آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183134
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1395 10:59
تعداد بازدید : 911

گارتنر: فصل اول سال 349 میلیون گوشی در دنیا فروش رفت

ثبات سامسونگ، تزلزل اپل و ظهور اوپو

موسسه تحقیقاتی گارتنر آمار فروش گوشی های هوشمند را در طول سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی منتشر کرده است که بر اساس این آمار، سهم سامسونگ در فصل اول سال همچنان ثابت مانده، اما فروش گوشی های آیفون اپل کاهش یافته و شرکت های چینی قدرتمندتر از قبل، به تلاش خود در بازار ادامه داده اند و توانسته اند در میان برترین تولیدکنندگان گوشی دنیا قرار بگیرند.


فناوران- بر اساس گزارش گارتنر 5 برند برتر فعلی دنیا عبارتند از سامسونگ، اپل، هوواوی، اوپو و شیائومی.
در این گزارش آمده است، در طول سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی 349 میلیون دستگاه گوشی به فروش رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 3/9 درصدی همراه شده است.
در گزارش گارتنر این نکته نیز آمده است که افزایش درخواست برای گوشی های ارزان قیمت و مجهز به فناوری 4G، منجر به افزایش فروش شده است.
سامسونگ با فروش 81 میلیون دستگاه گوشی، جایگاه نخست را به خود اختصاص داده که نسبت به سال گذشته تقریبا فروش برابری داشته است. البته سهم سامسونگ از بازار حدود یک درصد کاهش پیدا کرده و از 24/1 درصد در سال ۲۰۱۵، به 23/2 درصد در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ رسیده است. 
رتبه بعدی متعلق به اپل است. کارشناسان سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۶ را بدترین دوران برای فروش آیفون دانسته اند. 
این شرکت با کاهش سهم زیادی در بازار مواجه شده به طوری که در سه ماهه اول سال قبل سهم اپل 17/9 درصد بود، در حالی که سهم این شرکت در مدت مشابه سال جاری به 14/8 درصد کاهش پیدا کرده 
است.
همچنین گزارش شده که سهم بازار سامسونگ در فروش محصولات رده بالا در هند به ۴۷ درصد رسیده و سهم بازار اپل ۴۵ درصد اعلام شده است. این در حالی است که سال گذشته سهم بازار این کمپانی در فروش محصولات رده بالا، ۳۵ درصد بوده و سهم بازار اپل ۴۳ درصد گزارش شده بود.
هوواوی به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان چینی در طول سه ماهه اول سال نیز جایگاه سوم را حفظ کرد و 8/3 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داد. این شرکت توانسته رشد فروش ۶۰ درصدی نسبت به سال گذشته به ثبت برساند. کارشناسان معتقدند افزایش درخواست برای گوشی های این شرکت در بازارهای اروپا، آمریکا و آفریقا، دلیل رشد نسبتا بالای فروش محصولات هوواوی بوده است. 
اما بیشترین رشد فروش در طول فصل اول سال متعلق به شرکت چینی اوپو بوده است. این شرکت با افزایش فروش ۱۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، رتبه چهارم این جدول را به خود اختصاص
داد. 
به این ترتیب لنوو از لیست ۵ برند پرفروش گوشی های هوشمند خارج شد. 
این شرکت چینی که حالا موتورولا را تحت تملک خود دارد، در فصل اول سال جاری با کاهش فروش ۳۳ درصدی مواجه شده و ظاهرا در رقابت با شرکت های چینی دیگر نیز موفق نبوده است.
البته شیائومی که پیشتر IDC پیش بینی کرده بود از جمع 5 شرکت برتر تولید گوشی خارج می شود، توانسته رتبه پنجم بررسی گارتنر را به خود اختصاص دهد.
اما در رده بندی سیستم عامل های موبایلی، آندرویید همچنان با سهم 84/1 درصدی پیشتاز بازار است. سهم iOS در طول فصل اول سالجاری از 17/9 درصد به 14/8 درصد کاهش یافته است. 
در این گزارش همچنین اعلا شده که سهم ویندوزفون از بازار گوشی های هوشمند، از 2/5 درصد در سال ۲۰۱۵ به 0/7 درصد کاهش پیدا کرده است. 
با توجه به این آمار، پیش بینی این موضوع که مایکروسافت بتواند با ویندوزفون در دنیای گوشی های هوشمند فعالیت کند، بعید و دور از ذهن است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :