آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182934
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1395 11:18
تعداد بازدید : 870

شایعه دریافت کارمزد از کارتخوان ها دوباره تکذیب شد

در روزهای اخیر و همزمان با چند روز تعطیلی، شایعاتی در بین استفاده کنندگان از دستگاه های کارتخوان دهان به دهان می چرخید که البته چندان هم تازه نبود. بر اساس گزارش های غیر رسمی منتشر شده در این روزها برخی از کسانی که برای خرید روزانه شان از دستگاه های کارتخوان استفاده کرده بودند، مدعی شده اند که هنگام خرید 9 درصد اضافه هم به عنوان کارمزد از حساب شان کم شده است.

فناوران- در سال های اخیر و همزمان با بررسی طولانی مدت راهکارهای دریافت کارمزد از تراکنش های کارتخوان ها، هر از گاهی شایعاتی از این دست اوج می گیرد و برخی هم در فاصله های کوتاه یکی دو روزه مبالغی را از حساب خریداران کم می کنند، اما بلافاصله این شایعات تکذیب می شود و  همین اتفاق هم در مورد این شایعه اخیر رخ داد.
بعد از داغ شدن شایعه، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی شایعات منتشر شده مبنی بر اخذ کارمزد 9 درصدی از تراکنش های بانکی دستگاه های کارت خوان (POS) مربوط به اصناف را تکذیب کرد.
داود محمدبیگی درباره برخی شایعات منتشر شده در بازار مبنی بر اخذ کارمزد 9 درصدی از تراکنش بانکی دستگاه های کارت خوان (POS) مربوط به اصناف گفت: «از طرف بانک مرکزی و نظام بانکی، هیچ تغییری در کارمزد تراکنش های خرید پایانه های فروشگاهی برای مشتریان و دارندگان دستگاه های کارتخوان نداشتیم. این در حالی بود که برخی گزارش ها نشان می داد برخی از کسبه و مغازه داران به دلیل آنکه بعد از کشیدن کارت در دستگاه با کسر کارمزد مواجه شده اند، دیگر از دستگاه های کارتخوان استفاده نمی کنند و از مشتریان پول نقد درخواست می کنند یا اینکه کارمزد را از مشتریان کسر می کنند. 
محمد بیگی در این باره گفت: «احتمال دارد کسر کارمزد مربوط به موارد دیگری باشد.» البته او توضیح نداده است که منظورش از این موارد دیگر چیست و احتمالا بعد از پایان تعطیلات باید منتظر توضیحات بیشتری از سوی بانک مرکزی در این زمینه باشیم.  پیش از این در تابستان سال گذشته نیز در فضای مجازی دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از تراکنش های بانکی دستگاه های کارت خوان در اختیار اصناف و کسبه منتشر شده بود که سازمان امور مالیاتی آن را تکذیب و تاکید کرد که در صورتی که در این زمینه قانونی وضع شود، اطلاع رسانی خواهد شد. 
این بار به نظر می رسد، پای سازمان امور مالیاتی در میان باشد، البته قرار بر این بود که با اجرای طرح استقرار صندوق مکانیزه فروش، دریافت مالیات از اصناف هم منسجم تر شود. یکی از مشکلات مهم در این زمینه اما به تداخل دریافت مالیات و کارمزد بر می گردد و به نظر می رسد بسیاری از کسبه برای فرار از یکی هر بار آن یکی را بهانه می کنند و دستگاه های کارتخوان را از کار می اندازند. کارشناسان بانکی اعتقاد دارند برای رفع این مشکل باید نظام جامع کارمزد در نظام بانکی هر چه سریع تر تکلیفش روشن شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :