آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183461
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1395 10:59
تعداد بازدید : 522

رییس کل بانک مرکزی

فاصله نظام بانکی با استانداردهای پیشرفته زیاد است

رییس کل بانک مرکزی در دو سال گذشته بارها از فاصله زیاد نظام بانکی در بخش‎های مختلف با استانداردهای روز دنیا گله کرده و بر جبران این عقب ماندگی تاکید کرده است.

فناوران- در همین راستا ولی الله سیف، در مراسم شنبه شب تودیع و معارفه معاون نظارتی بانک مرکزی، هم بار دیگر این مساله را مطرح کرد و با بیان اینکه با همه تلاش های انجام شده در بخش نظارت در سال های اخیر، همچنان با استانداردهای روز دنیا فاصله داریم، گفت: برای کارایی و اثربخشی نظام بانکی در اقتصاد کشور باید این شکاف را از بین ببریم. تحقق این مهم با وجود محدودیت‎ها از اهداف عالیه بانک مرکزی است.
رییس کل بانک مرکزی یکی از سنگین‎ترین مسوولیت‎ها در این بانک را وظایف بخش نظارتی برشمرد و ابراز امیدواری کرد که نظارت اثربخش بانک مرکزی با استفاده از حسابرسان مستقل، مدیریت ریسک و فناوری اطلاعات، همچنان ادامه یابد.
وی افزود: فعالیت های نظارتی، اعتبار بخش نام بانک مرکزی در جامعه است؛ اگر بتوانیم در این زمینه آثار مثبتی در جامعه برجا بگذاریم در مسیر درستی گام برداشته‎ایم.
سیف تاکید کرد: بانک مرکزی برای تصمیم‎گیری مطمئن در سیاست‏گذاری برای شبکه بانکی، به نظارت قوی و اثربخش نیاز دارد.
 درک نادرست از اختیارت نظارتی بانک مرکزی
حمید تهرانفر معاون پیشین نظارتی بانک مرکزی نیز به نقش حیاتی بانک مرکزی در اقتصاد پرداخت و گفت: هدف بخش نظارت، داشتن شبکه بانکی سالم، قوی و موثر در اقتصاد کشور است. وی، مشکل نظارت در دوران تصدی گری خود را به عنوان معاون نظارتی، درک نادرست برخی مراجع بیرونی از حدود اختیارات و وظایف بخش نظارتی بانک و همچنین برخی توقع‏ها دانست که سبب بروز سوءتفاهم هایی در این حوزه می شود و ابراز امیدواری کرد که این نگاه تغییر کند و اصلاح شود.
 بازگرداندن اعتماد جامعه به شبکه بانکی
فرشاد حیدری معاون جدید نظارتی نیز بازگرداندن اعتماد جامعه به شبکه بانکی را مهم‎ترین برنامه خود معرفی کرد و گفت: تلاش می‎کنیم با استفاده از خدمات جامعه حسابرسان مستقل، حسابرسان داخلی بانک‎ها و توجه به مباحث مدیریت ریسک در بانکداری، ضریب نفوذ بخش نظارت باهدف کارایی موثر شبکه بانکی را افزایش دهیم و با از میان برداشتن خلاءهای قانونی در مسیر دستیابی به نظارت مطلوب گام برداریم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :