آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183473
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1395 11:26
تعداد بازدید : 914

با هدف ارتقای صادرات کشور انجام شد

افزایش یک‎و‏نیم برابری جوایز صادراتی به بیش از 20 میلیون دلار

معاون توسعه امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در گردهمایی صادرکنندگان و تشکل های صادراتی با اعلام هدف‎گذاری برای افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات در سال 95 و رساندن آن به 52 میلیارد و 400 میلیون دلار گفت: صادرکنندگانی که امسال برای نخستین بار به صادرات روی آورده اند و یا صادرات خود را نسبت به سال 1394 افزایش داده اند؛ متناسب با میزان افزایش صادرات از نیم درصد تا 3 درصد جایزه صادراتی برخوردار می شوند


فناوران- سیدحمید پورمحمدی افزود: کمترین میزان صادرات برای برخورداری از جوایز صادراتی یک میلیون دلار است و شرکت های بزرگ صادراتی که ارزش صادرات سال 95 آنها بیش از 20 میلیون دلار باشد درصد جایزه صادراتی آنها به یک و نیم برابر افزایش می یابد.
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره بسته حمایت از صادرات غیرنفتی که چهارم خردادماه ابلاغ شد، گفت: برای تحقق افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات کشور در سال جاری باید از همه منابع و ظرفیت های کشور استفاده شود و بر این اساس با صندوق توسعه ملی نیز توافق هایی صورت گرفته است.
پورمحمدی اضافه کرد: بر این اساس مبلغ 20 هزار میلیارد ریال به صورت ریالی در بانک های عامل (توسعه صادرت، صنعت و معدن، کشاورزی، صادرات، سپه، تجارت) سرمایه گذاری می شود تا تسهیلاتی با نرخ 16 درصد به بخش صنعت و معدن و 14 درصد به بخش کشاورزی اختصاص داده شود. معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ادامه داد: همچنین صندوق توسعه ملی به منظور اعطای خطوط اعتباری به بازارهای هدف یک میلیارد دلار سپرده گذاری ارزی انجام می دهد که قابل افزایش تا دو میلیارد دلار است.
پورمحمدی گفت: صندوق توسعه ملی پذیرفته است برای اعطای تسهیلات صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز بدون محدودیت سپرده گذاری ارزی کند و همچنین برای واردات با هدف ایجاد ارزش افزوده و صادرات مجدد نیز به صورت نامحدود منابع ارزی در اختیار فعالان اقتصادی قرار دهد.
وی همچنین گفت: علاوه بر 20 هزار میلیارد دلاری که از طریق صندوق توسعه ملی برای حمایت از صادرات در نظر گرفته شده است، 33 هزار میلیارد ریال دیگر نیز از منابع نظام بانکی برای تحقق این هدف برنامه ریزی شده تا جمع منابع ریالی برای حمایت از صادرات غیرنفتی به رقم 53 هزار میلیارد ریال برسد.
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی در عین حال افزود: برای توسعه صادرات سه هزار میلیارد ریال برای مشوق های صادراتی و یک هزار میلیارد ریال برای یارانه سود تسهیلات از محل ردیف های قانون بودجه در نظر گرفته شده است.
وی افزود: همچنین قرار است دولت دو هزار میلیارد ریال دیگر نیز از محل کمک های سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان یارانه سود تسهیلات صادراتی و همچنین دو هزار میلیارد ریال دیگر نیز از همان محل برای کمک به صادرات محصولات لبنی اختصاص دهد.
وی گفت: 20 درصد از منابع حاصل از حذف یارانه نقدی 24 میلیون نفر برای ایجاد زیرساخت در مسیر صادرات به کار گرفته می شود؛ همچنین 35 درصد از این منابع صرف یارانه سود تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط اختصاص خواهد یافت.
وی در پایان در مورد حمایت های ویژه دولت برای حمایت از صادرات غیرنفتی نیز گفت: تامین اعتبار به میزان دو هزار میلیارد دلار نیز به عنوان یارانه تسهیلات، کاهش نرخ تسهیلات ریالی برای حمایت از صادرت غیرنفتی و تجهیز 33هزار میلیارد ریال منابع بانکی، تخفیف سود تسهیلات به میزان متوسط 6 درصد، 50 درصد کارمزد ضمانتنامه صادراتی خدمات فنی ـ مهندسی، اعطای یارانه سود تسهیلات صادرات کالاهای غیرنفتی دارای اولویت، دارای ارزش افزوده و فناوری بالا تا سقف 3 میلیارد ریال و اعطای یارانه سود تسهیلات صادرات خدمات فنی و مهندسی تا سقف 5 میلیارد ریال از جمله حمایت های دولت از صادرات غیرنفتی کشور است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :