آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184397
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 10:58
تعداد بازدید : 951

دستگیری، به زودی

مجرمان دو پرونده جنجالی سایبری شناسایی شدند

روز گذشته مجرمان دو پرونده پرسرو صدای سایبری کشور شامل فروش سوالات امتحان نهایی و ثبت نام یارانه، شناسایی شدند.


فناوران- با گذشت نزدیک به دو هفته از فعالیت سایت جعلی یارانه ها برای اخاذی از ساده لوحانی که از ترس قطع یارانه شان به آن مراجعه می کردند، پلیس فتای تهران خبر از شناسایی متهم اصلی آن داد.
حدود دو هفته پیش سایتی جعلی با آرم و طراحی پست بانک به آدرس yaraneha.com اقدام به ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی کرد. جاعلان پشت پرده این سایت در پیامک هایی تصادفی به برخی مردم، اعلام کردند که اگر اطلاعات شان را در این سایت وارد نکنند به زودی یارانه نقدی آنها قطع می شود.
نکته قابل تامل این بود که سایت جعلی مذکور، علاوه بر فرم ورود اطلاعات سرپرست خانواده، اطلاعاتی نظیر شماره کارت، رمز اینترنتی کارت، شماره شناسایی دوم، تاریخ انقضای کارت بانکی و شماره موبایل را نیز طلب می کرد. پست بانک به سرعت درباره این اقدام سودجویانه هشدار داد و گفت “این بانک جهت دریافت اطلاعات افراد خانوار و ثبت در سامانه سازمان هدفمندسازی یارانه ها، اطلاعیه و فراخوانی نداده و هیچگونه مسوولیتی هم در این راستا ندارد”. حال با گذشت این مدت زمان، محمد مهدی کاکوان رییس پلیس فتای تهران گفت: از حدود دو هفته قبل برخی افراد پیامک هایی را دریافت می کنند که به آنها گفته می شود یارانه شما از این ماه قطع خواهد شد.
وی افزود: برای اینکه این اتفاق نیفتد، سایتی به آنها معرفی می شود تا با مراجعه به آن، اطلاعات تکمیلی را در سایت یارانه اعلام کنند.
او گفت: آن سایت شماره و رمز عبور کارت مراجعه کنندگان زودباور را طلب می کند در حالیکه آدرس اینترنتی آن نیز هیچ تطابقی با سایت یارانه ها ندارد. رییس پلیس فتای تهران با تاکید بر اینکه در حال حاضر این متهم شناسایی شده است، تصریح کرد: او در خارج از کشور به سر می برد و حساب 55 میلیون تومانی که درصدد انتقال آن بوده را، بستیم. کاکوان گفت: هر کسی و هر سایتی حتی منتسب به نهادهای حکومتی شماره حساب و رمز عبور کارت بانکی شما را درخواست کرد، بدانید جعلی است.
 شناسایی فروشندگان سوال آموزش و پرورش
در پرونده جنجالی دیگر، رییس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش نیز روز گذشته از شناسایی ۱۰ نفر از کلاهبرداران و شیادان فروش سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان خبر داد و گفت: در آینده نزدیک خبر برخورد با این افراد متخلف و شیاد را اطلاع رسانی خواهیم کرد.
محسن موحد گفت: در دو درس زبان و ادبیات فارسی و فیزیک سوم تجربی، سوالات واقعی تا قبل از آغاز زمان امتحان منتشر نشده است اما اطلاعات ما نشان می دهد در درس عربی رشته تجربی کلاهبرداران سوالات جعلی در اختیار دانش آموزان قرار داده اند.
وی تصریح کرد: برخی سوالات امتحان نهایی جعلی در اختیار دانش آموزان قرارگرفته است و برای بررسی صحت برخی اخبار مبنی بر وقوع تخلف، تیم ویژه ای مشخص کرده ایم که در حال بررسی و رسیدگی به موضوع است.
موحد افزود: از طریق شماره حساب های منتشر شده در کانال های تلگرامی این افراد را شناسایی کردیم و در آینده نزدیک خبر برخورد با این افراد متخلف و شیاد را اطلاع رسانی خواهیم کرد.وی به تعامل این وزارتخانه با پلیس فتای کشور پرداخت و گفت: آموزش و پرورش سه جلسه با پلیس فتای کشور برگزار کرده و در شناسایی شبکه های کلاهبرداری و جعل، به موفقیت های خوبی رسیده ایم و عزم جدی ما این است که با متخلفانی که فضای روانی و ناامنی را در خانواده ها ایجاد کرده اند برابر قانون برخورد کنیم.
رییس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش با بیان صدور دستورالعمل امنیت سووالات امتحانی و ارسال آن به مسوولان سراسر کشور و حوزه های امتحانی تصریح کرد: در قرنطینه سوالات امتحانی، امنیت به طور کامل رعایت شده است و لوح فشرده سوالات به انضمام لوح فشرده بازگشایی قفل سوالات در اختیار مسوول سنجش استان و حراست هر استان، و پس از تکثیر در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :