آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18367
تاریخ انتشار : 1 آذر 1391 9:13
تعداد بازدید : 1554

راه‌اندازی فاز اول سامانه آرا قضایی در دهه فجر سال جاری

ماوقع پرونده ها و رای قضات روی وب قرار می گیرد

رییس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه از راه اندازی فاز اول سامانه آرای قضایی در دهه مبارک فجر خبر داد و گفت: هدف اصلی از راه اندازی سامانه آرای قضایی انتشار آراست.

ایسنا- نجات‌الله ابراهیمیان گفت: در واقع این هدف کمک به شکل‌گیری رویه‌ قضایی است و همان‌طور که رویه‌های قضایی در تمام کشورهایی که از سیستم حقوق نوشته پیروی می‌کنند به کمک نقد آرا علمی شکل می‌گیرد لذا مخاطب اصلی در قانون برنامه پنجم توسعه صاحب‌نظران و متخصصان حقوق هستند و انتشار آرا کمک می‌کند که راه‌حل‌های مجادلات قابل پیش‌بینی باشد، لذا داد و ستد بین دستگاه قضایی و جامعه‌ علمی هم به پیشرفت علم حقوق کمک می‌کند و هم ابزار جدیدی را در حوزه‌های علمیه قرار می‌دهد.
 رییس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه افزود: راه‌اندازی سامانه‌ آرای قضایی به معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه محول شده که در اجرای این هدف، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه آن را پشتیبانی فنی می‌کند و پژوهشگاه قوه قضاییه عهده‌دار کمک علمی و فنی به تحقق این هدف است. ابراهیمیان گفت: در بند چهار ماده 211 برنامه پنجم توسعه آمده که قوه قضاییه مکلف است تا سال چهارم برنامه توسعه ترتیبی اتخاذ کند که آرا به صورت برخط و آنلاین در معرض تحلیل صاحب‌نظران و عموم مردم و جامعه‌ علمی قرار گیرد. وی گفت: انشاءالله ظرف چهار ماه بتوانیم در قالب تصمیمات قضایی، آرا را در سامانه‌ قرار دهیم و در معرض دید و قضاوت همگان قرار گیرد.
ابراهیمیان درباره‌ اینکه چه اقداماتی در حفظ حریم خصوصی افراد در سامانه آرای قضایی انجام خواهد گرفت، گفت: در مراحل مختلف بعد از صدور رای و قطعیت آن، با حذف اسامی آرا منتشر شود. چرا که اشکالی ندارد که آرای قطعی به اطلاع مردم برسد و ان‌شاءالله در دهه مبارک فجر بخشی از این سامانه را راه‌اندازی خواهیم کرد و تا شش ماه پس از راه‌اندازی این سامانه بتوانیم تمام آرا را در سیستم داشته باشیم.
 وی گفت: در مورد تصمیمات دادسرا عقیده دارم که بتوانیم این تصمیمات را هم در این سامانه منتشر کنیم. در مورد پرونده‌های کیفری از دادسرا از جمله قرار مجرمیت یا کیفرخواست این کار را شروع خواهیم کرد. ان‌شاء‌الله بتوانیم از رای غیابی، واخواهی تا رای در دیوان عالی کشور را در این سامانه منعکس کنیم.
 رییس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: یکی از نکات مهم این است که ما خلاصه‌ای از پرونده‌ها را به دلیل کمبود بعضی امکانات و تجهیزات نمی‌توانیم در این سامانه منعکس کنیم ولی یکی از ویژگی‌های ادبیات قضایی این است که هر رایی باید متضمن حقانیت درست باشد که منجر به تشکیل پرونده شده است. لذا گرچه سیستم به صورت متمرکز روی پرونده‌هاست اما توقع‌مان این است که همکاران قضایی خلاصه‌ای از ماوقع آرا را در این سامانه بیاورند تا زمانی که کسی آن را مطالعه می‌کند بتواند ارزیابی درستی از واقعه داشته باشد.  ابراهیمیان با بیان اینکه در سیستم فعلی CMS که مدیریت قضایی پرونده‌هاست، آرای همه‌ پرونده‌ها در یک سامانه‌ای درج شده است، گفت: همکاران ما در تلاش هستند که آن را مهیا کنند و به سامانه آرای قضایی متصل شود چراکه دیگر به صورت سنتی آرا تایپ نمی‌شود بلکه همه‌ آرا در یک سامانه قرار دارد.
 وی یاد آور شد: با وجود اینکه اصل بر این است در این سامانه همه آرا منتشر شوند ولی انتشار برخی از آرا که ممکن است تاثیری را در امنیت یا حفظ صلح و آرامش مردم داشته باشند در این سامانه محدود می‌شود و هدف ما این است که این آرا را در معرض نقد و تحلیل قرار دهیم.
 رییس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه در پایان گفت: دسترسی عموم مردم به این سامانه آزاد است و آدرس الکترونیکی سامانه آرای قضایی فعلا مشخص نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :