آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183374
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1395 10:21
تعداد بازدید : 497

فاکسکان 60 هزار روبات جایگزین کارگرانش کرد

فاکسکان در ماه اوت سال 2011 بود که برای اولین ‎بار دربارهی روبات‎های Foxbots صحبت کرد و اعلام کرد که تولیدکنندگان فاکسکان طی سه سال آینده نیروی انسانی اش را با ماشین آلات جایگزین خواهد کرد. در واقع، فاکسکان با توجه به فشار زیاد کاری و همچنین مشکلاتی چون خودکشی کارگران در سال های اخیر، کارگرانش را به لقایش بخشیده و چند سال پیش تصمیم گرفت که روبات ها را جایگزین نیروی انسانی اش کند تا این آدم های آهنی بدون حقوق و درخواست اضافی کار چندین نفر را بی وقفه انجام دهند. حال خبرها حاکی از آن است که فاکسکان این وعده را عملی کرده و 60 هزار روبات را جایگزین کارگرانش کرده است.


فناوران- بر اساس گزارش هایی که طی این یکی دو روز منتشر شده است، بزرگترین تولید کننده لوازم الکترونیک جهان حدود ۶۰ هزار از کارگران کارخانه خود را با ماشین آلات جایگزین کرده است. به عبارتی بنا به گفته یک تبلیغاتچی دولتی در شهرستان کوشان، واقع در جنوب چین، این کارخانه به لطف معمول سازی روبات ها، نیروی کارمندی خود را از ۱۱۰ هزار به ۵۰ هزار تقلیل داده است. این کار می تواند به کاهش هزینه های نیروی کار برای این کمپانی کمک کند. این کارخانه که بزرگترین صادر کننده کشور چین به حساب می آید، میزان گردش مالی اش در سال گذشته میلادی حدود ۶۰ میلیارد دلار بوده است. ‏
فاکسکان  شرکت بزرگی است که در چین، تایوان و چندین کشور دیگر کارخانه های بزرگی دارد. این شرکت محصولات الکترونیک بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا را تولید می کند. در واقع محصولات مختلف سونی، اپل، ایسر، ایسوس، اینتل، نوکیا، مایکروسافت، HP، دل و بسیاری دیگر از شرکت ها در نهایت توسط این شرکت تولید یا مونتاژ و تکمیل می شوند. ‏
مدیریت این کارخانه تصمیم گرفته تا سال آینده ۳۰۰ هزار روبات را برای انجام دادن مراحل مختلف تولید و مونتاژ وارد کار بکند. قرار است تا سه سال آینده تعداد روبات های مشغول به کار به یک میلیون عدد برسد. 
این شرکت طی چند سال گذشته از طرف نهادهای حقوق بشر تحت فشار قرار داشته است. آنها معتقدند که فاکسکان کارگران خودش را به کار بیش از حد وادار می کند و حقوق و مزایای کافی به آنها نمی دهد. ‏
‏خبر خودکشی چند نفر از کارگران این شرکت طی چند ماه گذشته سر و صدای زیادی به پا کرده است. روبات به حقوق و مزایا نیاز ندارد و خودکشی هم نمی کند بنابراین به نظر می رسد این تصمیم جدید فاکسکان در راستای کمتر شدن این فشار ها هم بوده است. البته باید دید کارمندان آهنی چینی چند نفر از همکاران انسان خودشان را از کار بیکار می کنند. گفتنی است که هر Foxbot می‎تواند به طور میانگین 30 هزار دستگاه را مونتاژ کند.
روبات ها راهی کارخانه ها می شوند
35 کمپانی تایوانی از جمله فاکسکان طبق داده‎های رسمی طی سال گذشته حدود 610 میلیون دلار برای هوش مصنوعی صرف کرده‎اند. حدود 600 کمپانی بزرگ در کوشان در حال برنامه‎ریزی برای جایگزینی کارکنان خود با روبات‎ها هستند.
مدیران فاکسکان اعلام کرده اند: کارهای اکثر این کمپانی‎ها توسط ما هماهنگ می شوند و ما اپراتور اکثر آنها محسوب می‎شویم. فاکسکان در مصاحبه ای اعلام کرده است که در حال کار روی خودکارسازی بسیاری از عملیات تولید خود است، اما این کمپانی این موضوع را که خط جدید مونتاژ روباتیک منجر به کاهش شغل برای نیروی انسانی این شرکت  می شود، انکار کرده است. در واقع این شرکت می گوید برخی از مشاغل و وظایف تکراری که قبلا توسط کارگران انجام می شده اند را با ماشین ها جایگزین کرده است، ولی در عوض این امکان را فراهم آورده است که برای تمرکز روی قسمت های باارزش تر از روند ساخت مانند بخش تحقیق و توسعه و کنترل کیفیت نیروی بیشتری را استخدام کند.
همچنین فاکسکان با بیان کردن شعار «همبستگی نیروی انسانی و خودکارسازی» در بخش‎های عملیاتی تولید محصولات خود برنامه‎اش را دنبال می‎کند. با وجود جایگزینی روبات‎ها، فاکسکان هنوز نیروی انسانی زیادی را در کشور چین دارد.
گفتنی است که طبق گزارش گروه مشاورین Deloitte در دانشگاه آکسفورد، 35 درصد از شغل های موجود ممکن است طی 20 سال آینده به علت پدیده‎ اتوماسیون و استفاده از روبات‎ها حذف شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :