آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184334
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1395 10:51
تعداد بازدید : 685

آدیداس با روبات های کارگر به آلمان برمی گردد

شرکت بزرگ تولید محصولات ورزشی آدیداس در حال آزمایش دو کارخانه تولید روباتیک محصولات در آلمان است و برآورد می شود که تا شش ماه دیگر این شرکت عصری جدید در محصولات پوشیدنی آغاز کند.

آنا- حدود نیم قرن قبل صنایع تولید لباس و محصولات پوشیدنی مانند دیگر صنایع به دنبال یافتن نیروی کار ارزان، راهی آسیا شدند. این صنایع به دنبال محلی بودند که با حداقل دستمزد، بیشترین تعداد کارگر ممکن را در اختیار بگیرند.
شرکت آدیداس یکی از این شرکت هاست که همواره هدف انتقادهایی است و به استفاده غیرمسوولانه و بهره کشی از کارگران در آسیای جنوب شرقی متهم می شود.
این شرکت با پرداخت تنها چند سنت دستمزد، تی شرت هایی تولید می کند که تا 100 دلار قیمت دارند. از سوی دیگر هزینه دستمزد کارگر برای تولید کفش های ورزشی این شرکت نیز قابل مقایسه با قیمت چندصد دلاری آنها نیست.
اکنون عصر تکنولوژی و پیشرفت های روباتیک، آدیداس را پس از 30 سال به وطن خود بازگردانده است. 
اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که آدیداس در حال آزمایش دست کم دو کارخانه در خاک آلمان است. در صورتی که این آزمایش ها با موفقیت همراه شوند، به زودی آدیداس پس از 3 دهه، نخستین تولید خود در خاک آلمان را به بازار می فرستد. این شرکت همچنین کارخانه تمام خودکار دیگری را در آمریکا در دست احداث دارد.
عواید این کارخانه های خودکار برای آدیداس بی شمار خواهد بود. نخستین مساله این است که از اتهامات بهره کشی مبرا می شود و درگیری های کارگری و مسائل حقوق و بیمه را نخواهد داشت.
از سوی دیگر براساس اطلاعاتی که تایمز منتشر کرده است، تولید یک جفت کفش ورزشی آدیداس از مواد خام تا محصول نهایی توسط روبات ها پنج ساعت زمان نیاز دارد در حالی که همین کفش در کارخانه های آسیایی چند هفته زمان تولید نیاز دارد. همچنین آدیداس با استفاده از روبات ها می تواند تنها محصولاتی را که فروش خوبی دارند، تولید کند و از هزینه تولید و انبار محصولاتی که فروش نمی روند، کاسته خواهد شد.
در صورتی که این دو کارخانه آلمان به تولید برسند، آدیداس سال آینده نخستین کفش ها و لباس های تولید روباتیک خود را که بسیار ارزان تر و سریع تر تولید شده اند به بازار می فرستد اما این تولیدات تنها بخش کوچکی از 304 میلیون جفت کفشی که این شرکت در سال 2015 فروخته است، تولید خواهند کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :