آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182936
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1395 11:19
تعداد بازدید : 817

آینده جاسوسی با حشرات روباتیک رقم می خورد

محققان دانشگاه هاروارد روبات کوچکی ساخته اند که قادر است درست مثل حشره پرواز کند، شناور بماند، روی سطوح مختلف فرود بیاید و مجددا از آنجا به پرواز درآید. این روبات با استفاده از چسبندگی الکترواستاتیک، شبیه به بادکنکی که با بار الکتریکی به دیوار می چسبد، می تواند روی سقف هم بنشیند و استراحت کند و به این ترتیب انرژی خود را ذخیره و در مصرف آن صرفه‎جویی کند.

BBC- این روبات ها در واقع پهپادهایی هستند که عملکردشان شبیه به نحوه حرکت و ایستادن حشرات است؛ یک پرواز کنترل شده و چند ثانیه ای قبل از توقف. 
وزن این پهپاد کوچک کمتر از یک دهم گرم است، طول آن تقریبا ۲ سانتی متر و قطرش به اندازه یک سکه ده پنسی (حدود یک تومانی) است. 
آنها می توانند درست مثل حشرات روی سطوح مختلف از جمله شیشه، چوب، گچ و غیره بچسبند، در جا شناور بمانند و دوباره در امتداد یک مسیر از پیش تعیین شده پرواز کنند.
پروژه روبو بی (RoboBee) حاصل بیش از یک دهه تحقیقات در آزمایشگاه مایکروبیوتیک دانشگاه هاروارد است و نتیجه آن در نشریه ساینس منتشر شده است.
دکتر میرکو کوواچ، سرپرست آزمایشگاه روبات های پرنده در امپریال کالج، لندن به بی بی سی گفت که در حال حاضر نمونه های مشابه و اولیه حشرات رباتیک برای عملیات جست و جو، نجات و تحقیقات محیط زیستی در مرحله آزمایش قرار دارد. دکتر کوواچ می گوید که این نوع پهپادها مجهز به حسگر هستند و می توانند برای اهداف زیادی به کار گرفته شوند. مثلا در صورت بروز بلایای طبیعی، امکان فرستادن آنها به مناطق فاجعه زده برای جمع آوری اطلاعات و یافتن بازماندگان وجود دارد.

 چالش ها
موریتز گرال، دانشجوی دکترا در موسسه تکنولوژی ماساچوست و پژوهشگر اصلی پروژه روبوبی در هاروارد گفت: میکرو روبات های پرنده به سرعت انرژی خود را از دست می دهند و فرود آمدن آنها و یا شناور ماندن آنها به طور ساکن می تواند راه حلی برای ذخیره انرژی باشد. اما ابزاری که به وسیله آن بتوان شناور ماند و فرود آمد، مانند بال یا پنجه، برای روبات‎های کوچکی از این نوع بسیار سنگین است.
همچنین به گفته گرال، به آسانی جدا شدن از سطوح مختلف و به پرواز درآمدن مجدد، از چالش‎های دیگر است.
گرال گفت: هم اکنون روبوبی حتما باید با سیم به منبع انرژی متصل باشد تا بتواند پرواز کند. قدم بعدی تولید روباتی است که بتواند به تنهایی پرواز کند و بتواند منبع انرژی را با خود حمل کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :