آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184356
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1395 11:38
تعداد بازدید : 614

حواشی و ابهامات جدید وام 10 میلیونی ازدواج

از اواخر سال گذشته که طرح افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان پیش آمد تا به امروز که برای اجرا به بانک‏ها ابلاغ شده، به طور حتم در رده پرحاشیه‎ترین ماجرای های شبکه بانکی در این مدت ایستاده است. جریانی که دریافت وام های کلان از سوی کارکنان بانک ها در مرکز توجه آن قرار دارد.

ایسنا - بانک مرکزی در واکنش به این مصوبه و موج انتقادات نسبت به عدم ورود بانک ها برای افزایش سقف وام ازدواج اعلام کرد که بارها به مجلس گفته‎اند که شرایط منابع قرض‎الحسنه چگونه بوده و نمایندگان به خوبی در جریان کسری های این بخش قرار دارند. از سویی دیگر در حال حاضر حدود 450 هزار نفر در صف وام ازدواج قرار دارند که با در نظر گرفتن 800 هزار تقاضای سالانه، برای سال جاری حدود 1.2 میلیون نفر متقاضی خواهد بود. در این شرایط برای اعطای وام 10 میلیون تومانی باید حدود 12 هزار و 500 میلیارد تومان منابع تامین شود که با توجه به گردش موجود بیش از 7000 هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد.
در جریانی که با وجود مواضع متفاوت نسبت به اجرای مصوبه وام 10 میلیون تومانی اتفاق افتاده، بیش از هر موردی نبود آمارهای شفاف موجب ابهامات بیشتر شده است به خصوص در رابطه با میزان تسهیلاتی که بانک ها در قالب قرض الحسنه به کارکنان خود پرداخت می کنند. در این که بانک ها تسهیلاتی با سطح مناسب و با سودهای پایین به کارمندان خود می‎پردازند جای تردیدی نیست اما آمار متفاوت است، گاها عنوان می شود که این رقم تا 50 درصد هم می رسد ولی بانک مرکزی اعلام می‎کند که در حد 25 درصد بیشتر نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :