آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18323
تاریخ انتشار : 30 آبان 1391 10:59
تعداد بازدید : 680

مقررات جدید افتتاح حساب ارزی

بانک مرکزی بخشنامه جدیدی را برای افتتاح حساب ارزی از سوی تجار و بازرگانان اعلام کرده است.

خبرگزاری  مهر - بانک مرکزی به تازگی بخشنامه‌ای را تصویب و ابلاغ کرده است که بر اساس آن شرایط افتتاح حساب ارزی از سوی تجار و فعالان اقتصادی تغییر کرده است.
متن کامل این بخشنامه که از سوی اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی و به امضای حمیدرضا فتحعلی و نادر احیایی قدرتی رسیده است، به این شرح است:
 “پیرو بخشنامه‌های شماره 1013/60 مورخ 7/5/91 و 1022/60 مورخ 4/7/91 خواهشمند است مراتب ذیل را را به شعب و واحدهای ارزی ذی‌ربط تاکید و ضمن نظارت بر حسن اجرای آن یک نسخه از کپی بخشنامه ابلاغی را به این بانک نیز ارسال کنند:
 1- همان‌گونه که قبلا نیز در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی اعلام گردیده، دارندگان ارز (اسکناس) می‌توانند با مراجعه به بانک‌های عامل نسبت به افتتاح حساب ارزی در قالب سپرده‌های قرض‌الحسنه (پس‌انداز و جاری) و سرمایه‌گذاری (مدت‌دار) اقدام کنند. بدیهی است سود متعلقه به حساب‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار بایستی به ارز حساب مزبور محاسبه و پرداخت شود.
 لازم به ذکر است که در این گونه موارد چنانچه متقاضی درخواست دریافت سود متعلقه و یا بخشی از سپرده مفتوحه و یا انسداد حساب را داشته باشد، آن بانک مکلف است عین ارز وصول شده و یا معادل آن به سایر ارزهای جهان‌روا (با موافقت متقاضی) را از محل منابع ارزی آن بانک به صورت نقدی (اسکناس) به صاحب حساب پرداخت کند. ضمنا اخذ هرگونه تعهد توسط بانک عامل از دارندگان حساب مبنی بر پرداخت ارز در حد مقدورات و یا معادل آن به ریال برای افتتاح حساب مجاز نیست.
 2- دارندگان حواله‌های وارده ارزی با منشا خارجی می‌توانند نسبت به افتتاح حساب ارزی اقدام کرده و علاوه بر خودداری از مزایای پیش گفته در بند یک فوق، از محل حساب مزبور برای حواله ارز به خارج از کشور به منظور واردات کالا و خدمات با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه نیز اقدام کنند.
 شایان ذکر است موارد اشاره شده در این بند نیز از محل منابع آن بانک خواهد بود.”


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :