آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183127
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1395 10:49
تعداد بازدید : 953

وعده جدید سازمان فناوری اطلاعات برای طرح نافرجام 21 ساله

شبکه علمی کشور 18 ماه دیگر راه می افتد

یک مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات از توافق جدید این سازمان با سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و یک شرکت خصوصی، برای عملیاتی کردن پروژه «شبکه علمی کشور» ظرف ۱۸ ماه آینده خبر داد.

مهر- تعریف پروژه ای به نام شبکه علمی، سابقه ای بیش از ۲۱ سال دارد و طبق تاکیدات برنامه پنجم توسعه قرار بود بالغ بر ۲۵۰۰ نقطه دانشگاهی تا پایان سال ۹۳ به این شبکه متصل شوند اما وضعیت این پروژه، تاکنون بین دو وزارتخانه علوم و ارتباطات، نامعلوم مانده است.
بهنام ولی زاده، مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی از برنامه های جدید برای اجرای پروژه شبکه علمی کشور خبر داد و گفت: طبق توافقنامه ای که میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی که پروانه اپراتوری این پروژه را در اختیار دارد، منعقد شده است، شبکه علمی کشور وارد فاز اجرایی و عملیاتی شده است.
وی پروژه شبکه علمی را جزیی از پازل شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: به تازگی نیز، پیرو این توافقنامه، توافق همکاری ۳ جانبه ای میان سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به نمایندگی از وزارت علوم و تحقیقات و یک شرکت خصوصی به امضا رسید.
این مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات هدف از امضای این توافقنامه را مشارکت در توسعه شبکه علمی دانست و افزود: با توجه به اینکه اجرای پروژه شبکه علمی، نیازمند سرمایه گذاری بود، یک شرکت خصوصی پیش از این آمادگی خود را برای حضور در این پروژه به صورت سرمایه گذاری پیمانکاری ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT) اعلام کرده بود که براساس توافقنامه منعقد شده، سرمایه گذاری و ارایه سرویس به این شرکت واگذار شد.
وی با بیان اینکه هم اکنون این پیمانکار در حال آماده سازی طرح های اولیه برای این طرح است گفت: این شرکت، مذاکرات خود را با اپراتورهای مخابراتی برای ایجاد زیرساخت های شبکه علمی انجام داده و قرار است به زودی، زمان بندی اجرای این پروژه را اعلام کند.
ولی زاده گفت: قرار است ظرف مدت ۱۸ ماه کل تمامی مراکز علمی و دانشگاهی و پژوهشی در مراکز استان و شهرهای بزرگ و مهم کشور، به شبکه علمی دانشگاهی متصل شوند.
وی با بیان اینکه علاوه بر شبکه سازی و ایجاد بسترهای زیرساختی، این پیمانکار نسبت به ارایه محتوا و سرویس شبکه علمی هم اقدام خواهد کرد، ادامه داد: علاوه بر این، چنانچه هر شرکتی بخواهد روی این شبکه سرویس و محتوا ارایه دهد، این امکان برای آن نیز وجود خواهد داشت.
مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات با بیان اینکه تا ۵ ماه آینده، فراخوان کمیته ۳ جانبه شبکه علمی کشور برای سرویس دهندگان محتوا اعلام می شود، تاکید کرد: شبکه علمی کشور قرار است تمامی مراکز علمی اعم از دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و حوزه های علمیه را بهم متصل کند تا این مراکز بتوانند از منابع علمی و کتابخانه های دیجیتال یکدیگر استفاده کنند. استفاده از ظرفیت پهنای باند داخلی با هزینه های کمتر از دیگر ویژگی این شبکه است.
ولی زاده با بیان پیاده سازی زیرساخت شبکه علمی با همکاری اپراتورهای ارتباطی گفت: پیمانکار شبکه علمی، علاوه بر آماده سازی تجهیزات لازم از جمله سوئیچ و روتر می تواند از امکاناتی که پیش از این در تهران برای شبکه علمی کشور، ایجاد شده بود استفاده کند.
وی با بیان اینکه در دولت قبل، شبکه علمی به عنوان نمونه در تهران و با اتصال ۱۶ مرکز علمی، راه اندازی شد افزود: برای توسعه این طرح، نیاز به سرمایه گذاری و تولید محتوا بود که هم اکنون با انتخاب پیمانکار برای اجرای این پروژه، راه اندازی شبکه علمی وارد فاز اجرایی می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :