آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183369
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1395 10:13
تعداد بازدید : 613

به همت کمیسیون افتای سازمان نصر تهران انجام می‎شود

برگزاری سمینار آشنایی با آزمایشگاه‎ها و فرآیند ارزیابی امنیتی محصولات IT

کمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، سمینار آشنایی با آزمایشگاه ها و فرآیند ارزیابی امنیتی محصولات فناوری اطلاعات را برگزار می کند.


فناوران- بهناز آریا، مسوول کمیسیون افتای سازمان گفت: این سمینار که از سری سمینارهای آشنایی کمیسیون افتا است و با هدف فرهنگ سازی و ارتقای دانش امنیت عمومی برگزار می‎شود، قصد دارد فرایند ارزیابی محصولات حوزه امنیت را در آزمایشگاه های کشور شفاف‎سازی کند.
آریا با بیان این مطلب که تمام محصولات و خدمات حوزه امنیت فناوری اطلاعات برای عرضه در کشور نیازمند اخذ مجوز از سازمان فناوری اطلاعات ایران و یا سایر سازمان‎های متولی از طریق آزمایشگاه‏های ارزیاب مورد تایید این سازمان‎ها هستند، ادامه داد: بخشی از روال‏های ارزیابی محصولات و خدمات در حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات در آزمایشگاه‎های کشور باید برای شرکت‎ ها تشریح شود و کمیسیون افتا تلاش می‏کند با برگزاری این سمینار تخصصی، این فرایند را ترسیم و شفاف کند و به تعامل و همکاری هرچه بیشتر شرکت‎ها و آزمایشگاه‏ها کمک کنند.
او در خصوص ناآگاهی بسیاری از شرکت‎ها از روال ارزیابی محصولات حوزه افتا ادامه داد: این شرکت‏ها در ارتباط با کمیسیون افتای سازمان، دغدغه خود را از روال‏های ارزیابی آزمایشگاه‏ها و تاثیر آِن در کسب و کار اعلام کرده‏اند.
آریا در رابطه با ضرورت برگزاری سمینار آشنایی با آزمایشگاه ها و فرآیند ارزیابی امنیتی محصولات فناوری اطلاعات ادامه داد: نمایندگان آزمایشگاه‎های تخصصی همچون مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک کشور می‏توانند این فرایند را برای اعضای صنف تشریح  و آنها را برای رعایت استانداردهای حوزه افتا و روشن‏سازی راه‏های دست‏یابی به مجوزهای لازم برای محصولات خود توجیه کنند و به ابهامات شرکت کنندگان نیز پاسخ دهند.
مسوول کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‏ای تهران درخصوص بهبود و توسعه ارتباط آزمایشگاه‏های ارزیاب حوزه افتا با بدنه این صنف گفت: برای نخستین بار از طریق برگزاری این سمینار، فعالان و عرضه کنندگان محصولات حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات می‏توانند ضمن آشنایی بیشتر با فرایند ارزیابی آزمایشگاه‏ها، ارتباط بهتری را به منظور تسریع روند کسب و کار خود ایجاد کنند و با طی مراحل لازم و رعایت استانداردهای مربوطه، ارزیابی لازم برای محصولاتشان را با موفقیت پشت سر بگذارند.
آریا در خصوص تاریخ برگزاری این سمینار گفت: کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، سمینار آشنایی با آزمایشگاه ها و فرآیند ارزیابی امنیتی محصولات فناوری اطلاعات روز سه شنبه 11 خرداد ماه از ساعت 14 تا 17 در محل دبیرخانه سازمان برگزار می کند. 
او درخصوص سرفصل‎های این سمینار گفت: مواردی همچون معرفی آزمایشگاه های بین المللی ارزیابی امنیتی و نحوه عملکرد آنها، لزوم ارزیابی امنیتی محصولات و آشنایی با انواع ارزیابی‎ها، معرفی استانداردهای حوزه ارزیابی امنیتی محصولات، معرفی استانداردهای مورد استفاده در آزمایشگاه ها، معرفی فرآیند ارزیابی در ایران و نحوه اخذ گواهینامه امنیتی محصول سرفصل های این سمینار تخصصی هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :