آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183032
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1395 10:52
تعداد بازدید : 1075

تابلوی SME راه اندازی شد

فرابورس، آماده پذیرش دانش بنیان ها

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان می توانند از همان ابتدای تاسیس در فرابورس ایران حضور داشته باشند.

خبرگزاری مهر- امیر هامونی دیروز در حاشیه نشست تخصصی تعامل شرکت های دانش بنیان با سازمان فرابورس ایران گفت: برای ورود این شرکت ها به فرابورس لازم است یک بازرس مستقل، تحت نظارت سازمان بورس ایران حساب های شرکت را ارزیابی کند و به هیات مدیره، سهامداران و مجمع گزارش دهد؛ این الزامی برای حضور شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان در فرابورس ایران است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط قدیمی برای حضور در فرابورس تسهیل شده است، گفت: دیگر لازم نیست که شرکت ها سه سال سابقه فعالیت یا سه سال سودآوری داشته باشند حتی اگر شرکتی زیان آورهم باشد می تواند در فرابورس حضور داشته باشد.
هامونی ادامه داد: همچنین لازم است شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان چشم انداز مثبتی را در قالب یک گزارش به سازمان بورس ارائه کنند؛ مشاور و هیات مدیره باید این گزارش را تایید کنند و قبل از کشف قیمت طی یک جلسه اطلاعات شرکت را برای عموم مردم منتشر کنند.
وی ادامه داد: در این صورت سرمایه گذاران و کارگزاران می توانند سهام شرکت را قیمت گذاری کنند.
وی تاکید کرد: مقررات حضور شرکت ها در فرابورس از اسفند ماه در سازمان بورس به تصویب رسیده و هفته آینده ابلاغ خواهد شد.
وی اظهار داشت: شرکت های متقاضی می توانند بر اساس این قانون در تابلوی ویژه ای با عنوان SME که به تازگی راه اندازی شده، شرکت کنند تا بخش ویژه ای برای بازار آنها توسط این تابلو فراهم شود.
مریم نظری، مدیر پروژه SME یا بازار شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان فرابورس نیز گفت: به واسطه این پروژه این شرکت ها می توانند به بازارهای سرمایه ای ورود کنند؛ نیمی از اقتصاد کشور به این شرکت ها اختصاص دارد و ضروری بود که برای آنها پروژه ای در این راستا ترتیب دهیم.
وی افزود: فرابورس با نظارت سازمان بورس و سازمان صنایع کوچک در اسفندماه ۹۴ تفاهم نامه ای را امضا کردند که قرار شد بر اساس این تفاهم نامه سازمان صنایع کوچک لیستی از شرکت های کوچک و متوسط را به فرابورس ارائه دهند تا این شرکت ها مورد ارزیابی قرار بگیرند و بتوانند به واسطه پروژه SME معاملاتی انجام دهند.
مدیر پروژه SME یا بازار شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان افزود: هدف از ایجاد این بازار معامله سهام شرکت ها نیست، چون در این شرکت ها عرضه اولیه وجود ندارد. بلکه هدف از این اقدام ورود شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان به بازار سرمایه و رشد آنها بوده است تا بتوانند جایگاه خود را در اقتصاد کشور پیدا کنند.
 معافیت 10 درصدی برای دانش بنیان ها
علی امیری،  معاون سازمان بورس ایران نیز بیان اینکه در سازمان بورس امکاناتی فراهم شده تا بازدهی بیشتر این شرکت ها را ببینیم، تصریح کرد: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه (VC)  از اقداماتی است که برای شرکت های کوچک، متوسط و دانش بنیان در سازمان بورس ایران در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه راه اندازی این صندوق دراسفندماه سال ۹۴ مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: اکنون آئین نامه این صندوق ها تدوین شده و شرکت های متقاضی می توانند درخواست های خود را برای راه اندازی چنین صندوقی به سازمان بورس اعلام کنند.
معاون سازمان بورس ایران افزود: شرکت ها بعد از پذیرش می توانند از معافیت های مالی ۱۰ درصدی برخوردار شوند و هم می توانند در کنار سایر شرکت ها از مزایای برندینگ برخوردار شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :