آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183465
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1395 11:3
تعداد بازدید : 541

احتمال تنش در انتخابات ریاست جمهوری با مصوبه شورا

علی اصلان شهلا- مصوبه روز شنبه شورای عالی فضای مجازی، می تواند در خرداد ماه سال آینده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، به پاشنه آشیل بزرگی برای حسن روحانی بدل شود. یکی از وعده های رییس جمهور، فیلتر نشدن شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها بوده است. او برای عملی کردن این حرفش از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و به وزرایش بارها دستور داد در مقابل فشارها برای فیلترینگ این شبکه ها بایستند.

در مقابل منتقدان رییس جمهور با دستاویز قرار داشتن سرور پیام رسان ها در خارج از کشور و نبود امکان نظارت بر آنها، خواستار مسدودسازی فعالیت آنها بودند. حتی این شرط را دبیر شورای عالی فضای مجازی در دوره پیش، رییس پلیس فتا و دبیر کارگروه فیلترینگ نیز مطرح کردند اما هیچ وقت این شرط نه از سوی تلگرام و نه از سوی دولت جدی گرفته نشد.
با این حال در جلسه روز شنبه شورای عالی فضای مجازی به عنوان عالی ترین نهاد تصمیم گیر برای ICT کشور، یک سال به شبکه های اجتماعی خارجی وقت داد تا سرورهای خود را به ایران بیاورند.
بنابراین با توجه به این مصوبه، اگر تا 8 خرداد ماه سال آینده، پیام رسان هایی مانند تلگرام، وایبر، واتس اپ، پیام رسان های گوگل مانند دو و الو و غیره سرورهای خود را به ایران نیاورند، همه مسدود خواهند شد.
این در حالی است که 8 خرداد سال آینده، زمان حساسی از نظر سیاسی برای مسدود سازی پیام رسان ها به ویژه برای حسن روحانی است. چرا که آن زمان اوج تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم است و در صورت فیلترینگ این شبکه ها، نه تنها رییس جمهور به وعده اش وفادار نمانده، که این کار بر کلیت انتخابات هم بی تاثیر نخواهد بود. به ویژه آن که نباید از یاد ببریم وزیر ارتباطات گفته بود تلگرام نقش موثر و مثبتی در انتخابات مجلس داشت و از درگیری در شهرهای مختلف جلوگیری کرد. حال باید دید در صورت نبود تلگرام، شاهد تنش های سیاسی خواهیم بود؟
موضوع دیگر هم این که حتی اگر تلگرام راضی به انتقال سرورهایش به ایران شود، بعید است دیگر پیام رسان ها با توجه به محدوده فعالیت و ضریب نفوذی که در ایران دارند چنین کاری را انجام دهند.
بنابراین اگر قرار است شرطی نشدنی پیش پای پیام رسان ها بگذاریم، شاید بهتر باشد خودمان را زیر سوال نبرده و از هم اکنون آنها را مسدود کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :