آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184338
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1395 10:58
تعداد بازدید : 731

جزییات پروژه توانای شرکت زیرساخت اعلام شد

در قالب پروژه توانا تجهیزات انتقال شبکه های مخابراتی نوری (DWDM) برای ۱۰۰ شهر نیمه شرقی کشور، تولید می شود.

مهر- علی علویان مدیر پروژه بومی توانا گفت: از نقاط مثبت این طرح، دانش کاملا بومی ساخت تجهیزات است که اشتغال برای حدود ۵۰ نفر از نخبگان کشور در این حوزه (شبکه های مخابراتی، الکترونیک و نرم افزار) را به دنبال داشته و باعث کاهش حدود ۷۰ درصدی خروج ارز از کشور شده است.
وی با بیان محصولات تولیدی که در دو بخش سخت افزار و نرم افزار و در قالب کلی سیستم های انتقال نوری DWDM با کاربرد در سه لایه شبکه شامل شبکه های دسترسی (FTTx)، شبکه های شهری (Metro) و شبکه های انتقال زیرساختی و بین الملل ارایه می شوند، افزود: البته سیستم های ROADM و سامانه نرم افزاری مدیریت یکپارچه در لایه های مدیریت اله مان، مدیریت شبکه و مدیریت سرویس نیز از دیگر محصولات این طرح ملی به شمار می رود.
علویان درباره بازار مصرف تجهیزات انتقال شبکه مخابراتی گفت: پیرو قرارداد منعقد شده با شرکت ارتباطات زیرساخت، کار طراحی، تولید، نصب و راه اندازی تجهیزات و خدمات سیستم های انتقال DWDM تولید داخلی پروژه توانا (شامل ۱۰۰ شهر نیمه شرقی کشور) با ظرفیت ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه و قابل توسعه به ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه و با سیستم مدیریت شبکه به صورت کلید در دست آغاز شده است.
وی با اشاره به حمایت صندوق صحا در تامین نقدینگی این پروژه تا مطابق با زمان بندی پیش رود، تاکید کرد: هدف از انجام طرح حمایتی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا)، تامین بخشی از هزینه های مورد نیاز برای اجرای این قرارداد با موضوع طراحی، تولید و فروش تجهیزات و ارایه خدمات سیستم های انتقال DWDM (تحت عنوان پروژه توانا) با شرکت ارتباطات زیرساخت است که با حمایت ۳۰ میلیارد ریالی صندوق صحا در این طرح، کمبود اعتبارات اجرای این پروژه در فاز اول تا حدود زیادی برطرف خواهد شد.علویان تصریح کرد: این محصول قادر است اطلاعات با سرعت Gbps400 را با استفاده از یک زوج فیبرنوری و با استفاده از تکنیک های بسیار مدرن و پیشرفته انتقال دهد. علاوه بر این تا برد حداقل ۱۵۰ کیلومتر نیاز به تقویت کننده بین راهی ندارد. به دلیل تکنولوژی بسیار بالای این محصول، ارزش افزوده زیادی برای کشور خواهد داشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :