آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183136
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1395 11:0
تعداد بازدید : 875

مقامات بانک مرکزی در همایش سیاست‎های پولی و ارزی اعلام کردند

احتمال ادغام بانک‎ها و تشدید حلقه نظارتی بانک مرکزی

بیست و ششمین همایش سیاست‎های پولی و ارزی روز گذشته در سالن اجلاس سران آغاز بکار کرد و در روز اول وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی دو سخنران اصلی این همایش بودند. اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی هم در این مراسم سخنرانی کرد.

فناوران - وزیر اقتصاد طبق روال ماه‎های اخیر بار دیگر بر موضوع وجود تنگنای مالی در نظام بانکی تاکید کرد و ضرروت رفع این مشکل را یادآور شد. ریس کل بانک مرکزی هم خط مطالبه‏گری از آمریکا برای عمل به تعهداتش در قبال برجام را در این همایش هم ادامه داد. سیف به تک نرخی کردن ارز هم پرداخت و وعده داد تابستان امسال تورم تک رقمی شود. 
اما معمولا در این همایش‎ها خبرهای مهم از حاشیه همایش و در جمع خبرنگاران بیان می‎شود و سخنرانی‎ها هر سال دارای رویکردی مشخص هستند. 
در حاشیه همایش رییس کل بانک مرکزی مجبور شد در مورد حقوق دریافتی‎اش هم اظهار نظر کند که البته در اظهار نظری عجیب مدعی شد نمی‎داند چقدر حقوق می‎گیرد. 
 باز طراحی سیستم نظارتی 
مهم‎ترین موضوعی که رییس کل بانک مرکزی روز گذشته در این همایش اعلام کرد؛ بازطراحی سیستم نظارتی بانک مرکزی است. 
بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند در حال حاضر نظام بانکی از نبود یک سیستم جامع و مناسب نطارتی رنج می‎برد و ریشه بسیاری از مشکلات هم همین است. 
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم ارایه خدمات بانکی مبتنی بر استانداردهای بین المللی در دوره پسابرجام در این خصوص گفت: در دوران تحريم فاصله معني داري ميان روش ارایه خدمات و استانداردهای بانکداري کشور و نظام بانکي بين المللي ايجاد شده و ضروري است با تلاش هاي فراگير، منظم و مستمر اين فاصله را از ميان برداريم. يکي از الزاماتي که نهادهاي ناظر و نظام بانکي بين المللي براي ايجاد تعامل کامل و پايدار از ما انتظار دارند، وجود نظام نظارتي مقتدر و کارآمد است. در دست يابي به استانداردهاي بين المللي ضرورت دارد اقدامات سه جانبه اي از سوي بانک مرکزي، حسابرسان نظام بانکي و بانک ها صورت گيرد.
وی افزود: بانک مرکزي از اواخر سال ۹۳ بازطراحي نظام نظارت بر بانک ها را به طور جدي در دستور کار قرار داده است. اولين محصول اين بازنگري، ابلاغ صورت هاي مالي نمونه بانک ها در بهمن ماه سال گذشته بود که انتظار داريم بانک ها با جديت و توجه به آن عمل کنند. صورت هاي مالي عملکرد سال مالي ۹۴، مبناي اصلي ارزيابي شفافيت اطلاعات مالي بانک ها خواهد بود که با استفاده از رویکرد گزارشگري مالي (IFRS) و با هدف انطباق تدريجي با استاندارد مذکور و رهنمودهاي کميته بال و با رويکردي واقع گرايانه در ملحوظ داشتن محدوديت هاي موجود بانک ها تنظيم شده و اولين گام اساسي در افزايش شفافيت اطلاعات مالي به شمار مي آيند.
 بانک ها ادغام می شوند
یکی دیگر از خبرهای مهمی که روز گذشته در حاشیه این همایش اعلام شد، قرار  گرفتن مساله ادغام بانک‎ها در دستور کار بانک مرکزی است. اکبر  کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی از انجام مطالعات کارشناسی برای چگونگی ادغام و اصلاح ساختار بانک ها خبر داد و گفت: نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار در شعب بانک ها اجرا می شود.
کمیجانی در جمع خبرنگاران درباره تعداد زیاد بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری و برنامه بانک مرکزی برای ادغام و کاهش آنها گفت: ادغام و انحلال بانک ها و موسسات مالی اعتباری در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد، البته این کار در حال انجام است.
قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر اینکه باید با جدیت بیشتری به برنامه ادغام بانک ها فکر کنیم، افزود: گرچه هنوز برنامه خاصی برای ادغام بانک ها وجود ندارد، یعنی درباره اینکه کدام یک از بانک ها با یکدیگر ادغام شوند، هنوز برنامه‎ای وجود ندارد، به ویژه موسسات اعتباری غیردولتی برای برنامه‎ریزی در این زمینه باید در مجامع و سهامدارانشان تصمیم گیری‎های لازم صورت گیرد. وی ادامه داد: ولی به هر حال بانک مرکزی مطالعات کارشناسی خود را برای چگونگی ادغام و اصلاح ساختار بانک ها در دستور کار قرار داده است.
 رصد نرخ‏های سود 
این مقام مسوول در بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بانک ها نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی‎کنند و با فرمول های خاصی این نرخ را دور می‎زنند، توضیح داد: بانک مرکزی هر روز نظارت خود را قوی تر می کند و با تیم های بسیار قوی به صورت روزانه و هفتگی در سطح شعب در تهران و شهرستان ها نرخ های سود را رصد می کند و براساس اطلاعات کارشناسی، تمامی این نظارت ها صورت می گیرد.
کمیجانی در پاسخ به این پرسش که اما نرخ های مصوب ابلاغی از سوی بانک ها اجرایی نمی‎شود، گفت: این موضوع را تایید نمی‏کنم. اطلاعات کارشناسی نظارتی در بانک مرکزی به طور جدی و حرفه‎ای این موضوع را نشان می‎دهد که اکثر بانک ها نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت می‎کنند.
وی، نرخ رشد اقتصادی سال جاری را بین ۴ تا ۵ درصد پیش بینی کرد و در پاسخ به اینکه چرا آمارهای بانک مرکزی به روز نمی شود، گفت: نرخ رشد اقتصادی توسط مرکز آمار منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :