آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183147
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1395 11:21
تعداد بازدید : 871

بهبود عملکرد حافظه و هارد دیسک با ترفند ایرانی

محقق دانشگاه تبریز نانوذرات مغناطیسی کامپوزیتی را در مقیاس آزمایشگاهی سنتز کرده است که کارایی مغناطیسی بالایی از خود به نمایش می گذارد.

ایرنا- این نانوذرات در تولید حافظه ها، هارد دیسک ها و سوئیچ های مغناطیسی کاربرد دارند.
نانوذره، ماده ای با اندازه حدود 1 تا 100 نانومتر است. نانوذرات علاوه بر نوع فلزی، عایق ها و نیمه هادی ها، نانوذرات ترکیبی نظیر ساختارهای هسته- پوسته را نیز در بر می گیرند که نانوذرات کامپوزیتی نامیده می شوند.
نانوذرات می توانند اشکال مختلفی از جمله نانولوله، نانوکره و نانوخوشه داشته باشند. نانوذرات با مقاصد گوناگونی سنتز شده و مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از گروه های پرکاربرد نانوذرات، نانوذرت مغناطیسی است. این نانوذرات امروزه کاربردهای بسیاری یافته اند. یکی از زمینه های مهم کاربرد نانوذرات مغناطیسی، استفاده از آن ها به عنوان حامل دارو در فرایند دارورسانی هدفمند است. همچنین ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات نیز از نانوذرات مغناطیسی بهره می برند.
دکتر باقر اصلی بیکی، محقق دانشگاه تبریز ، در خصوص اهداف دنبال شده در این طرح گفت: هدف کلی این پژوهش سنتز تک اندازه نانوذرات مغناطیسی کامپوزیتی و مطالعه برهم کنش های مغناطیسی این نانوذرات و اثرات متقابل آن ها بر عملکرد این نانوذرات است.
اصلی بیکی در رابطه با مزایای روش مورد استفاده در تولید نانوذرات مغناطیسی افزود: روش استفاده شده جهت تولید نانوذرات در این طرح، نانوذراتی با یکنواختی ابعاد بسیار بالایی را در زمانی کوتاه تولید می کند. به علاوه نانوذرات کامپوزیتی تولید شده از کارایی بالایی در ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات برخوردارند. به گفته وی نانوذرات مغناطیسی تولید شده در این طرح نانوذرات دوجزئی متشکل از کبالت و فریت کبالت است. بدین منظور، از نمک های فلزی کبالت و آهن و اسیدسیتریک به عنوان مواد اولیه ی تولید نانوذره استفاده شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تبریز تصریح کرد: این نمک ها در حضور اسیدسیتریک توسط تجزیه ی گرمایی، نانوذرات مذکور را تولید می کنند. نانوذرات تولید شده در این طرح تقریباً در اندازه های یکسانی بوده اند که یک پارامتر مهم در تولید نانوذرات محسوب می شود. همچنین مواد اولیه مورد استفاده نیز موادی ساده هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :