آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183360
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1395 10:2
تعداد بازدید : 683

تولیدکنندگان ایرانی چرا از رکود بازار استفاده نمی‌کنند؟

کجایند مردان پرادعا!

کاهش حجم واردات کالاهای حوزه آی تی و دیجیتال به ایران موضوعی است که در هفته های قبل به آن پرداخته و دلایل بروز این اتفاق را بررسی کردیم.


مریم عسگری
نوسان نرخ دلار آزاد و انتظار خریداران برای کاهش قیمت ها از مهم ترین دلایلی است که کارشناسان و فعالان بازار رکود حاکم بر بازار را به آن مرتبط می دانند و می گویند: تا زمانی که نرخ دلار آزاد تثبیت نشود و قیمت ها کاهش نیابد وضعیت بازار به همین منوال است.
اما سوالی که نزد برخی از کارشناسان و واردکنندگان مطرح است، این است که در چنین شرایطی، چرا تولیدکنندگان داخلی که تا پیش از بروز نوسان نرخ دلار انتظار حمایت های دولتی از تولیدات داخلی داشتند و موجب بروز بسیاری از تغییرت تعرفه ای شدند حالا از فرصت بدست آمده، استفاده نمی کنند.
یک واردکننده کالاهای کامپیوتری با طرح این سوال می گوید: تا پیش از این تولید یا مونتاژکاران ایرانی مدام به دنبال راهی برای کاهش حجم واردات کالاهایی بودند که در زمینه آن تولید یا مونتاژ داخلی داشتیم و موجب شدند تعرفه واردات کالاهای ضروری حوزه آی تی که شاید در زمینه آنها اندک مونتاژی در کشور داشتیم افزایش یابد و واردکنندگان با مشکلات وارداتی دست به گریبان شوند، حالا این تولیدکنندگان کجایند؟ وی که معتقد است: یکی از دلایل به هم خوردن نظم و تعادل بازار اعمال تغییرات تعرفه ای بدون بررسی است گفت: حالا بهترین فرصت است که در شرایطی که میزان واردات کالاهایی نظیر نوت بوک، تبلت، قطعات کامپیوتری به کشور در حد چشمگیری کاهش یافته است، تولیدکنندگان ایرانی تبلت و نوت بوک و همچنین کیس و موس و کیبورد با عرضه محصولات خود با قیمت مناسب شرایط را تغییر دهند. اما آنها هم به بهانه کاهش تقاضا از بازار منتظر بهبود اوضاع و احوال بازار نشسته اند.
وی که نخواست نامی از وی برده شود گفت: در سال های اخیر واردکنندگان ایرانی با مشکلات وارداتی بسیاری، از ثبت سفارش و پرداخت گرفته تا ترخیص از گمرک و تست و بررسی در اداره استاندارد مواجه بودند، حتی پس از ترخیص کالا با مشکلاتی از لحاظ عرضه مواجه بوده و هستند و حالا که پس از ماه ها ضرر و زیان دست از واردات کشیده اند و در انتظار بروز تغییرات مثبت در بازار هستند. وی افزود: در شرایط فعلی مونتاژکاران ایرانی می توانند به عرضه محصولات خود به بازار با قیمت مناسب هم مشکل کاهش موجودی بازار را رفع کنند و هم با کاهش قیمت ها توجه خریداران را به بازار جلب کنند. شاید به این ترتیب این رکود طولانی مدت بشکند.
وی افزود: متاسفانه تولید یا مونتاژکاران راضی نمی شوند قیمت ها را کاهش دهند و با این بهانه که کالاها فروش ندارند منتظر بهبود اوضاع نشسته اند. این درحالیست که کاهش قیمت کمک بزرگی به بهبود اوضاع بازار می کند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با بیان این مطلب که بازار تقریبا نیمه تعطیل است می گوید: برخی از کالاهای وطنی در بازار موجودند ولی به دلیل نزدیکی قیمت با کالاهای وارداتی کمتر خریداری به سراغ آنها می آید. وی افزود: شاید اگر تولیدکنندگان ایرانی در این شرایط روی کیفیت کالا مانور دهند و در مقابل قیمت را کمی کاهش دهند وضعیت بازار تغییر کند. 
در این زمینه تولیدکنندگان ایرانی تمایلی به ارایه پاسخ از خود نشان ندادند، اما مدیر محصول بخش مانیتور یک شرکت تولیدکننده در این زمینه می گوید: قیمت کالاها کاملا منصفانه است و با در نظر گرفتن هزینه ای که شرکت های تولیدکننده صرف واردات مواد اولیه می کنند، قیمت اعلام شده برای این کالاها کاملا منطقی و منصفانه است. این درحالیست که تولیدکنندگان بابت واردات مواد اولیه از دلار آزاد استفاده کرده و هیچ کمکی از دولت دریافت نمی کنند. 
در این مورد گروهی از کارشناسان بر این باورند که اگر قرار است تولید داخلی با این همه مشقت صورت گیرد و در نهایت با قیمت کالای وارداتی در بازار به فروش رسد، اصلا چه توجیهی برای تولید کالا در کشور وجود دارد؟
گروه دیگری از کارشناسان اما نظر دیگری داشته و می گویند: هدف از تولید فقطرساندن کالای ارزان به دست مصرف کننده نیست و بحث خودکفایی و شکوفایی کشور مطرح است و در این مسیر باید فداکاری هایی صورت گیرد.
به گفته آنها اما در برخی از شرایط بحرانی، مثل زمان حال تولبیدکنندگان ایرانی می توانند از فرصت پیش آمده استفاده کنند با ارایه تسهیلات و افزایش سطح کیفی محصولات خود زمینه رشد بیشتر را فراهم کنند.به گفته کارشناسان نشستن و دست روی دست گذاشتن راه خوبی نیست و شاید گره کور بازار کامپیوتر به دست تولیدکنندگان ایرانی باز شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :