آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184395
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 10:57
تعداد بازدید : 638

در صورت اجرای طرح ترابردپذیری موبایل

برای تغییر اپراتور اصلا عجله نکنید

ترابردپذیری شماره موبایل تا چندروز دیگر اجرا می شود و ممکن است برخی مشترکان بخواهند از اپراتور خود به اپراتوری که خدمات رسانی بهتری دارد مهاجرت کنند؛ در این زمینه توجه به چند نکته ضروی است.

مهر- با اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه، هر مشترک موبایل می تواند بدون تغییر شماره تلفن، اپراتور خود را تغییر دهد. با این وجود به نظر می رسد در این طرح هر اپراتوری تلاش کند تا با تبلیغات، مشترکان جدیدی را به سمت خود جلب کند اما شاید آنچه برای مشترکان همچنان با ابهام همراه است جزییاتی است که ممکن است در این نقل و انتقال آنها را دچار مشکلات بزرگ کند.
 عجله نکنید
ترابرد پذیری در بسیاری از کشورهای دنیا انجام گرفته و هدف آن این است که اپراتورهای موبایل روی کیفیت سرویس ها با یکدیگر رقابت کنند. اگرچه این هدف در نگاه نخست خوب به نظر می رسد اما با توجه به تجربه مشکلاتی که در هر طرح در ابتدا با آن روبه رو می شویم نباید در این زمینه نیز عجله کرد.
این درحالی است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در هفته های اخیر بارها زمان اجرای ترابردپذیری را به تعویق انداخته و مهمترین دلیل آن، آماده نبودن شبکه به لحاظ فنی اعلام شده است. با توجه به این موضوع شاید مهمترین توصیه ای که می توان به کاربران داشت این است که حتی اگر برای ترابردپذیری تصمیم خود را گرفته اند حداقل در هفته ها و ماه های اولیه منتظر اجرای این طرح و بیرون آ مدن باگ ها و مشکلات اولیه ناشی از نخستین اجرای آن بمانند.
 نکاتی قبل از نقل مکان 
از آنجایی که ممکن است اپراتورهای موبایل نکات مهمی را قبل از نقل مکان مشترک اعلام نکنند، توجه به چند نکته ضروری است.
۱.  نکته کلیدی این است که قبل از اینکه تبلیغات اپراتورها را برای ترابردپذیری باور کنید بهتر است کیفیت و خدمات اپراتوری که می خواهید به آن مهاجرت کنید را آزمایش کنید و همچنین منتظر بمانید تا مشکلات اولیه ترابردپذیری برطرف شود و سپس اقدام به این کار کنید.
۲.  نکته دیگر اینکه شرایط و مقررات اپراتور مقصد را به خوبی مطالعه کنید چرا که بسیاری از اپراتورها ممکن است تبلیغات اغواکننده ای برای ترابردپذیری داشته باشند اما در پس خوشامدگویی قوانین و مقررات و جزییاتی قرار گرفته که معمولا کاربران توجهی به آنها ندارند و این ندانستن باعث می شود کاربر جدید دچار خسران و ضررهای مالی قابل توجهی شود.
۳.  یکی دیگر از نکاتی که باید بدانید این است که هر شخص در سال فقط دوبار می تواند اپراتور خود را تغییر دهد و این امر به آن معنی است که نمی توان در این زمینه با روش آزمون و خطا پیش رفت. از طرفی هم نمی توان از تجربه های دیگران به ویژه در زمینه آنتن دهی کمک گرفت. چراکه پوشش دهی اپراتورها در مناطق مختلف کشورمان متفاوت است و حتی در نقاط مختلف شهر با فاصله تنها چند صدمتر اختلاف فاحشی بین سرعت اینترنت دیده می شود.
۴. برای مشترکان سیم کارت های دایمی یکی از مواردی که ممکن است آنها را هنگام تعویض اپراتور با مشکل مواجه کند این است که هنگام انتقال به اپراتور دیگر، باید با اپراتور قبلی خود تسویه کامل کنند. به این معنا که ملزم هستند تخفیف هایی را که اپراتور از ابتدا تاکنون به آنها داده به اضافه یکسری هزینه های دیگر که جزییاتش تاکنون مشخص نشده بپردازید. اگر مشترک سیم کارت اعتباری داشته باشد نیز اعتبارش در لحظه درخواست ترابردپذیری از بین می رود و به اپراتور مقصد منتقل نمی شود.
5.  یک نکته مهم دیگر که باید پیش از ترابردپذیری مورد توجه قرار گیرد این است که با رفتن به یک اپراتور دیگر اگر خانواده و دوستان شما عضو اپراتور قبلی باشند از این پس هزینه بیشتری در مقایسه با قبل برای مکالمه با شما می پردازند چرا که هزینه مکالمه از این پس با تعرفه بین اپراتوری محاسبه می شود و نه داخل اپراتوری.
 موفقیت ترابردپذیری نیازمند زمان
در این که طرح ترابرد پذیری به هر حال باعث بهبود فضای بازار موبایل می شود شکی نیست و به طور قطع همه اپراتورها تلاش می کنند کیفیت سرویس های خود را بالاتر ببرند و همین تکاپو برای بهبود سرویس دهی را بیشتر می کند.
اما با این وجود بهتر است قبل از آنکه تبلیغات اپراتورها یا صحبت های غیرتخصصی وسوسه تان کند پس از اجرای این طرح، کمی صبر و حوصله به خرج دهید و شرایط جدید اپراتورها را ارزیابی کنید؛ چه بسا اپراتور قبلی با ارتقای کیفیت خدماتش شرایط بهتری پیدا کرده باشد و نیازی به تغییر نباشد و یا اگر قصد این کار را دارید با ملاحظه و دقت در فضای آرام تر و با تست اولیه اپراتور مقصد و نه در بحبوحه اولیه این کار را انجام دهیم.
در هر صورت از آنجا که این طرح برای اولین بار است در ایران اجرا می شود و نخستین تجربه است، نمی توان با اطمینان گفت که تا چه میزان بسترهایش فراهم شده و موفقیت آمیز خواهد بود. همانطور که هر اقدام و طرح جدیدی نیاز به زمان دارد تا شکل جدی و درست به خود بگیرد، این طرح هم طبیعتا در ابتدا با مشکلاتی همراه خواهد بود که رفعشان نیاز به زمان دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :