آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184406
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 11:28
تعداد بازدید : 1129

مدیرعامل شرکت آسیاتک:

با سرعت گرفتن تغییرات در شرکت زیرساخت، 50 درصد از تعهدات‎ FCP ها انجام شد

مدیرعامل شرکت آسیاتک با بیان اینکه تاکنون 50 درصد از پروژه‎های FCP را انجام داده‎ایم گفت: یکی از این سرویس‎ها اجازه پیاده‎سازی شبکه FTTx است که به صورت شفاهی اجاز کسب کرده‎ایم تا شبکه‎سازی را آغاز کنیم. بحث دیگر در رابطه با لایسنس LTE است که وزارتخانه و سازمان تنظیم مقررات پیشنهاد سه فرکانس را داده‎اند و اسناد به گونه‎ای است که شرکت‎ها باید باهم تجمیع شوند که این اتفاق افتاده و نتیجه آن به زودی مشخص می‎شود.

فناوران- محمدعلی یوسفی زاده در نشست خبری که به بهانه امضای تفاهم ‏نامه اپراتورهای اينترنتی جهت كاهش تعرفه ترافيك داخلی برای كاربران نهایی برگزار شد، افزود: پیش از این یکی از نگرانی‎های شرکت‎های انتقال داده، کند بودن تغییرات در شرکت‎های بالادستی بود که خوشبختانه اکنون تغییرات در شرکت زیرساخت و مخابرات سرعت گرفته و نگاه آنها به رشد صنعت و تغییر نسل و ارتباطات که همواره برای آن می‎جنگیدیم، تغییر یافته است.
وی با تاکید بر اینکه اینگونه تغییرات برای شرکت ها انرژی مضاعفی به همراه دارد، افزود: جای تشکر دارد از مسوولان وزارت ICT که به دقت پروژه های متعددی را تعریف کردند و در این رابطه جلسات بسیار ساختاری و زیربنایی گذاشتند.
یوسفی زاده اضافه کرد: همچنین به نظر می‎رسد با مسیری که شرکت زیرساخت پیش گرفته و تکالیفی که برای شرکت‎های FCP تعریف کرده که بسیار منطبق با تغییرات دنیا و نیازهای مردم است، به زودی شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود. 
وی همچنین گفت: اردیبهشت‎ماه سال گذشته مصوبه 214 در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصویب شد در خصوص تغییرات در مدل تعرفه‎گذاری که اکنون زمان بهره برداری آن فرارسیده است و باید خودمان را آماده کنیم.
وی افزود: از نظر اصولی در دنیا باید تعرفه تکنولوژی پایین بیاید تا توسعه اتفاق افتد. به طور مثال انتقال  محتوا باید ارزان شود و توزیع محتوا تعین و تکلیف شود که البته شرکت زیرساخت نقاط دریافت اینترنت را مشخص کرده است و شرکت‎ها می‎توانند با یک تعرفه یکسان در چهار استان تهران، تبریز ، مشهد و شیراز اینترنت را تحویل بگیرند.
به اعتقا مدیرعامل آسیاتک بسیاری از تغییراتی که شرکت‎های انتقال داده دنبال آن بودند حاصل شده و امیدواریم در کمیسیون تنظیم مقررات حداقلی از تغییرات را در تعرفه‎ها داشته باشیم.
یوسفی زاده در ادامه در خصوص تغییرات در آسیاتک گفت: بلافاصله پس از اینکه مجوز FCP ابلاغ شد، مدل‎های مختلفی را برای سرویس‎هایی که در اختیارمان بود برنامه‎ریزی کردیم که برخی از آنها به مرحله اجرا و بهره‎برداری رسیده است.
یوسفی زاده در مورد دیگر خدمات شرکت گفت: آسایتک در دو حوزه WiFi یعنی پیکس وایرلس و پابلیک وای‎فای می تواند سرویس ارایه کند که سرویس پابلیک وای‎فای اوایل امسال به بهره‎برداری رسیده است، اما در برخی موارد مشکل اکسس داشتیم و هنوز بهره‎برداری صورت نگرفته است.
وی در خصوص بحث تلفن ثابت گفت: تلفن 094 به ما داده شده است که تعرفه مشخصی ندارد که امیدواریم این مشکل تعرفه‏ای حل شود.
او تاکید کرد: می‎توانیم ادعا کنیم که 50 درصد از پروژه‎های FCPرا پیش رفته‎ایم. 
در ادامه این نشست، علیمحمدی معاونت کسب و کار آسیاتک در خصوص  بحث انتقال محتوا و راه‎اندازی ixp که در نهایت منجر به کاهش تعرفه اینترنت داخل کشور برای کاربران نهایی می‎شود، گفت: آسیاتک از دو سال پیش با اجرای پروژه حذف محدودیت سرعت درون شبکه‎ای به کاربرانی که از سایت‎هایی که در دیتاسنتر آسیاتک میزبانی می‎شدند اقدام به افزایش کیفیت و سرعت در شبکه اینترنت کشور کرد و امروز با پیوستن به مرکز تبادل ترافیک داده در زیرساخت با هدف رشد اقتصادی و تاثیر بر سبد خرید خانوار، که به مرور زمان باعث کاهش تعرفه، مدل محاسبه ترافیک در شبکه داخلی و افزایش کیفیت سرویس‎های مورد استفاده مردم می شود، وارد فاز دوم رشد و کیفیت اینترنت کشور شده است.  
وی در ادامه افزود: در پروژه ixp مدل چینش و توپولوژی شبکه و ابزارهایی که به کار می‎برند می‏تواند کمک کند تا مردم استفاده صحیح از شبکه دسترسی ببرند و موانع شرکت‏ها برای افزایش کیفیت به حداقل برسد و این در نهایت منجر می‎شود کاربران از هزینه‎ای که پرداخت می‎کنند بیشترین برداشت را داشته باشند.
شهاب وهاب زاده مدیر فنی شرکت آسیاتک نیز در این مراسم با بیان اینکه آسیاتک از سال 91 موفق شد با توجه به شرایط تحریم و به منظور جلوگیری از خروج ارز از کشور محتواهای ایرانی که خارج از کشور هاست می‎شدند را به داخل کشور منتقل کند، گفت: از ابتدای سال 92 انتقال ترافیک بالایی بالغ بر 18 مگابیت بر ثانیه شروع شد تا آنجا که در سال 2015 کمپانی داین گزارشی ارایه کرد مبنی بر اینکه 65 درصد محتواهای پارسی زبان در داخل ایران هاست می‎شود که سهم آسیاتک از این انتقال 80 درصد بود.
وی گفت: این اقدام جدا از بالا رفتن کیفیت اینترنت در کشور منجر به کاهش تعرفه داخلی و تعرفه‎گذاری برای کاربران از سوی سازمان تنظیم مقررات شد.
وهاب زاده با بیان اینکه Ixp این اجازه را به اپراتورهای دنیا می‎دهد تا بتوانند محتوا را بدون اینکه هزینه‎‏ای به زیرساخت پرداخت کنند با هم تبادل کنند، گفت: Ixp در ایران از سال 92 با افتتاح وزیر ارتباطات آغاز شد که در ابتدا با مشکلاتی همراه بود که به مرور مشکلات فنی آن برطرف شد و امروز در شیراز، تبریز، مشهد و تهران به عنوان نقاطی که گیت وی بین الملل دارد آغاز به کار کرده است و با افتتاح Ixp تهران در 27 اردیبهشت آسیاتک، ایرانسل، های وب، رایتل و بقیه اپراتورها به صورت کامل با یکدیگر در حال تبادل محتوا هستند.
 وی در خصوص دو مزیت عمده بهره‏برداری از ixp گفت: کاربر نهایی می‎تواند محتوای مورد نیاز خود از دیتاسنتر اپراتورها را بدون واسطه دریافت کند و اپراتورها می‎توانند از این طریق محتواهای خود را با سایر اپراتورها به اشتراک بگذارند که همین اتفاق باعث افزیش سرعت و کیفیت در سرویس کاربران نهایی خواهد شد.
مدیر فنی آسیاتک افزود: در حال حاضر به مناسبت ماه مبارک رمضان محتواهای آپارات و تلوبین با 50 درصد و محتوای فیلیمو با 100 درصد تخفیف برای کاربران در حال عرضه هستند و امیدواریم به زودی سایر سایت‎های محتوا محور با اپراتورها تفاهمنامه امضا کنند تا در نهایت مشترکان بتوانند از سرویس‏های آنان بهترین استفاده را ببرند.
وی در ادامه اظهار داشت: امیدواریم به زودی زیرساخت بتواند ترافیک اینترنت را مهندسی کند و کاربران برای رسیدن به گوگل به نزدیکترین مسیر بروند و کاربر با بهترین کیفیت به ترافیک و محتوای مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :