آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18294
تاریخ انتشار : 30 آبان 1391 9:59
تعداد بازدید : 832

با فعالیت پژوهشی نظام رده بندی سنی اسرا:

تعداد بازی های مخرب در بازار کاهش یافت

با فعالیت های پژوهشی و اجرایی سازمان رده بندی سنی بازی های رایانه ای (اسرا) تعداد محتواهای آسیب رسان به 187 محتوا کاهش یافته است.

 ایسنا- معاونت ارتباطات بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: بازی و به تبع آن اثرات فرهنگی و اجتماعی بر جامعه و افراد، ضرورت توجهی خاص بر این رسانه جدید و فراگیر به خصوص در میان جوانان را طلب می‌کند که تاکیدات و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب وظیفه نهادهای فرهنگی به ویژه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای را به عنوان متولی این امر مضاعف کرده و از این حیث یکی از برجسته‌ترین ضرورت‌های ابتدایی شکل‌گیری صحیح فرهنگ بازی در جامعه، پرداختن به مساله رده‌بندی سنی بازی‌ها بوده که این مهم در این بنیاد برعهده سازمان اسراست.
 پس از تشکیل سازمان رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای اسرا و تدوین آن، این سازمان چندین طرح مطالعاتی در خصوص رده‌بندی سنی بازی‌ها انجام داد که از آن جمله می‌توان به تعیین گروه‌های سنی، تعیین محتواهای آسیب‌زا، تعیین مناسب‌ترین محتوا برای هر گروه سنی و غیره اشاره کرد که به موازات این پژوهش‌ها، فرآیند اجرا نیز شروع به فعالیت کرد و رده‌بندی بازی‌ها کلید خورد.
 پس از انجام چندین ماه کار اجرایی در سازمان اسرا و آشکار شدن نواقص و کاستی‌های موجود در معیارها و محتواهای آسیب‌رسان بازی‌ها، این سازمان پژوهش‌های خود را در ارتباط با ایجاد یک نظام رده‌بندی بومی و مطابق با فرهنگ ایرانی - اسلامی در سه بخش پژوهشی پیگیری کرد.
 سازمان اسرا در راستای این پژوهش‌ها، با کمک تعدادی از استادان برجسته و معتبر روانشناس، جامعه‌شناس و علوم‌دینی و با استفاده از روش‌های کیفی، به خصوص روش‌های میدانی جمع‌آوری اطلاعات، نواقص این نظام رده‌بندی را، با رویکردی از درون، شناسایی کرده و پس از جمع‌آوری پیشنهادهای اصلاحی دست‌اندرکاران، بر‌اساس مدل‌ها و اسناد پژوهشی که در بخش اول و دوم، طراحی و ایجاد شده بود، ویرایش جدید نظام رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای را در بخش سوم پژوهشی را تدوین کرد که این بخش در حال اجرایی شدن است.
 همچنین در بخش سوم طراحی نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها، تعداد محتواهای آسیب‌رسان از 187 محتوا کاهش پیدا کرده و دقیق‌تر و قابل حصول‌تر شده و محتواها براساس شدت و میزان آسیبی که برروی گیمر (کاربر) می‌گذارد مورد بررسی قرار می‌گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :