آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183256
تاریخ انتشار : 8 خرداد 1395 10:39
تعداد بازدید : 570

هک ها مهم نبودند اما ...

علی شمیرانی- چند روز گذشته یکی از سوژه ها و سرگرمی هایی که در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی میان ایرانیان به چرخش افتاد، موضوع هک سایت های دولتی از سوی هکرهای منتسب به عربستان بود.

تقریبا هر چند لحظه یکبار نیز یک نفر این اخبار تکراری را در گروه های مختلف منتشر می کرد و به قولی این موضوع آنقدر بزرگ شد که برخی رسانه ها نیز برای چند کلیک بیشتر روی این موج سوار شده و تیترهایی با مضمون نبرد سایبری ایران و عربستان زدند. در نتیجه نیز سیل کاربران کنجکاو به سمت سایت های مذکور روانه شد که خود این اقدام نیز مساله ساز شد.
کمی بعد هم که خبر تلافی هکرهای منتسب به ایران شنیده شد، موج دیگری از اخبار راست و دروغ بود که روانه سایت ها و شبکه های اجتماعی داخلی شد.
در این مورد البته با نظر دبیر شورای عالی فضای مجازی که گفته بود این هک ها عجیب نیست و رسانه ها بزرگ نمایی نکنند، موافقم. آری این هک ها به شکل شبانه روزی سال هاست که در اقصا نقاط دنیا در جریان بوده و هیچ کشوری نیز ادعای مصونیت مطلق از این حملات را ندارد. لذا زمانیکه سایت ناسا و سامانه ابری اپل و ایمیل رییس CIA هم با تدابیر فوق امنیتی هک شده و می شوند، خبر هک سایت سازمان آمار ایران و حمله به سایت سازمان آب و فاضلاب زنجان، چندان تعجب برانگیز نیست.
در این خصوص اگرچه انتظار نمی رود دستگاه های متولی امنیت سایبری ایران، همصدا با هکرها، به اطلاع رسانی از توفیقات ایشان بپردازند! اما با شرایطی که پیش آمد، مورد اخیر اندکی متفاوت بود. نخست این که تاکنون سابقه نداشت که خبر یک حمله نه چندان مهم هکری این چنین بازتاب پیدا کند (که در نوع خود قابل پیگیری است). دوم این که حملات مذکور با توجه به سابقه تاریخی و ذهنی ایرانی ها، به عربستان منتسب شد و اندکی تلاش شد تا با چاشنی تحریک غرور ایرانی ها نیز همراه شود. چه اگر مثلا گفته می شد این حملات به دست هکرهای ناشناسی انجام شده، شاید بازتابش نیز این چنین نبود.
مخلص کلام این که حداقل انتظار این بود که بعد از بزرگنمایی و رسانه ای شدن اخبار هک مذکور، نهادهای متولی امنیت فضای مجازی کشور، رشته افکار عمومی را در دست گرفته و خیلی سریع کوچک بودن مساله را با آغاز به کار مجدد سایت های مورد حمله به همگان خاطرنشان می کردند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :