آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18322
تاریخ انتشار : 30 آبان 1391 10:56
تعداد بازدید : 510

فعالان بخش خصوصی خواستار شدند:

کاهش تعرفه، بدون تشکیل کمیسیون ماده یک

هفته گذشته وزیر امور اقتصاد و دارایی از تعدیل تعرفه ها از ابتدای آذر خبر داد و به فاصله کمی بعد از آن نیز رییس کل گمرک درصد کاهش تعرفه کالاها بر اساس اولویت شان را اعلام کرد. این موضوع واکنش فعالان بخش خصوصی را به همراه داشته است.

 ایسنا- امیرحسین برخوردار، رییس مجمع واردات در این باره گفت: تعرفه واردات باید بر اساس دلار مرجع 1226 تومانی انجام شود و در غیر این صورت دو نرخ را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت.
 وی با طرح این سوال که چه‌طور می‌شود تعرفه‌ برخی از کالاهای وارداتی با ارز مرجع و مابقی با نرخ مبادله‌ای باشد و برخی هم اصلا به آنها ارز تعلق نگرفته و ثبت‌ سفارش نشود، گفت: سیاست یک بام و دو هوا را نمی‌توان در مورد تعرفه واردات اجرایی کرد. البته عدم ثبت سفارش خود باعث رشد قاچاق در کشور می‌شود و جای سوال است که گمرک چه‌طور با سه تعرفه‌ می‌تواند واردات را کنترل کند.
 رییس مجمع واردات افزود: گمرک می‌خواهد تعرفه‌ اولویت‌های اول و دوم را با ارز مرجع، سوم تا هشتم را با ارز مبادله‌ای و تعرفه کالاهای اولویت 9 و 10 را با نرخی که نمی‌دانیم چیست محاسبه کند.
 وی با بیان اینکه قانون مرکز مبادله ارزی مشخص کرده که نرخ ارز در این مرکز باید دو درصد زیر نرخ بازار آزاد باشد، گفت: ما باید قبل از اینکه کاری را انجام دهیم، جزییات آن را مورد کارشناسی قرار دهیم. کمیسیون ماده یک که براساس آن نرخ تعرفه تغییر می‌کند مگر تشکیل شده که حالا قرار است تعرفه را تغییر دهیم؟
 برخوردار افزود: ناگهان اعلام می‌شود تعرفه‌های واردات با نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شود. آیا در این رابطه کار کارشناسی انجام شده است؟ تعرفه‌کالایی که با ارز 1226 تومانی محاسبه می‌شد و حال قرار است با ارز مبادله‌ای محاسبه شود بر چه مبنایی کاهش می‌یابد؟
 رییس مجمع واردات با تاکید بر اینکه در مورد تغییر تعرفه‌ها باید به اعداد منطقی دست یافت و سپس برنامه‌ها را اعلام کرد، گفت: این حرکت عجولانه‌ای است و نمی‌شود گمرک هر روز با تغییر نرخ ارز مبادله‌ای نرخ تعرفه‌ جدیدی را اعلام کند.
 تغییر نرخ تعرفه به هیچ‌ وجه قانونی نیست
مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق ایران نیز در این باره با تاکید به اینکه قرار شده در گمرک‌های مرزی نرخ تعرفه که با ارز 1226 تومانی بوده از این پس با نرخ مبادله‌ای حساب شود، به ایسنا گفت: پس از آنکه تعرفه‌ها را با ارز مبادله‌ای حساب کردند برای آنکه قیمت تمام‌شده بالا نرود، قرار شده نرخ سود عوارض به نصف کاهش یابد.
 وی گفت: تغییر نرخ تعرفه به هیچ‌ وجه قانونی نیست.
حریری با بیان اینکه برای تغییر تعرفه باید کمیسیون ماده یک تشکیل شود، افزود: جدول تعرفه‌ واردات در کمیسیون ماده یک که نرخ تعرفه‌ها را تصویب می‌کند می‌تواند تغییر کند. برای کاهش و افزایش و اعمال هرگونه تغییری در این جدول این کمیسیون باید تشکیل شود.
 رییس کمیسیون واردات اتاق ایران افزود: مدیرکل گمرک چه‌طور تغییر تعرفه‌ها را بدون تشکیل این کمیسیون اعلام می‌کند؟ این موضوع مبنای قانونی ندارد.
 وی با بیان اینکه نرخ ارز مبادله‌ای ثابت نیست، گفت: وارد‌کننده امروز که کالایی را وارد می‌کند باید بداند که قیمت تمام‌شده آن چقدر است. یکی از عوامل تاثیر‌گذار قیمت تمام‌شده نرخ سود عوارض است که اگر شناور باشد قیمت تمام‌شده کالا مدام تغییر می‌کند.
 حریری گفت: براساس قانون نمی‌توان دو نرخ را برای تعرفه‌ها اعلام کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :