آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183030
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1395 10:52
تعداد بازدید : 997

سخنگوی ثبت احوال عذرخواهی کرد

بودجه نبود کارت ملی هوشمند صادر نشد

محمد ابراهیم طریقت، سخنگوی ثبت احوال در خصوص ایجاد ازدحام در دفتر پیشخوان یا دفاتر پستی برای ثبت نام کارت هوشمند ملی گفت: یکی از این دلایل این بود که در زمستان سال گذشته اعلام شد یارانه کسانی که هیچ کارتی (کارت ملی از نوع قدیمی یا کارت هوشمند ملی) ندارند قطع خواهدشد که با این اعلام نه تنها کسانی که هیچ گونه کارتی نداشتند که برخی از افراد دارای کارت ملی نوع قدیمی برای گرفتن کارت به این دفاتر مراجعه کردند که مراجعه همزمان این افراد ازدحامی را در دفاتر پیشخوان و دفاتر پست ایجاد کرد.

ایرنا- طریقت، برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرنگاران رهبری و وجود افراد علاقه مند به شرکت در انتخابات اما فاقد شناسنامه یا شماره ملی را از دیگر دلیل ازدحام کاری دفاتر پیشخوان و دفاتر پستی ذکر کرد.
وی ادامه داد: برگزاری کنکور دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و دادن خدمات به این افراد یکی دیگر از دلایل ازدحام کار دفاتر پیشخوان و دفاتر پستی برای دادن خدمات بوده است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال افزود: به دلیل عدم ابلاغ بودجه و به دلیل فاصله افتادن در پرداخت اعتبارات از ابتدای امسال نیز شاهد توقف صدور بدنه کارت بودیم که در زمان حاضر یک ماه است، این مشکل رفع شده است اما بیشترین ازدحام در تهران و شهرهای بزرگ را شاهد بودیم.
طریقت، ضمن عذرخواهی از تک تک افرادی که برای دریافت کارت هوشمند ملی با مشکلاتی مواجه اند، اظهار امیداری کرد با مدیریت و اقدمات انجام شده این تراکم ها به حداقل برسد و این ازدحام و تراکم تا پایان تیر ماه به تدریج رفع شود. 
وی همچنین اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی های انجام شده تا یک ماه بعداز ثبت نام، کارت ها به ثبت نام کنندگان تحویل شود.
طریقت افزود: بیشترین موضوعی که از سوی رسانه ها در سال 94 مورد توجه قرار گرفت، صدور کارت هوشمند ملی بود که در این زمینه 7.5 میلیون کارت صادر و تحویل واجدین شرایط شد و در نظر داریم تا پایان سال جاری 15 میلیون کارت هوشمند ملی نیز صادر کنیم.
طریقت گفت: در زمان حاضر تمام کسانی که کارت ملی آنان مفقود شده باشد و یا اصلا کارت ملی ندارند در اولویت تغییر و صدور کارت هوشمند ملی هستند.
این مقام مسوول در ثبت احوال ابراز امیدواری کرد: در اولین فرصت بتوانیم برای گروه های سنی که اعتبار کارت ملی آنان ، پایان یافته است، فراخوان کنیم تا کارت هوشمند ملی برای آنها صادر شود.
سخنگوی سازمان ثبت احوال درخصوص هزینه های پرداختی از سوی مردم برای صدور کارت هوشمند ملی توضیح داد: در بودجه سال 95 ، 172 هزار ریال برای صدور این کارت پیش بینی شده است که مردم باید پرداخت کنند که در آینده به 200 هزار ریال افزایش می یابد.
وی تصریح کرد: همچنین 90 هزار ریال هم هرینه کارمزد در دفاتر پیشخوان و پست دریافت می شود و باید گفت در بودجه جدید گرفتن کارت برای مردم در مجموع 300 هزار ریال هزینه دارد.
وی تاکید کرد رقم های ذکر شده برای دریافت کارت هوشمند ملی شامل این موارد است که غیر از این موارد دریافت هرگونه وجهی خلاف است؛ همچنین این هزینه شامل کارمزد برای گرفتن عکس لایو (زنده)، اسکن عکس، اثر انگشت ،اسکن مدارک و همچنین ارسال و تحویل مرسوله ها هم می شود. وی درخصوص کیفیت پایین عکس های الصاقی روی کارت هوشمند ملی گفت: کیفیت این عکس های رنگی به دلیل اینکه اسکن می شوند و دارای حکاکی لیزری هستند کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: پایداری و امنیت عکس روی کارت هوشمند ملی به دلیل حک لیزی بالاتر است، اگرچه کیفیت عکس رنگی را ندارد.
طریقت گفت: یک سال و نیم است که با کمک دستگاه های ذیربط در تلاشیم که بدنه کارت هوشمند ملی را در داخل کشور تولید کنیم که امیدواریم، امسال این امکان فراهم شود .
وی با بیان اینکه کارت هوشمند ملی به دلیل داشتن اثر انگشت و امضای دیجیتالی ظرفیت فنی ویژه ای دارد، افزود: در مجموع شرایطی که در قبل از برجام داشتیم رفع شده است و امسال با تولید بدنه کارت و وارد کردن تراشه مشکلات در زمینه این کارت به حداقل برسد.
وی با بیان اینکه طراحی تراشه کارت هوشمند ملی را در داخل کشور و خودمان انجام می دهیم گفت: در دنیا کشوهایی که این نوع تراشه را تولید می کنند زیاد نیستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :