یک سناریوی جنگی بین انسان و روبات مانند آنچه در فیلم های علمی- تخیلی نظیر روز قیامت چه باید کرد؟ ماسک گفت که ما از پیش سایبورگ یعنی انسان-ماشین شده ایم.
وی افزود: ما به کامپیوترها برای انجام کارهای روزمره خود تکیه کرده ایم و از طریق آنها ارتباط برقرار می کنیم. به علاوه هر یک از ما شخصیتی آنلاین داریم و به قدرت های باورنکردنی به یاری کامپیوترها و گوشی های موبایل و اپلیکیشن های آنها دست یافته ایم. بر این اساس اعتقاد دارم که امروز هر شهروندی که با اینترنت سر و کار دارد قدرتی دارد که به طور مثال رییس جمهور آمریکا در ۲۰ سال پیش داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :