آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183464
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1395 11:1
تعداد بازدید : 575

گوگل، بوستون داینامیکزش را به تویوتا می فروشد

تویوتا در ماه مارس (اردیبهشت) گذشته یک استارتاپ با نام «جی بریج روباتیکز» خرید و گویا قصد دارد خرید شرکت های روباتیک را همچنان ادامه دهد و احتمالا هم این بار سراغ «بوستون داینامیکز»، شرکت متعلق به گوگل می رود که روبات های مطرحی چون «بیگ داگ» و «اطلس» را ساخته است.

Gizmodo- بوستون داینامیکز، تولیدکننده روبات های انسان نمای پیشرفته و روبات های قوی با قابلیت حفظ تعادل بالا، سه سال قبل توسط یکی از مدیران ارشد سابق گوگل یعنی اندی رابین خریداری شد. حال با گذشت سه سال از این خرید و پس از خروج رابین از گوگل در سال ۲۰۱۴ و ادغام گوگل با هولدینگ آلفابت، مدیران این شرکت تصمیم به فروش بوستون داینامیکز گرفته اند.
اظهارات منابع آگاه حاکی از آن است که گوگل چند ماهی است در حال مذاکره برای فروش بوستون داینامیکز به شرکت هایی چون تویوتا و آمازون است. اما از آنجا که موسسه تحقیقاتی تویوتا چندی است که رویای ساخت خودرویی را در سر می پروراند که به هیچ عنوان تصادف نمی کند، احتمال آن می رود که برنده این مذاکرات تویوتا باشد. 
با این حال باید گفت که آمازون نیز تاکنون سرمایه گذاری های زیادی در زمینه روباتیک داشته است و در سال ۲۰۱۲ با خرید شرکت روباتیک Kiva Systems به قیمت ۷۷۵ میلیون دلار، نشان داد که عزم راسخی برای ورود به این صنعت دارد. در حال حاضر نیز این شرکت از پیشگامان توسعه ربات های انباردار و پهپادهای ارسال کالا است. تویوتا نیز از شرکت هایی است که استفاده زیادی از روبات ها در صنایع خود می کند و تیم تحقیق و توسعه این شرکت بخشی جدی را برای تحقیقات روباتیک اختصاص داده است.
علاوه براین، موسسه تحقیقاتی تویوتا چند هفته پیش شرکت نوپایی را به نام «جی بریج» (Jaybridge)، متشکل از 16 مهندس نرم افزار، خرید تا از این طریق تجربه بیشتری در زمینه «محصولات خودروهای خودمختار» کسب کند. 
به گفته سایت تک اینسایدر، این قرارداد هنوز نهایی نشده است، اما به نظر می رسد که به زودی نهایی خواهد شد. بخش روباتیک گوگل از زمانی که اندی رابین، سرپرست سابق این بخش، در سال 2014 میلادی آن را ترک کرد همواره منبعی برای ایجاد تنش در گوگل بوده است. رابین که ابداع سیستم عامل اندروید و سرپرستی بخش تجارت گوشی های هوشمند اندرویدی به مدت چندین سال در کارنامه او مشاهده می شود، خرید بوستون داینامیکز و چندین و چند شرکت دیگر فعال در حوزه روباتیک را با هدف اجرایی کردن دیدگاهی که از آن با عنوان Replicant یاد می شد، پیاده سازی کرد. با این وجود، پس از ترک شرکت توسط رابین، بخش روباتیک هیچگاه صاحب مدیری رسمی و دائمی نشد و نتوانست دیدگاه های بلندپروازانه او در زمینه تولید اولین موج محصولات روباتیک ویژه مشتریان را به واقعیت تبدیل کند.
لازم به ذکر است که دیگر بخش های روباتیک گوگل در قالب آزمایشگاه سخت افزاری آلفابت ادغام شده اند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :